Spis treści
Czy szczepionki przeciw COVID-19 są skuteczne?
Na łamach prestiżowego czasopisma „The Lancet” ukazał się artykuł podsumowujący skuteczność szczepionek przeciw COVID-19 w zapobieganiu zgonom z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2.
Do marca 2023 r. 54 kraje znajdujące się w Europejskim Regionie WHO zgłosiły ponad 2,2 mln zgonów związanych z COVID-19. Raport obejmuje dane na temat dorosłych osób uratowanych dzięki szczepieniom od grudnia 2020 r. do marca 2023 r.
W tym czasie w 34 uwzględnionych w analizie krajach szczepionki przeciwko COVID-19 zmniejszyły liczbę zgonów ogółem o 59 proc., co oznacza około 1,6 miliona uratowanych istnień wśród osób w wieku 25 lat i starszych:
96 proc. uratowanych osób miało 60 lat lub więcej,
52 proc. miało 80 lat lub więcej.
Pierwsze dawki przypominające uratowały 51 proc. osób, a szczepionki przeciwko Omikronowi uratowały 60 proc. istnień.
Najwięcej zgonów było w grupie osób powyżej 60. roku życia (ponad 80 proc. wszystkich zgonów z powodu COVID-19) i równocześnie to właśnie w tej grupie szczepionki ocaliły najwięcej osób. WHO zaleca więc szczepienia przeciwko COVID-19 szczególnie dla tej grupy osób. Według stanu na marzec 2023 r. 69 proc. osób 60+ przyjęło co najmniej trzy dawki szczepionki.
– Od czasu ich wprowadzenia po raz pierwszy pod koniec 2020 r. szczepionki przeciwko COVID-19 okazały się bezpieczne i wysoce skuteczne w ochronie przed ciężkim przebiegiem zakażenia COVID-19. W Regionie Europejskim WHO od czasu podania pierwszych szczepionek przeciwko COVID-19, WHO zaleca, aby starsze grupy wiekowe (w wieku ≥60 lat) były priorytetowo traktowane w zakresie szczepień przeciwko COVID-19 – czytamy w badaniu.
Szczepienia jako broń przeciwko COVID-19
Naukowcy zapewniają, że szczepienia to najlepsza i najskuteczniejsza broń przeciwko COVID-19.
– Otrzymanie szczepionki przeciw COVID-19 wiązało się ze znacznie niższym ryzykiem niewydolności oddechowej, przyjęcia na OIT, intubacji/wentylacji, hipoksemii, zapotrzebowania na tlen, żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, drgawek, zaburzeń psychotycznych i wypadania włosów – podkreślają autorzy badań.
W tym roku sezon jesiennych zachorowań rozpoczął się wyjątkowo wcześnie, bo już od połowy lipca zaczęła drastycznie wzrastać liczba zakażeń koronawirusem. Na początku lipca było ich 60, na koniec miesiąca ponad 3 razy tyle (ponad 200), a pod koniec sierpnia już 1 460.
Jak podkreślił Główny Inspektor Sanitarny dr Paweł Grzesiowski „ten sezon będzie trudny”. Eksperci szczyt zachorowań na COVID-19 zapowiadają na drugą połowę października. Aktualnie nie można się jednak zaszczepić, bo nie ma szczepionek. Nowe, zaktualizowane szczepionki przeciw COVID-19 prawdopodobnie pojawią się na przełomie września i października.
Natomiast 3 września premier Donald Tusk poinformował, że rząd nie planuje wprowadzenia dodatkowych obostrzeń związanych ze wzrostem liczby zachorowań na COVID-19.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?