MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy telefon komórkowy powoduje raka mózgu? WHO to sprawdziło. Poznaj prawdę

Gabriela Fedyk
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Telefony komórkowe (czy dzisiaj częściej smartfony) od lat były podejrzewane o przyczynianie się do rozwoju raka mózgu. Czy telefon komórkowy powoduje raka mózgu? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w głównym przeglądzie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyniki mogą cię zaskoczyć.

Spis treści

Czy telefon komórkowy powoduje raka mózgu? Przegląd WHO

Główny przegląd Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) o związku między telefonami komórkowymi a rakiem mózgu nie wykazał żadnego powiązania między tymi dwoma czynnikami. Obawy dotyczące promieniowania emitowanego przez urządzenia mobilne istnieją od dziesięcioleci.

Analiza objęła 63 badania z lat 1994-2022, które zostały ocenione przez 11 badaczy z 10 krajów.
Analiza objęła 63 badania z lat 1994-2022, które zostały ocenione przez 11 badaczy z 10 krajów. freepik

W 2011 roku agencja WHO ds. raka uznała je za potencjalny czynnik rakotwórczy dla ludzi, jednak nowy przegląd, który jest oparty na dziesiątkach badań sięgających 1994 roku, nie wykazał związku między korzystaniem z telefonów komórkowych a rakiem. Co ważne, dotyczy to nawet osób, które spędzają cały dzień na wykonywaniu połączeń telefonicznych lub korzystaniu ze smartfonów.

Jak powiedział Ken Karipidis, główny autor przeglądu, wyniki przeglądu „są bardzo obiecujące” – zwłaszcza biorąc pod uwagę to, że korzystanie z telefonów komórkowych „gwałtownie wzrosło”.

– Nie odnotowano wzrostu zachorowalności na nowotwory mózgu – dodał Karipidis, który pracuje dla australijskiego urzędu ds. ochrony przed promieniowaniem i energią jądrową.

Jakie fale radiowe są szkodliwe dla zdrowia?

Eksperci WHO zbadali, czy istnieje jakikolwiek związek między nowotworami mózgu, gruczołów ślinowych i białaczką oraz narażeniem na fale radiowe, które są powszechnie wykorzystywane przez technologie bezprzewodowe, takie jak telefony komórkowe, telewizja i nianie dla dzieci.

Analiza objęła 63 badania z lat 1994-2022, które zostały ocenione przez 11 badaczy z 10 krajów. Przegląd wykazał, że pomimo ogromnego wzrostu wykorzystania technologii bezprzewodowej, nie odnotowano podobnie dużego wzrostu zachorowalności na nowotwory – nawet wśród osób, które często wykonują długie rozmowy telefoniczne lub u tych, które korzystały z telefonów komórkowych przez ponad dekadę.

– Żadna z głównych badanych kwestii nie wykazała zwiększonego ryzyka – powiedział współautor badania, Mark Elwood, profesor epidemiologii nowotworów na Uniwersytecie w Auckland w Nowej Zelandii.

Telefony komórkowe wciąż pod lupą

Już wcześniej WHO i inne międzynarodowe organy ds. zdrowia stwierdziły, że nie ma ostatecznych dowodów na negatywne skutki zdrowotne promieniowania wykorzystywanego przez telefony komórkowe. Prowadzone były jednak i wciąż prowadzone są dalsze badania.

Obecnie promieniowanie to jest klasyfikowane przez agencję WHO ds. raka, Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem (IARC), jako „prawdopodobnie rakotwórcze” lub klasy 2B. Kategoria ta jest stosowana, gdy nie można wykluczyć potencjalnego związku. Obejmuje też inne popularne towary, takie jak talk w proszku i aloes.

Grupa doradcza WHO wezwała do jak najszybszej ponownej oceny klasyfikacji promieniowania bezprzewodowego. Ma ona wziąć pod uwagę nowe dane od czasu ostatniej oceny, która była w 2011 roku. Zostanie ona opublikowana w pierwszym kwartale 2025 roku.

Ekspert WHO: poprzednie badania były błędne

Poprzednie badania powiązały promieniowanie telefonów komórkowych z nowotworami mózgu, ale Karipidis powiedział, że były one błędne. Niektóre z nich opierały się na badaniach kliniczno-kontrolnych, w których porównywano reakcje osób z rakiem mózgu i osób bez tej choroby.

Jak powiedział Ken Karipidis, może to wprowadzać stronniczość, ponieważ osoby z nowotworami mózgu „mają tendencję do zawyżania swojej ekspozycji”.

Główny przegląd Światowej Organizacji Zdrowia w kwestii powiązania między telefonami komórkowymi a rakiem mózgu nie wykazał żadnego związku między tymi dwoma czynnikami.

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki