Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy Maków i Różan są gotowi na wypłatę 500 plus?

Renata Jasińska
Ze wstępnych szacunków Urzędu Miejskiego w Makowie Mazowieckim wynika, że w mieście jest około 1900 dzieci do 18. roku życia. - Jest to liczba szacunkowa, nie wiemy natomiast ile z tych dzieci zostanie objętych wsparciem. Na obecnym etapie nie jesteśmy w stanie podać dokładnych danych z uwagi na obowiązujące kryterium dochodowe na pierwsze dziecko – dowiadujemy się od Alicji Prejs, rzeczniczki prasowej urzędu miasta.

O tym, ile osób skorzysta ze świadczenia nie wiedzą również władze gminy Różan - Na razie pracownicy urzędu i ośrodka pomocy społecznej mają wiedzę na temat programu 500 + jedynie z mediów. Z naszych informacji wynika, że w gminie Różan zamieszkuje obecnie 1075 osób w wieku do 18 lat (dane z ewidencji ludności). Ile z nich skorzysta z tego świadczenia, będzie można powiedzieć dopiero po wydaniu decyzji administracyjnych w okresie pierwszych trzech miesięcy obowiązywania ustawy. Zapewne będzie to liczba mniejsza niż 1075 – szacuje burmistrz.

Samorządowcy przyznają, że choć o programie mówi się od jakiegoś czasu, to cały czas czekają na konkrety. - Decyzje w tej sprawie będą podejmowane sukcesywnie po uchwaleniu ostatecznej wersji ustawy, zapoznaniu się z jej treścią i odbyciem ewentualnych szkoleń zorganizowanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – dodaje Świderski.
Nie wykluczają też zatrudnienia nowych pracowników do obsługi programu - Wprowadzenie tego programu będzie się wiązało z zatrudnieniem nowych osób, a także zapewnienie miejsca, sprzętu i materiałów. Urzędy przeżyją oblężenie. Z naszej strony zrobimy wszystko, by zapewnić profesjonalną i sprawną obsługę – zapewnia burmistrz Tadeusz Ciak i dodaje, że to czego najbardziej obawia się, to problemy z terminowością w przekazywaniu pieniędzy z budżetu państwa. Z doświadczenia wiem, że zazwyczaj dotacje i subwencję stoją w miejscu, a obciążenia rosną. W efekcie koszty przerzucane są na samorządy.
Te obawy podziela również burmistrz Różana - Te obawy są uzasadnione, niestety wieloletnim samorządowym doświadczeniem, że rząd będzie nieterminowo przekazywał gminom pieniądze na realizację programu 500+. I co wtedy powiem rodzinom oczekującym na pieniądze? – zastanawia się. - Nie wiem, jak wygląda sytuacja w innych samorządach, ale z mojego punktu widzenia i w ocenie pracowników ośrodka pomocy społecznej, problemy pojawią się zarówno po stronie urzędu - kwestie związane z finansowaniem zatrudnienia i przygotowania stanowiska pracy dla obsługujących program 500+, jak i po stronie beneficjentów. Zachodzi obawa, że ustawa i przepisy wykonawcze będą niejasne i nieprecyzyjne. Może to spowodować np. skargi osób niezadowolonych z decyzji odmownych. Obawiamy się również, że pojawią się spory rodziców, których sprawowanie opieki nad dziećmi zostało rozdzielone sądownie, zwiększy się spożycie alkoholu w wielodzietnych rodzinach patologicznych, spowodowane nagłym przypływem gotówki. Skutkiem 500+ może być również zwiększenie liczby dzieci w pieczy zastępczej (wzrośnie dzietność w rodzinach dysfunkcyjnych).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki