Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czytali „Wesele” w Małkini Górnej [ZDJĘCIA]

Jerzy Chromiński
Czytanie dramatu Wyspiańskiego w bibliotece w Małkini rozpoczęła pani wójt.

Narodowe Czytanie to akcja wymyślona sześć lat temu przez Bronisława Komorowskiego i kontynuowana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Jej celem jest propagowanie bogactwa polskiej literatury, popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę i wzmacnianie narodowej tożsamości.

Narodowe Czytanie zainicjowała wspólna lektura „Pana Tadeusza”. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry. W następnych latach Polacy wspólnie czytali „Trylogię”, „Lalkę” i „Quo vadis”.

W internetowym głosowaniu zdecydowano, że lekturą na sobotę 2 września będzie „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

Najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego to poetycka wizja wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Większość bohaterów dramatu to postacie autentyczne - rodzina i przyjaciele młodej pary.

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Małkini Górnej Narodowe Czytanie odbyło się po raz czwarty. Jak zawsze, starannie przygotowano scenografię i ciekawe kostiumy a samo czytanie ma charakter wielopokoleniowy.

Lidia Kowińska - dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej, przybliżyła gościom najważniejsze fakty z życia Stanisława Wyspiańskiego oraz jego twórczość. Uczestnicy błyskawicznego konkursu literackiego zostali nagrodzeni egzemplarzami „Wesela” z okolicznościową pieczątką.

Lekturę „Wesela” w małkińskiej GBP zainaugurowało nagranie przygotowane przez Bożenę Kordek - wójta gminy. Potem czytali ci, którzy przyszli do biblioteki. Część osób wystąpiła w kostiumach z epoki.

W podziękowaniu za wspólne czytanie uczestnicy imprezy otrzymali pamiątkowe dyplomy i okolicznościowe zakładki do książek, a potem zostali poczęstowani weselnym tortem i innymi słodkościami.

Pracownicy biblioteki przypominają, że przez cały rok czytelnicy mogą ozdobić swoje egzemplarze książki specjalną pieczątką upamiętniającą szóstą edycję Narodowego Czytania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki