Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy rolnik może przejść szkolenie, by sam mógł ubić własną świnię?

Lucyna Talaśka-Klich
freeimages.com
Violetta Gałązka-Kowalczyk z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Bydgoszczy odpowiada na pytania, które najczęściej zadają rolnicy w związku z ubojem gospodarczym.

Zgodnie z rozporządzeniem 1099/2009 ogłuszanie, wykrwawianie lub uśmiercanie przeprowadzają osoby, które posiadają świadectwo kwalifikacji (art. 7 ust 1). Świadectwo kwalifikacji można uzyskać jedynie po przejściu szkoleń i zaliczeniu egzaminu końcowego. Szkolenia mogą być przeprowadzane jedynie przez organy lub podmioty wyznaczone przez właściwy organ, którym w Polsce jest Główny Lekarz Weterynarii.

Podmioty uprawnione do przeprowadzania szkoleń i wystawiania zaświadczeń dotychczas nie zostały wyznaczone.

Rolnik może przeprowadzić ubój swojej świni jeżeli do 8 grudnia 2015 roku nabył uprawnienia na starych zasadach (ukończone 18 lat, wykształcenie zasadnicze zawodowe, szkolenie teoretyczne + trzymiesięczna praktyka na stanowisku ubojowym pod stałym nadzorem osoby posiadającej 3-letni staż na stanowisku) lub ma świadectwo kwalifikacji wydane w innym Państwie Członkowskim Unii Europejskiej i posiada tłumaczenie przysięgłe dokumentu obcojęzycznego mające walory tłumaczenia urzędowego. Uprawnienia powinny być udokumentowane.

Na rynku są podmioty prowadzące szkolenia teoretyczne, ale nie są to podmioty wyznaczone przez Głównego Lekarza Weterynarii.

Jakie warunki musi spełniać gospodarstwo, by można w nim wykonać ubój gospodarczy?

Inspekcja wyjaśnia: - Zasadniczo nie ma określonych warunków jeśli uboju dokonujemy w gospodarstwie, w którym świnia była utrzymywana. Jednak należy pamiętać, że powinna być możliwość zapewnienia możliwość uboju zgodnego z zapisami art. 34 Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1840). W uboju domowym zwierzęta kopytne mogą być uśmiercane tylko po uprzednim ich pozbawieniu świadomości przez przyuczonego ubojowca. Zabrania się uśmiercania zwierząt w okresie stanowiącym 10 proc. czasu trwania ciąży dla danego gatunku, bezpośrednio poprzedzającym planowany termin porodu, oraz 48 godzin po porodzie, z wyjątkiem sytuacji przewidzianych prawnie: a) uśmiercania zwierząt w przypadkach określonych w ustawie z 15 stycznia 2015 r. o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych lub edukacyjnych, b) konieczności bezzwłocznego uśmiercenia, c) wydania przez powiatowego lekarza weterynarii decyzji nakazującej zabicie lub ubój zwierząt na podstawie art. 44 ust. 1 pkt 4, art. 48b ust. 1 i 3 oraz art. 57e ust. 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.

Ponadto zabrania się uboju lub uśmiercania zwierząt kręgowych przy udziale dzieci lub w ich obecności, a także wytrzewiania (patroszenia), oparzania, zdejmowania skóry, wędzenia i oddzielania części zwierząt stałocieplnych, przed ustaniem odruchów oddechowych i mięśniowych. Kto zabija, uśmierca zwierzę albo dokonuje uboju zwierzęcia z naruszeniem przepisów, art. 34 ust. 1-4 podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat .

Konieczne jest także zapewnienie prawidłowego postępowania z ubocznymi produktami pochodzenia zwierzęcego powstającymi w trakcie uboju.

Ubój w odpowiednim miejscu

Inspekcja wyjaśnia, że w przypadku gospodarstw, w których wykonywany jest ubój zwierząt pochodzących z innych gospodarstw w celu produkcji mięsa, powinno być wyznaczone miejsce lub pomieszczenie przeznaczone do ogłuszania, wykrwawiania i wytrzewiania zwierząt, a także przechowywania produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, o których mowa w rozporządzeniu nr 1069/2009, w tym materiału szczególnego ryzyka, odpowiednio zabezpieczone przed dostępem osób postronnych oraz zwierząt. Miejsce lub pomieszczenie, w których odbywa się wytrzewianie tusz, powinny być utrzymywane w czystości i zachowane w dobrym stanie, zapewniać odpowiednią przestrzeń roboczą pozwalającą na przeprowadzanie wszelkich działań w sposób zapobiegający zanieczyszczeniu mięsa, mieć dostęp do bieżącej wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

Produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego, w tym materiał szczególnego ryzyka przechowuje się w sposób gwarantujący, że jego jakość mikrobiologiczna nie ulegnie pogorszeniu, w pojemnikach oznaczonych w sposób trwały, które każdorazowo po opróżnieniu poddaje się myciu, czyszczeniu i odkażaniu.

Jeżeli w gospodarstwie, w którym wykonywany jest ubój zwierząt pochodzących z innych gospodarstw w celu produkcji mięsa, utrzymywane są zwierzęta gospodarskie, to miejsce lub pomieszczenie, o którym mowa w ust. 1, powinno być odizolowane od pomieszczeń, w których utrzymywane są zwierzęta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Czy rolnik może przejść szkolenie, by sam mógł ubić własną świnię? - Gazeta Pomorska

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki