Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czarnia. Walny zjazd Towarzystwa Kurpiowskiego „Strzelec” w Czarni [ZDJĘCIA]

Kazimierz Żyra
Czarnia. Walny zjazd Towarzystwa Kurpiowskiego „Strzelec” w Czarni, 23.11.2019
Czarnia. Walny zjazd Towarzystwa Kurpiowskiego „Strzelec” w Czarni, 23.11.2019 Fot. Kazimierz Żyra
Czarnia. Towarzystwo Kurpiowskie „Strzelec” w Czarni jest najstarszą w powiecie organizacją społeczno-kulturalną. Działa nieprzerwanie od 28 lat. Członkowie stowarzyszenie corocznie spotykają się na walnych zjazdach. Jest to okazja do podsumowania działalności organizacji za mijający rok. Sprawozdania i oficjalne wystąpienia przerywane są występami artystycznymi. Po części oficjalnej rozpoczyna się biesiada, która trwa do późnych godzin nocnych.

XXIX Walny Zjazd TK „Strzelec” w Czarni odbył się w sobotę 23 listopada w gospodarstwie agroturystycznym „Dorota”. W obradach uczestniczyło około 60 członków stowarzyszenia. Obecnie organizacja liczy 100 członków, w tym jeden podmiot zbiorowy, czyli Kurpiowski Zespół Folklorystyczny „Carniacy”. Deklaracje członkowskie wypełniają nie tylko osoby mieszkające na terenie gminy, lecz także z sąsiednich jednostek samorządu terytorialnego. Na zjeździe zazwyczaj pojawiają się także zaproszeni goście. Nie inaczej było w tym roku.

Do Czarni przyjechali m.in. radny sejmiku wojewódzkiego Mirosław Augustyniak, starosta powiatu ostrołęckiego Stanisław Kubeł, wicestarosta Krzysztof Parzychowski, dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce Maria Samsel oraz zastępca komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce bryg. Grzegorz Pragacz z małżonką (obydwoje deklarowali, że na następnym zjeździe zostaną pełnoprawnymi członkami organizacji). Obecny był również wójt gminy Czarnia Marek Piórkowski, który rozpoczął obrady.

Występy znanych i debiutantów

Zebrani wysłuchali sprawozdania z działalności i finansów stowarzyszenia za miniony rok. W trakcie zjazdu zaprezentowali się również artyści ludowi z gminy Czarnia oraz uczniowie z PSP w Czarni. W związku z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej i 75. rocznicy pacyfikacji przez Niemców wsi Bandysie zebrani wysłuchali wierszy i piosenek patriotycznych w wykonaniu uczniów. Wystąpili śpiewacy ludowi reprezentujący kilka pokoleń artystów ludowych, m.in. Marianna Bączek z Bandyś (laureatka Złotej Baszty na festiwalu w Kazimierzu i tegorocznej Nagrody Oskara Kolberga), męska grupa śpiewacza z Czarni (laureaci tegorocznej Złotej Baszty w Kazimierzu) oraz miejscowe kapele ludowe- „Jonusie”, „Matyski” i „Ropiaki”. Wielkie brawa za swój występ zebrali członkowie nowej kapeli z PSP w Czarni. Powstała ona niedawno w ramach ogólnopolskiego programu „Grajmy w szkole”. Było to jedno z pierwszych oficjalnych wystąpień tego zespołu. Salwy śmiechu wśród zebranych wywołała gadka Adama Szydlika, który kilka dni temu został zwycięzcą regionalnego konkursu Kurpie Zielone w Literaturze w Lelisie w tej kategorii.

Nowi członkowie

W trakcie obrad odbyła się także ceremonia przyjęcia 5 nowych członków stowarzyszenia. W jej przebieg zaangażowali się wicestarosta Krzysztof Parzychowski i wójt Marek Piórkowski. Nowi członkowie musieli zmierzyć się ze specjalnym zadaniem przygotowanym przez organizatorów. Na koniec złożyli żartobliwą przysięgę i otrzymali stosowne certyfikaty. Na zakończenie części oficjalnej głos zabrali zaproszeni goście. Wszyscy składali podziękowania i gratulacje za społeczną działalność i zaangażowanie członkom TK „Strzelec” i życzyli kontynuacji w realizacji wszystkich działań i zamierzeń. Deklarowali również wsparcie finansowe dla kolejnych projektów artystycznych inicjowanych przez stowarzyszenie. Wójt Marek Piórkowski zaprosił zebranych na II Jarmark Bożonarodzeniowy, który odbędzie się w Czarni w dniach 7-8 grudnia.

Biesiada, biesiada

Uczestnicy zjazdu wspólnie śpiewali i tańczyli podczas biesiady. We wspólny śpiew piosenki „Jakiem jechał ja przez wieś” z podziałem na głosy damskie i męskie zaangażowali się również zaproszeni goście. Zagrały wszystkie miejscowe kapele oraz rodzinna kapela Kaczyńskich z Wachu. Janina i Ryszard Kaczyńscy to osoby kierujące działalnością Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca „Wach”. Wraz z córkami Moniką i Darią występują także na imprezach okolicznościowych. W swoim repertuarze mają nie tylko tradycyjne utwory kurpiowskie. Wszyscy świetnie bawili się przy ich muzyce. Uczestnikom biesiady trudno było się rozstać. Większość z nich deklarowała, że pojawi się na następnym jubileuszowym zjeździe już za rok.

Zobacz inne materiały

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki