Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Darmowe szczepienia dla mieszkańców Ostrołęki: samorząd rozważa przyjęcie programu [ZDJĘCIA]

Anna Wołosz
Trzy rodzaje bakterii są wyjątkowo zjadliwe dla człowieka: pałeczka grypy, meningokok, pneumokok. Wbrew pozorom, nie tylko małe dzieci są zagrożone. Do grup ryzyka należą... studenci. O zdrowiu mieszkańców Ostrołęki i ewentualnym programie wsparcia szczepień dyskutowano w ratuszu.

- Będę mówić o trzech bakteriach, w tym jednej, która ma znaczenie historyczne. Z pałeczką grypy, czyli bakterią, która powołuje powikłania po zakażeniu wirusem grypy, prawie się nie spotykamy. Dzięki szczepieniom - mówiła Maria Kapuśniak z oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego w Ostrołęce, która zajmuje się zakażeniami od 30 lat.

U nas prawie 80 przypadków infekcji pneumokokowych

Nosicielami meningokoków jest co 10. człowiek. 9 na 10 osób, które zachorują, to ludzie młodzi. Jak to możliwe?

- Młoda osoba trafia do akademika, koszar, internatu, gdzie towarzyszą jej ludzie z innego środowiska, mniej o siebie dba - mówiła. - Mogą zachorować na zapalenie gardła, a może dojść do sepsy. Jeśli dojdzie do wylewu krwi do nadnerczy, zgon następuje błyskawicznie. Bywa, że nie mamy czym leczyć, bo bakteria jest odporna na wszystkie antybiotyki.

W ostrołęckim szpitalu w latach 2016-2017 odnotowano 79 przypadków zachorowań na infekcje pneumokokowe, z czego połowa chorych trafiła do szpitala, jedna czwarta na oddział Intensywnej terapii.

Rząd rozszerza zakres obowiązkowych szczepień. W Polsce dzieci do 2 roku życia są zabezpieczone przed pneumokokami, bo objął je program. Starsze - nie.

Rozważymy podjęcie programu

Uczestnicy konferencji wysłuchali też głosu matki, której syn ucierpiał wskutek zakażenia. Ogłuchł na jedno ucho.

- Gdyby ktoś zobaczył martwicę skóry u dziecka, a potem blizny po przeszczepach, to by się nie zastanawiał, czy warto szczepić - mówiła Sabina Szafraniec, prezes Stowarzyszenia „Parasol dla Życia”. - Gdybym to wiedziała wcześniej...

- Rozważymy podjęcie programu - mówił wiceprezydent Grzegorz Płocha.

Jak wygląda w praktyce miejska akcja szczepień? Opowiadała o tym Agnieszka Busz, Dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Płocka.

- Realizujemy m.in. cztery dotyczące szczepień ochronnych. Dzięki temu albo w ogóle eliminujemy wystąpienie choroby, albo zyskujemy jej łagodniejszy przebieg. Zakłady opieki zdrowotnej z miasta same się do nas zgłaszają, bo takie są oczekiwania pacjentów, gdyż oczekują tego od nich pacjenci. Samorządy, które nie mają doświadczenia na tym polu, mogą zacząć od małych kroków. Warto realizować programy polityki zdrowotnej. Zachęcam.

Przypomnijmy: masowe akcje prozdrowotne, organizowane przez samorządy, już w powiecie ostrołęckim bywały. Przykładem są "Dbam o oddech" powiatu oraz darmowe badania w gminie Baranowo.

W spotkaniu wzięli udział: przedstawiciele urzędów gminy w Lelisie i Olszewie-Borkach, urzędnicy z powiatu i ratusza, pielęgniarki, pracownicy sanepidu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki