Czekają nowe miejsca pracy. Wystarczy złożyć wniosek

red
Dzieci ze szkoły w Trynosaca, którą prowadzi stowarzyszenie
Jedenaście kolejnych miejsc pracy powstanie w subregionie ostrołęckim dzięki dotacjom Mazowieckiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej. Nabór nadal jest otwarty

O wsparcie mogą ubiegać się gminy, powiaty, podmioty kościelne, stowarzyszenia i fundacje, a także osoby fizyczne z subregionu ostrołęckiego. Warunkiem jest stworzenie miejsc pracy dla osób bezrobotnych oddalonych od rynku pracy.

Nie trzeba wkładu własnego, a jedynie pomysł na biznes. Można otrzymać do 79 tys. zł (przy stworzeniu nowego przedsiębiorstwa społecznego zatrudniającego 5 osób). Do rozdysponowania pozostały środki na utworzenie ostatnich 11 miejsc pracy.

Założeniem ekonomii społecznej jest pomocna dłoń wyciągnięta do osób borykających się ze szczególnymi trudnościami na rynku pracy. To osoby długotrwale bezrobotne, osoby powyżej 50 roku życia oraz poniżej 30 lat, osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie, po kryzysach psychicznych, wychodzące z bezdomności, uzależnień itp.

W Myszyńcu sprawdziło się

Jak wygląda w praktyce funkcjonowanie przedsiębiorstwa społecznego? Można prześledzić na przykładzie nowych grup inicjatywnych, które przeszły już weryfikację i będą zakładać nowe podmioty ekonomii społecznej.

Grupa inicjatywna Kurpie to wspólna inicjatywa gminy Myszyniec oraz powiatu ostrołęckiego. Powoływana do życia nowa spółdzielnia socjalna „Myszynianka” będzie mieć więc zabezpieczenie w postaci zamówień publicznych.

Nowa „firma” zamierza świadczyć usługi utrzymania zieleni miejskiej (nowe nasadzenia roślinne, pielęgnacja kwiatów i krzewów, koszenie trawy), zimą – odśnieżanie ulic i chodników, a w ciągu całego roku utrzymanie czystości ulic (opróżnianie koszów na śmieci, zbieranie odpadków), utrzymanie czystości i porządku w podległych placówkach oświatowych (sprzątanie, mycie okien i elewacji).

Dotacja unijna w wysokości 55 tys. zł oraz wsparcie pomostowe (24 tys. zł) przyznawana przez Mazowiecki Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej zostanie wykorzystana na zakup specjalistycznego sprzętu, jak traktorek z funkcją koszenia trawy i odśnieżania, kosiarki do trawy, odzież robocza oraz pokrycie bieżących wydatków w ciągu kolejnych 6-mcy (mogą to być składki ZUS, paliwo, czynsz itp.). Personel na starcie będzie tworzyć 5 osób z grupy zagrożonej tzw. wykluczeniem społecznym, a zarząd - osoby z dużym doświadczeniem w lokalnej administracji samorządowej i zarządzaniu funduszami unijnymi oraz powiązani z Lokalną Grupą Działania „Kurpsie Razem”, która niezależnie prowadzi własne przedsiębiorstwo społeczne. Powodzenie przedsięwzięcia jest więc wymiernie zagwarantowane.

Przyszłość w Trynosach - Osiedlu

Drugim przykładem jest Stowarzyszenie Przyszłość w Gminie Wąsewo. To wcześniej utworzone przedsiębiorstwo społeczne, które prowadzi szkołę w Trynosach – Osiedlu. Stowarzyszenie wnioskowało o dofinansowanie na rozszerzenie już prowadzonej działalności. W tym celu otrzymało 11 tys. zł dotacji inwestycyjnej oraz 4800 zł wsparcia pomostowego.

Dzięki poprzedniej dotacji przyznanej przez Mazowiecki Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej wyremontowano i zmodernizowano między innymi kuchnię, tak aby świadczyła ona usługi poza szkołą (między innymi przygotowywane są posiłki dla seniorów – to zlecenie w ramach umowy z gminą Wąsewo oraz dla dzieci z okolicznych szkół i przedszkoli).

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie