Praca, nieprzyjemne sytuacje w życiu codziennym oraz rodzina – to główne powody stresu Polek. Sposobem na odreagowanie nerwowych sytuacji według Pań jest przede wszystkim znalezienie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, aktywny wypoczynek i sport oraz wsparcie bliskich.
Co trzecia Polka, biorąca udział w badaniu „Polacy a stres w życiu i w pracy” serwisu Prezentmarzeń uważa, że wysoki poziom stresu jest związany ze zbyt szybkim tempem życia oraz z brakiem umiejętności odpoczywania. Aż 49% z zapytanych 678 respondentek przyznaje, że mężczyźni zdecydowanie lepiej radzą sobie ze stresem niż płeć piękna, a w opinii 28% to zależy od odporności indywidualnej, a nie płci.
Sposoby Polek na stres
Według 28% Pań w walce ze stresem pomagają standardowe aktywności sportowe jak: bieganie, jazda na rowerze, fitness czy pływanie. Dobrym rozwiązaniem są też ćwiczenia relaksacyjne, na przykład joga czy pilates – jak wskazuje 27% Pań oraz taniec – jak deklaruje 24%. Wśród zapytanych jest też 13% wskazujących na niestandardowe rozrywki na przykład lot w tunelu aerodynamicznym, a 8% wskazujących nawet na sporty ekstremalne jako skuteczny sposób rozładowania stresu.
W dzisiejszych czasach stres jest nieodłącznym elementem naszego życia. Wieczny pośpiech, nadmiar obowiązków, sprzyjają towarzyszącemu nam codziennie napięciu. Dlatego tak istotny jest właściwy relaks oraz naładowanie akumulatorów do kolejnych zadań. Przy wyborze rodzaju wypoczynku, który pomoże nam zredukować stres, warto zwrócić uwagę na swoje potrzeby, możliwości i pasje. Aktualnie mamy do wyboru wiele form uprawiania zarówno standardowych, jak i ekstremalnych sportów oraz innych kreatywnych aktywności, które pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie. – komentuje Grzegorz Rożalski z serwisu Prezentmarzeń.
Skutki stresu u kobiet
U 28% Polek, biorących udział w badaniu serwisu, stres wywołuje zakłócenie snu, a u 27% rozdrażnienie. Z kolei 17% spośród 678 respondentek narzeka na zmęczenie jako skutek nerwowych sytuacji, 13% odczuwa napięcie psychosomatyczne w postaci bólów brzucha lub głowy. Do depresji jako efektu odczuwania długotrwałego stresu przyznaje się 9% Polek, 3% jak twierdzi ma nerwowe tiki, a 2% nie ma ochoty na seks.
Jak odreagować stres?
Aby odreagować stres 36% Pań potrzebuje 3 dni, które pozwolą im odciąć się i wypocząć. Dla 32% potrzebny na regenerację czas to 2 tygodnie urlopu. Według 16% już tydzień jest wystarczający, gdyż pozwala się wyłączyć, również 16% twierdzi, że zbawienne w walce ze stresem są weekendy.
Odpowiadając na pytanie – jak wpływa na Panią stres?, aż 48% Polek mówi o potrzebie odreagowania uprawiając sport, a 20% przyznaje się, że w efekcie nerwowych sytuacji w pracy popełnia błędy. Dla 26% skutkiem stresu jest picie większej ilości kawy, a 6% odreagowuje alkoholem.
Nie ma złotej recepty na całkowite uwolnienie się od stresu, ale aby go odreagować, musimy znaleźć czas na wypoczynek. To pozwala spojrzeć na sprawy z innej perspektywy, zachować zdrowy dystans i złapać oddech od codziennego pośpiechu. Sport i aktywność fizyczna jest naszym sprzymierzeńcem w walce ze stresem. Z naszych obserwacji wynika, że Polki są coraz więcej czasu przeznaczają na ruch, aktywną rozrywkę, a nawet sporty ekstremalne. Wysiłek pozwala zwalczyć stres, a relaks łagodzi jego skutki. Każdy musi znaleźć własny sposób na regenerację organizmu i psychiki. – podsumowuje Grzegorz Rożalski z serwisu Prezentmarzeń.
W materiale wykorzystano wyniki z analizy krzyżowej z badania "Polacy a stres w pracy i w życiu" zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń na przełomie kwietnia i maja 2019 roku. W badaniu wzięło udział 678 respondentek.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?