Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czesława Kaczyńska z jubileuszem i wystawą [ZDJĘCIA+WIDEO]

Redakcja
- Muzeum się zmienia, my się zmieniamy, ale nie pani Czesia - mówiła na otwarciu nowej wystawy poświęconej twórczyni ludowej Czesławy Kaczyńskiej dyrektorka Muzeum Kultury Kurpiowskiej Maria Samsel.

Czesławy Kaczyńskiej chyba nikomu na Kurpiach nie trzeba przedstawiać. Twórczyni ludowa trwale zaznaczyła się w kulturalnym życiu naszego regionu. We wtorek 28 sierpnia w Muzeum Kultury Kurpiowskiej otwarto jej wystawę. Wyjątkową, bo nie dawno jej bohaterka świętowała 75. urodziny. Nie zabrakło więc "Stu lat", a także życzeń - w niektórych przypadkach wyśpiewanych - przez zaproszonych gości.

- Myślę, że przyszliście tutaj dla mnie, a mieć tylu gości to wielka radość - mówiła pani Czesława.

Jej wystawę zatytułowano "Gwiazda kurpiowska, czyli działalność i twórczość Czesławy Kaczyńskiej".

- Na wystawie można w pigułce zobaczyć 60 lat z hakiem mojej pracy twórczej Są hafty, koronki, wycinanki, byśki, nowe latka, palmy, kierce, a także moje odznaczenia - powiedziała nam pani Czesława.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się także pomieszczenie stylizowane na izbę domu babci Czesławy Kaczyńskiej, która była jej pierwszą nauczycielką i mentorką.

Wymienić wszystkich nagród i wyróżnień Czesławy Kaczyńskiej nie jest łatwo, bo było ich aż ok. 70. Dodajmy jednak do tej długiej listy te najnowsze docenienie jej artystycznego dorobku - 2 września otrzyma w Łowiczu Gwiozdę Łowicką.

Autorka scenariusza wystawy Maria Kulczyk tak napisała o pani Czesławie:

Czesława Kaczyńska urodziła się w 1943 r. w rodzinie Staśkiewiczów, słynącej w regionie kurpiowskim z uzdolnień artystycznych. Przy babce Antoninie Staśkiewicz, znanej wycinankarce, uczyła się poprzez obserwację kunsztu papierowej sztuki. W wieku 10 lat wykonała pierwszą wycinankę. Nie mając glansowanego papieru, użyła do jej wykonania gazety. Jej warsztatem była przestrzeń pod stołem. W wieku 14 lat odniosła pierwszy sukces, zdobywając drugą nagrodę w konkursie, w jury którego zasiadał zasłużony badacz regionu Kurpiów - Adam Chętnik. Z czasem doszła do tak wielkiej wprawy w wycinaniu, iż dziedzina ta stała się jej znakiem rozpoznawczym. Poza wycinanką wykonuje także pieczywo obrzędowe, haft, koronkę, palmy, bibułowe bukiety, kierce, pisanki, ozdoby choinkowe, zabawki i potrawy regionalne.
Twórczyni bierze udział w wielu imprezach folklorystycznych, prezentując swoje osiągnięcia podczas targów, jarmarków, kiermaszów, festynów w kraju oraz poza jego granicami; promowała np. kurpiowską sztukę ludową w Parlamencie Europejskim w Brukseli i pokazywała wyrób wycinanek królowej Elżbiecie II w Londynie. Jej prace znajdują się w zbiorach muzeów w Polsce i na świecie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki