Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy ceny nawozów będą rosły? Prognozuje ANWIL, Grupa Azoty i Agrii Polska. Przykłady cen w Kujawsko-Pomorskiem

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Według producenta ceny nawozów będą rosły z powodu drożejących surowców
Według producenta ceny nawozów będą rosły z powodu drożejących surowców pixabay.com/MabelAmber/AGW
Duży wzrost ceny gazu ziemnego ma być powodem rosnących cen nawozów, przewiduje Grupa Azoty. Na rosnące koszty wskazuje również włocławski ANWIL. Sprawdzamy, ile w regionie Kujawsko-Pomorskiego trzeba zapłacić za tonę polifoski, soli potasowej, saletry amonowej, mocznika, saletrzaka czy wapna magnezowego.

Nie mamy dobrych informacji. Jednej z największych producentów nawozów w Polsce prognozuje, że ich ceny będą rosły. Grupa Azoty wyjaśnia, dlaczego tak się dzieje. Winne mają być ciągłe wzrosty cen głównych surowców do produkcji nawozów. Mowa o gazie ziemnym i cenach uprawnień do emisji CO2.

Dlaczego nawozy rolnicze drożeją?

Grupa Azoty podaje, że gaz ziemny stanowi od 50 do 70% kosztów produkcji szczególnie w nawozach azotowych. Przez ostatni rok cena tego surowca znacznie urosła. Kosztował ok. 6 EUR/MWh w maju 2020 r., zaś obecnie 24 EUR/MWh

Producent dodaje, że znacząco wzrosły w ostatnich miesiącach również ceny surowców do produkcji nawozów wieloskładnikowych, takich jak fosforyty i sól potasowa.

"Kolejnym elementem kosztowym o dużym znaczeniu dla branży producentów nawozów są lawinowo rosnące ceny uprawnień do emisji CO2, które na przestrzeni ostatniego roku wzrosły o 150% z poziomu 20 EUR za tonę do 50 EUR za tonę".

To też może Cię zainteresować

To wszystko zdaniem Grupy Azoty będzie miało zasadniczy wpływ w nadchodzących miesiącach na rosnące ceny nawozów w Polsce, Europie i na Świecie. "Jednocześnie przewidywana jest dalsza aktywność zakupowa nawozów na większości rynków, powodowana rosnącą konsumpcją żywności w okresie pandemii oraz odbudową zapasów głównie zbóż w USA, Chinach i Ameryce Południowej".

Ceny nawozów w Kujawsko-Pomorskiem - maj 2021

Notowania Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego:

  • Polifoska 8:24:24 - 1750 zł/t
  • Polifoska 6:20:30 - 1640 - 1690 zł/t
  • Wapno mag. CaMg 28-16 - 540 zł/t
  • Sól potasowa60% - 1400 zł/t
  • Saletrzak - 1080 -1120 zł/t
  • Mocznik 1710-1790 zł/t
  • Saletra amonowa 1210 zł/t

ANWIL o cenach nawozów i sytuacji na rynku w 2021 roku

O komentarz na temat tego, co dzieje się na rynku nawozów, poprosiliśmy też ANWIL S.A. Przedsiębiorstwo wskazuje, że dynamiczny wzrost cen gazu odnotowany w II półroczu 2020 r. bezpośrednio przełożył się na podwyżki cen nawozów w I kwartale br.

"Taka sytuacja dotyczyła nie tylko rynku polskiego, ale całej Europy. 10 maja 2021 r. czołowy producent nawozowy ogłosił cenę startową dla saletry we Francji na poziomie 305 EUR/tona, korygując poziom kwietniowy o 40 EUR/tona i tym samym podwyższając cenę otwarcia kolejnego sezonu o 75 EUR/tona wobec ceny otwarcia ogłoszonej w roku 2020". Koszt surowca w I kwartale br. był o ponad 50% wyższy w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku.

Anwil także podkreśla rolę rosnącej ceny gazu w kosztach produkcji nawozów. "Dodatkowo ceny gazu w kwietniu były o ponad 10% wyższe w stosunku do marca br. Co więcej, wycena kontraktów terminowych dotyczących surowca na przyszłe miesiące nie wskazuje na oczekiwaną w okresie letnim korektę ceny gazu".

Firma z Włocławka podsumowuje: "Mając na uwadze bieżące oraz prognozowane wysokie poziomy cen gazu, nie jest spodziewana korekta poziomów cenowych na nawozy w nadchodzącym sezonie 2021/22".

Prognozy cen nawozów 2021 według Agrii

Czego w najbliższych tygodniach i miesiącach może spodziewać się rolnik kupujący nawozy? Z pytaniem zwróciliśmy się też do kolejnego producenta nawozów, firmy Agrii Polska. Oto komentarz:

"Prognozowanie jest dość niewdzięcznym zajęciem, szczególnie gdy przyszłość okazuje się sprzeczna ze słowem „prognoza”. Faktem jest, że wszystkie substraty do produkcji nawozów drożeją, w związku z czym, jeżeli ta tendencja zostanie utrzymana, jeżeli bieżąca sytuacja będzie się rozwijać, nie nastąpi jakieś załamanie rynku, to w dającej się przewidzieć przyszłości nie należy się spodziewać obniżek cen nawozów.

  • Wszystkie nośniki energii w tym gaz, prąd, paliwa płynne drożeją, przekłada się to bezpośrednio na ceny produktu ostatecznego.
  • Drożeją również granulaty do produkcji PP i PE, z których wykonywane są opakowania do nawozów, które są integralną częścią ceny.
  • Drożeją również nawozy wapniowe, których rynek przez długie lata wykazywał wyższą stabilność i zdecydowanie mniejszą dynamikę względem wahań cenowych, jednak drożejące koszty produkcji również przyczyniają się do podwyżek tych nawozów – w ujęciu jednostkowym liczonym do tony produktu nie są to podwyżki wywołujące trzęsienie ziemi, jednak w ujęciu masowym liczonym w odpowiednim tonażu na hektar, zaczynają one wyglądać pokaźniej i odzwierciedlają bezpośrednio ogólny trend podwyżek".

Zakupy nawozów trzeba dobrze zaplanować

Według tarnowskiego koncernu chemicznego konieczne jest zaplanowanie zakupów przez rolników procesów. Zaopatrzenia gospodarstw w środki do produkcji m.in. w nawozy, szczególnie w nadchodzącym sezonie produkcyjnym.

- W naszej ocenie majowe ceny nawozów wieloskładnikowych odzwierciedlają aktualną sytuację popytowo-podażową na świecie, co pozwala założyć, że są to najniższe ceny w perspektywie kilku następnych miesięcy - mówi Piotr Zarosiński, Dyrektor Departamentu Korporacyjnego Handlu Segmentu Agro, Grupa Azoty S.A.

To też może Cię zainteresować

- Dlatego podział zakupów na kilka transz w obecnym sezonie może przynieść optymalizację warunków handlowych przy jednoczesnym zabezpieczeniu pełnej dostępności asortymentowej produktów. Posiadanie całej palety koniecznych nawozów przed okresem ich zastosowania jest niejednokrotnie kluczowe dla poprowadzenia optymalnego procesu produkcji, bez narażania się na straty związane z nieterminowością zastosowania poszczególnych formuł nawozowych - podpowiada Piotr Zarosiński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czy ceny nawozów będą rosły? Prognozuje ANWIL, Grupa Azoty i Agrii Polska. Przykłady cen w Kujawsko-Pomorskiem - Gazeta Pomorska

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki