Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Czego Jaś się nie nauczy...

Andrzej Mierzwiński
Sesja popularnonaukowa "Ornitologia - moje hobby" zorganizowana przez nauczycieli i młodzież z Zespołu Szkół Publicznych nr 1 w Ostrowi odbyła się w poniedziałek 28 kwietnia w sali kinowej ostrowskiego MDK. Stanowiła ona część szkolnych obchodów Dnia Ziemi 2003, a jej celem było rozbudzenie poszanowania dla przyrody.

W spotkaniu wzięli udział uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjów z terenu miasta oraz z Bogut i Białych Szczepanowic.
Organizatorom udało się zaprosić ludzi, którzy na co dzień zajmują się ornitologią bądź to zawodowo, bądź też hobbystycznie. Jednym z nich był, wywodzący się z ziemi ostrowskiej, dr Bolesław Jabłoński pracownik PAN, uczestnik wypraw na Antarktydę, do Brazylii, Argentyny, Australii i wielu innych zakątków Ziemi, gdzie prowadził badania ornitologiczne, autor książek i atlasów o ptakach. Z jego relacji uczestnicy dowiedzieli się nie tylko o wyprawie na Antarktydę, ale także wielu ciekawostek o żyjących tam pingwinach. Wiele informacji tym razem o rodzimych ptakach przekazał Ireneusz Kaługa z Mazowieckiego Towarzystwa Ochrony Fauny. O ptakach występujących w okolicach Ostrowi opowiedział student SGGW, który ornitologią "zaraził się" jeszcze, gdy był uczniem SP Nr 3 w Ostrowi. O programie ochrony bocianów oraz o znaczeniu ptaków dla ochrony lasów przed szkodnikami mówili Małgorzata Jamiołkowska i leśniczy Andrzej Barc.
- To jest doskonała inicjatywa - powiedział Bolesław Jabłoński. - Jeśli młodzież wyniesie ze szkoły zrozumienie przyrody, dostrzeże konieczność ochrony wszystkich zwierząt.
Jak poinformował nas dyrektor ZSP nr 1 Jerzy Bauer, w Ostrowi powstanie koło Mazowieckiego Towarzystwa Ochrony Fauny, a w niedalekiej przyszłości towarzystwo edukacyjne o zasięgu powiatowym zajmujące się ochroną przyrody i ekologią. Będzie ono nosiło imię znakomitego XIX wiecznego przyrodnika i ornitologa rodem z Bogut Wiktora Ignacego Godlewskiego.
Na kuli ziemskiej żyje ok. 8500 gatunków ptaków, w Polsce niespełna 300. Od wieków pełniły niezwykle istotną rolę w utrzymaniu równowagi biologicznej i stanu sanitarnego planety, a obecnie niektórym z nich, na skutek nierozsądnej działalności człowieka grozi wyginięcie. Doczekały się także filmowych ról: w filmie Hitchcocka oraz w najnowszej produkcji "Makrokosmos". Większość z nas traktuje ptaki jako dodatek do krajobrazu, ale tak naprawdę niewiele o nich wie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki