Członkowie Związku Niewidomych dziękowali życzliwym

Aldona Rusinek
"…Miarą miłości jest dawanie swojego czasu drugiemu człowiekowi" - słowami ks. Malińskiego makowskie koło Polskiego Związku Niewidomych dziękowało samorządowcom , sponsorom i innym przyjaciołom za życzliwą współpracę. Gościem - czy może raczej współgospodarzem - spotkania w starostwie była także Dorota Data, dyrektorka warszawskiego oddziału PZN.

Jan Chyliński

Dorota Data mówiła o projektach, które pozwalają pozyskiwać pieniądze na edukację osób niepełnosprawnych i na ich rehabilitację. A także o uwarunkowaniach rosnącego zagrożenia utratą wzroku z powodu cukrzycy. Prawie trzy czwarte członków PZN to ludzie "oślepieni" cukrzycą.

Elżbieta Dębek, prezes makowskiego koła PZN mówiła o jego działaniach.
- Staramy się wspierać naszych członków, zwłaszcza tych najbardziej niesprawnych i dzieci. Pomagamy im ułatwiać i uprzyjemniać życie. Ułatwiać poprzez pomoc w zakupie sprzętu, albo choćby węgla oraz przez umożliwienie udziału w turnusach rehabilitacyjnych. Uprzyjemniać - przez organizację wspólnych wycieczek. Z turnusów rehabilitacyjnych - w Muszynie, Lądku Zdroju i Poddębiu - w 2008 roku skorzystało 21 osób. Organizujemy także, z pomocą starostwa, kolonie letnie dla dzieci członków naszego związku i innych dzieci z ubogich rodzin. W ubiegłym roku 44 dzieci wypoczywało w Lidzbarku Welskim, w tym roku taka sama grupa w Firleju.

To wszystko możliwe jest dzięki pomocy dobrych ludzi- przedsiębiorców, instytucji samorządowych i tych wszystkich anonimowych darczyńców, którzy odpisali 1 procent od dochodów na Polski Związek Niewidomych. W tym roku makowskie koło otrzymało z tego odpisu10 tys. złotych , które będzie przeznaczone na zakup węgla i innych niezbędnych do codziennej egzystencji potrzeb dla członków koła.

Turnusy rehabilitacyjne dofinansowali, poza PCPR-em, sponsorzy: BS Krasnosielc, Bank PKO Warszawa, Urząd Gminy Krasnosielc, Firma Rol-Brat z Żabina Kaniewskiego, firma Frigo z Makowa Mazowieckiego, Usługi Transportowe Paweł Żbikowski z Makowa Mazowieckiego, kancelaria notarialna Zbigniewa Bukowskiego.

Elżbieta Dębek podkreśliła bardzo życzliwą współpracę z samorządami powiatu. Samorządowcy ze swej strony zapewnili dalszą pomoc. Zarówno starosta Deptuła jak burmistrz Jankowski zadeklarowali wsparcie zarówno w realizacji bieżących potrzeb makowskiego PZN, jak również w przygotowaniach do przyszłorocznych obchodów 35-lecia makowskiego koła.

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gonrad
Ciekawe zdjęcie pod tym artykułem. Sami cichociemni.
Dodaj ogłoszenie