Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Dbaj zimą o chodniki

mb
W listopadzie było kilka takich dni, kiedy przechodnie musieli poruszać się bardzo ostrożnie po chodnikach w centrum Ostrowi
W listopadzie było kilka takich dni, kiedy przechodnie musieli poruszać się bardzo ostrożnie po chodnikach w centrum Ostrowi M. Bubrzycki
O chodniki dbać muszą właściciele przyległych posesji. Trzeba o tym pamiętać zwłaszcza zimą. Już pierwsze podmuchy zimy w listopadzie pokazały, że w Ostrowi Mazowieckiej mało kto pamiętał o odśnieżeniu lub posypaniu chodnika.

Odśnieżać, posypywać piaskiem i w ogóle sprzątać chodnik powinien właściciel posesji, do której on bezpośrednio przylega. Znaczna część ostrowskich chodników powinna więc być oczyszczana przez prywatnych właścicieli.
- Strażnicy regularnie kontrolują miasto i jeśli stwierdzą, że chodnik jest nieoczyszczony, przede wszystkim rozmawiać będą z właścicielem, żeby go uprzątnął - mówi Dariusz Nowacki, p.o. komendant Straży Miejskiej w Ostrowi Mazowieckiej. - Staramy się także reagować na sygnały mieszkańców. Niezwykle rzadko, tylko w ostateczności, sięgamy po mandaty.
W Ostrowi jest jednak także wiele chodników i miejsc, które są oczyszczane przez służby miejskie.

Kto musi sprzątać?

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach z 13 września 1996 roku:
"Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości; właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do uprzątnięcia chodnika, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych".

Miasto odśnieża po kolei

Miejskie chodniki i place są zimą odśnieżane i posypywane w odpowiedniej kolejności.
Do godziny 8.00 odśnieżone muszą być: plac ks. A. Mazowieckiej (wokół ratusza), teren wokół parkingu na rogu ulic 3 Maja i Pocztowej łącznie z wysepkami przy Pocztowej, chodniki w parku i wokół parku naprzeciw ratusza (tam, gdzie jest pomnik Księżnej A. Mazowieckiej), chodniki przy dworcu PKS, przy parku obok Szkoły Podstawowej nr 1, przy stawie, wokół placu Wolności i przy skrzyżowaniu ul. Warchalskiego i Kościuszki (naprzeciw LO). Pozostałe miejskie chodniki muszą być odśnieżone i posypane do godz. 13.00.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki