MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dane z dowodu rejestracyjnego na smartfonie. Ministerstwo Cyfryzacji chwali się nową usługą mPojazd

Redakcja
- W przypadku nie posiadania przy sobie dokumentów w momencie kontroli te dokumenty mają nam pomóc  w sprawnym przejściu tej kontroli- tłumaczył Zagórski.
- W przypadku nie posiadania przy sobie dokumentów w momencie kontroli te dokumenty mają nam pomóc w sprawnym przejściu tej kontroli- tłumaczył Zagórski. Grzegorz Olkowski
Aplikacja mObywatel zyskała kolejną usługę. mPojazd pokazuje dane z dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu oraz informacje o aktualnej polisie OC.

- Ministerstwo Cyfryzacji cały czas rozwija aplikację, która nazywa się mObywatel. Jej celem jest to, aby usługi administracji były jak najbliżej obywateli, czyli na smartfonie - mówił podczas konferencji prasowej Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Wszystkie osoby, które założyły profil zaufany, a jest ich już ponad 3,6 miliona, mogą ściągnąć bezpłatną aplikację mObywatel, która została rozszerzona o usługę mPojazd.

Przeczytaj także:

Ta usługa to odzwierciedlenie , poszerzenie takich funkcjonalności, które są przypisane do dowodu rejestracyjnego i dokumentu potwierdzającego zawarcie polisy OC- mówił minister Zagórski. Jednocześnie przypomniał, że od 1 października 2018 roku dokumentów od samochodu nie trzeba wozić ze sobą, więc po to ta usługa?

- Jak tłumaczy szef resortu cyfryzacji pojawiają się co najmniej dwa powody. - W przypadku nie posiadania przy sobie dokumentów w momencie kontroli te dokumenty mają nam pomóc w sprawnym przejściu tej kontroli- tłumaczył Zagórski. - W sytuacji kiedy dojdzie do zdarzenia drogowego, możemy na smarfonie pokazać uczestnikom zdarzenia dokumenty, co skróci lub w ogóle zlikwiduje potrzebę oczekiwania na odpowiednie służby- dodaje.

Z usługi mPojazd mogą skorzystać wszyscy właściciele lub współwłaściciele pojazdów, czyli ci, którzy są zarejestrowani w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) jako posiadacze samochodów, motorów, skuterów itd.

Usługa mPojazd dostępna jest dla wszystkich posiadaczy smartfonów z systemem Android (6.0) wzwyż. Wkrótce rozpoczną się prace nad stworzeniem odpowiedniego modułu dla aplikacji na iOS. Kiedy to nastąpi, minister nie chciał podać konkretnej daty. W aplikacji nie wyświetlają się samochody firmowe, wypożyczone oraz leasingowe.

- Problem związany jest z tym, że możemy udostępniać dane właścicielowi. Aplikacja jest pomyślana w ten sposób, że jak jestem właścicielem pojazdu, to mam przypisane do niego dane i mogę je sobie zaciągnąć i udostępniać. Następnym krok będzie polegał na tym, że właściciele pojazdów, np, firmy leasingowe, będą mogły udostępniać taką usługę, żeby dane były zaciągane przez osoby korzystające z pojazdów- dodał Zagórski.

Ministerstwo Cyfryzacji wspólnie z Ministerstwem Infrastruktury przygotowuje tzw. pakiet deregulacyjny dla kierowców. To zmiany prawne, które pozwolą na zniesienie obowiązku wożenia ze sobą prawa jazdy. W konsekwencji czego do smartfonów będzie mogła trafić kolejna usługa dla kierowców, która odzwierciedli posiadane uprawnienia do kierowania pojazdami. Prace nad zmianami są skomplikowane i wciąż trwają, dlatego jest zbyt wcześnie, by wskazywać konkretną datę ich wprowadzenia.

mObywatel to obecnie cztery usługi. Poza mPojazdem oferuje również mTożsamość, której używać można, np. odbierając przesyłki polecone na poczcie, ale również wszędzie, gdzie nie jest potrzebny tradycyjny, plastikowy dowód osobisty – np. przy zakładaniu kart lojalnościowych, przy rejestracji w ramach usług takich jak siłownie, sklepy, usługi medyczne, usługi hotelarskie. To także mLegitymacja szkolna – czyli cyfrowa wersja legitymacji szkolnej uprawniająca do wszystkich ustawowych ulg i zniżek oraz podobna mLegitymacja studencka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dane z dowodu rejestracyjnego na smartfonie. Ministerstwo Cyfryzacji chwali się nową usługą mPojazd - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki