MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czkawka powyborcza

(as)
Sprawozdań finansowych z kampanii wyborczej do samorządów na czas nie złożyły dwa komitety wyborcze z Krasnego. Sprawozdania komitetu z Chorzel nie przyjął komisarz wyborczy. Pełnomocnikom tych komitetów grozi grzywna, ograniczenie lub pozbawienie wolności do lat dwóch.

Przypomnijmy, że 27 stycznia minął termin rozliczania się z kampanii wyborczej komitetów wyborczych, biorących udział w wyborach samorządowych, a 10 lutego - dla komitetów, których kandydaci weszli do drugiej tury. Nie wszyscy zdążyli na czas, 29 kwietnia wobec opieszałych wszczęła postępowanie Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce.
W powiecie przasnyskim kłopoty z rozliczeniem się z kampanii mają trzej pełnomocnicy: dwaj z gminy Krasne i jeden z Chorzel. Kandydaci z maleńkich komitetów wyborczych gminy Krasne: Spółdzielczość i Nasze Krasne, nie zdobyli poparcia i nie weszli do rady. Pełnomocnikiem KWW Spółdzielczość jest Jarosław Banach. Rozmawialiśmy z nim 7 maja, zaraz po artykule w TO, w którym pisaliśmy m.in. o konsekwencjach niezłożenia sprawozdań.
- Ja nie zdawałem sobie sprawy, co może za to grozić - przyznał Banach i dodał, że rozliczenia właśnie zostały wysłane. Justyna Przybylska, będąca pełnomocnikiem KWW Nasze Krasne również zlekceważyła wymogi ordynacji wyborczej i wysłała sprawozdanie z opóźnieniem.
Komitet z Chorzel - KWW Samorządowe Centrum Miasta i Gminy Chorzele, nie przekroczył terminów, ale nie dołączył do sprawozdania wszystkich wymaganych dokumentów. Pełnomocnikiem tego komitetu jest Piotr Niski, który właśnie wrócił ze szpitala po zawale serca. Jak nas zapewnił, nim tam trafił, przekazał wszystkie papiery Januszowi Nidzgorskiemu, który miał "wszystkim się zająć". Ale rozliczenie złożone przez Janusza Nidzgorskiego - burmistrza minionej kadencji i pretendenta do fotela burmistrza, kandydującego z KWW Samorządowe Centrum Miasta i Gminy Chorzele zostało odesłane.
- Sprawozdanie dotarło do komisarza kilka dni po terminie i nasz pełnomocnik nie dołączył doń umowy spisanej z bankiem - wyjaśnił nam Janusz Nidzgorski i zapewnił, że w najbliższym czasie wszystko zostanie uzupełnione.
Dodajmy, że z KWW Samorządowe Centrum Miasta i Gminy Chorzele w Radzie Miasta i Gminy Chorzele zasiadają trzy osoby: Janusz Nidzgorski, Mirosław Chmieliński i Jolanta Pydyńska.
Pełnomocnicy komitetów, pomimo że złożyli już sprawozdania, odpowiedzą za złamanie ordynacji wyborczej. Jaka spotka ich kara, zadecyduje sąd.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki