Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy język polski jest trudny dla obcokrajowców?

Materiał Informacyjny

Posługując się językiem polskim na co dzień, bardzo rzadko zastanawiamy się nad tym, czy jest to język trudny do nauczenia się dla obcokrajowców. Niekiedy śmieszą nas próby prawidłowego wymówienia danego słowa przez osobę z zagranicy. Podobne błędy popełniamy również my, ucząc się języka obcego. Czy język polski jest rzeczywiście tak skomplikowany dla obcokrajowców?

Wielu obcokrajowców chcących opanować język polski korzysta z nowoczesnych i wygodnych form nauki. Jedną z nich są potocznie nazywane korepetycje polskidrogą online. Język polski jest trudny do opanowania dla obcokrajowców, w głównej mierze z powodu skomplikowanej odmianie przez przypadki. Obcokrajowcom przysparza także problemów polska ortografia i trudna wymowa.

Podstawowe trudności w nauce języka obcego występują w przypadku opanowywania każdego języka obcego. Jednak język polski ze względu na niektóre niuanse wydaje się być dużo trudniejszy do nauki. W wielu rankingach na temat stopnia trudności danego języka, język polski pojawia się na czołowych pozycjach.

Skąd pochodzi język polski

Język polski należy do praindoeuropejskiej kultury, grupy języków słowiańskich i wspólnoty zachodniosłowiańskiej. Do wspólnoty zachodniosłowiańskiej należą również takie języki jak: słowacki, czeski, górnołużycki, dolnołużycki i połabski. Na tle innych języków słowiańskich język polski wyróżnia się takimi cechami jak:

  • Akcent ruchomy
  • Samogłoski nosowe
  • Przegłos
  • Metateza

W zależności od tego, jakie przyjmuje się kryteria, rozwój języka polskiego, można podzielić na pięć okresów. Są to: okres przedpiśmienny, okres staropolski, okres średniopolski, okres nowopolski, okres współczesny, zaczynający się o 1939 roku.

Nauka języka polskiego

Język polski to trudny język do nauczenia się, nie tylko dla obcokrajowców. Praktycznie, każdy choć raz w życiu miał problem z tym, jak prawidłowo zapisać, czy wypowiedzieć dany wyraz. A jakie opinie o języku polskim krążą wśród obcokrajowców? Większość z nich postrzega język polski, jako trudny do nauki, szczególnie jeśli chodzi o jego wymowę. Poziom trudności w nauce języka polskiego ma ścisły związek z tym z jakiego kraju pochodzi osoba ucząca się, i jaki jest jej język ojczysty. Obcokrajowcy podejmujący naukę języka polskiego, robią to z bardzo różnych powodów. Są to na przykład osoby, które pracują, studiują w Polsce, planują założyć w naszym kraju rodzinę lub po prostu pasjonują się nauką języków. Powodów rozpoczęcia nauki języka polskiego może być bardzo dużo. Jednak już na samym początku nauki, mogą pojawiać się pierwsze trudności. Najczęstsze bariery w opanowaniu języka polskiego to:

  • Przekonanie, że język polski jest zbyt trudny do nauki. Brak wiary we własne możliwości, zniechęcenie po pierwszych niepowodzeniach. Język polski nie należy do najłatwiejszych języków obcych do nauczenia, ale co roku, nowe osoby język polski opanowują. Nauka języka polskiego jest na pewno wyzwaniem, ale wyzwaniem jest nauka każdego języka obcego.
  • Do funkcjonowania w Polsce wystarczy znajomość języka angielskiego. Znajomość języka angielskiego pozwala na komunikowanie się w wielu sytuacjach. Coraz więcej osób w Polsce dobrze mówi po angielsku, jednak w niektórych sytuacjach nieznajomość polskiego może być dużym problemem. Załatwienie prostej sprawy w urzędzie, czy zrobienie zakupów mogą okazać się niekiedy wyzwaniem. Znajomość języka polskiego dla obcokrajowca przebywającego w Polsce daje poczucie niezależności i samodzielności.
  • Brak czasu na naukę. Jest to częsta wymówka, osób niedostatecznie zmotywowanych do języka polskiego. Tak naprawdę, obcokrajowiec, który pragnie nauczyć się języka polskiego ma ku temu bardzo dużo możliwości. Jedną z opcji są korepetycje online, z których można korzystać w dowolnym miejscu i czasie.
  • Trudna gramatyka. Polska gramatyka, faktycznie może być tym co przeraża na samym początku nauki języka polskiego. Gramatyka języka polskiego, to różnorodne formy końcówek, nieregularne formy oraz mnóstwo wyjątków do zapamiętania.
  • Motywacja do nauki języka polskiego. Osiągniecie celu, którym jest skuteczna komunikacja w języku polskim jest możliwe tylko wtedy, kiedy ma się odpowiednią motywację. Jest to klucz do sukcesu w każdego rodzaju nauce. W sieci internetowej można znaleźć bardzo wiele sposobów , na to jak zmotywować się do nauki. Pielęgnowanie i rozbudzanie w sobie motywacji, pozwoli osiągnąć zamierzone efekty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki