Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cztery firmy z powiatu ostrołęckiego na liście 2000 największych polskich firm. Najwięcej w zeszłym roku zarobiła...

possowski
Ranking przygotował dziennik "Rzeczpospolita"

Po raz kolejny "Rzeczpospolita" opublikowała ranking największych polskich firm. Zestawiono w nim 2 tysiące przedsiębiorstw. Podstawą rankingu jest dochód ze sprzedaży w 2009 roku.

W rankingu sklasyfikowano cztery firmy z powiatu ostrołęckiego.

Najwyżej uplasowała się ostrołęcka elektrownia. Spółka Energa Elektrownie Ostrołęka osiągnęła w zeszłym roku dokładnie 1.008.767.000 zł dochodu ze sprzedaży, co dało jej 277. miejsce w Polsce. Elektrownia zanotowała awans o prawie sto miejsc. W zeszłorocznym rankingu (na podstawie danych z 2008 roku) była na miejscu 375. Nie przypadkiem - spółka może pochwalić się dużą dynamiką wzrostu sprzedaży (2009 do 2008) - ponad 32 proc. Wynik netto spółki w zeszłym roku to zysk w wysokości 100 milionów złotych.

Ostrołęcka Stora Enso została w rankingu sklasyfikowana na 363. miejscu (spadek z 340. miejsca). Zeszłoroczny przychód ze sprzedaży papierniczego giganta to prawie 750 milionów złotych. Aż o 12 proc. mniej niż w 2008 roku. Mimo to ubiegły rok Stora Enso zamknęła zyskiem w wysokości ponad 29 milionów złotych.

Trzecia firma z naszego regionu w rankingu "Rzeczpospolitej" to Zakłady Przetwórstwa Mięsnego JBB z Łysych. Zdecydowanie największa w regionie polska firma prywatna została sklasyfikowana na 580. miejscu. Rok wcześniej firma Józefa Bałdygi zajmowała dużo wyższe, 373. miejsce. Zeszłoroczny przychód ze sprzedaży JBB to nieco ponad 440 milionów. O 42 procent mniej niż w 2008 roku. Taki spadek jest oczywiście skutkiem pamiętnego pożaru zakładu. Mimo tej tragedii, firma Józefa Bałdygi zamknęła ubiegły - z pewnością najtrudniejszy w jej historii rok - zyskiem. I to dużym - prawie 70 milionów złotych.

Ostatnią z firm z naszego powiatu ujętych w rankingu są ostrołęckie Zakłady Mięsne Pekpol. Zajęły 1752. miejsce (w rankingu za 2008 rok nie były notowane). Zeszłoroczny przychód ze sprzedaży Pekpolu to prawie 130 milionów złotych, a zysk - prawie 5 milionów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki