Czarnia. Podatki i opłaty lokalne 2020. Co ustalili radni na sesji 22.11.2019?

Kazimierz Żyra
Sesja Rady Gminy Czarnia, 22.11.2019
Sesja Rady Gminy Czarnia, 22.11.2019 Kazimierz Żyra
Czarnia. Sesja Rady Gminy w Czarni odbyła się 22 listopada w gospodarstwie agroturystycznym Dorota. Obradom przysłuchiwała się kilkuosobowa grupa mieszkańców wsi Surowe, która czekała na głosowanie w sprawie uchwały dotyczącej wprowadzenia podatku od nieruchomości dla osób prowadzących działalność rolniczą. Gmina Czarnia jest jedną z nielicznych, w których rolnicy nie płacą tego podatku.

Obrady rozpoczęły się od podsumowania najważniejszych zadań realizowanych w gminie w bieżącym roku. Wójt Marek Piórkowski podkreślał, że większość zaplanowanych działań została zrealizowana. Znaczna ich część była realizowana z udziałem środków unijnych.

  • W ramach Programu Wieloletniego Senior+ gmina otrzymała dotację celową na utworzenie Domu Seniora w budynku byłej szkoły podstawowej w miejscowości Długie.
  • Gmina pozyskała także fundusze z programu Otwarta Strefa Aktywności. We wsi Surowe powstała ogólnodostępne, plenerowe miejsce sportu, rekreacji i wypoczynku (siłownia zewnętrzna, sprawnościowy plac zabaw dla dzieci, strefa relaksu i gier oraz zagospodarowania zieleni).
  • Realizowany był również program szkoleń podnoszących kompetencje cyfrowe mieszkańców gminy (przeszkolono 250 osób). Dzięki środkom zewnętrznym udało się wykonać infrastrukturę rekreacyjną pełniącą funkcję spotkań dla mieszkańców wsi Michałowo, rozbudowano oświetlenie uliczne w miejscowościach, Cyk, Surowe i Rutkowo oraz wyremontowano pomieszczenie służące jako świetlica dla mieszkańców wsi Długie.
  • Zadowoleni mogą być także uczniowie ze szkoły podstawowej w Surowem, którzy niebawem będą korzystać z innowacyjnej komputerowej pracowni językowej. Na ten cel pozyskano środki ze specjalnego programu przygotowanego przez Urząd Marszałkowski w Warszawie.

Potem przyszła pora na najbardziej oczekiwane głosowanie. Radni gminy podczas głosowań korzystają ze specjalnych urządzeń pozwalających na obserwację wyników na ekranie. Na sali zapadła konsternacja, gdy okazało się, że liczba zwolenników nowego podatku równa jest liczbie jego przeciwników (jeden z radnych wstrzymał się od głosu). Zarządzono przerwę na sprawdzenie przepisów dotyczących interpretacji takiego wyniku. Zgodnie ze statutem przy równym podziale głosów uchwała jest odrzucana. Oznacza to, że w następnym roku rolnicy z terenu gminy Czarnia nie będą płacić podatku od nieruchomości. Po ogłoszeniu tej wiadomości delegacja mieszkańców wsi Surowe opuściła miejsce obrad.

Powstanie "Kurpsianka"

Następne uchwały były już przyjmowane jednomyślnie. Radni głosowali m.in. za utworzeniem jednoosobowej spółki z o.o. „Kurpsianka”. Ma ona zajmować się realizacją zadań gminy z zakresu gospodarki komunalnej. Podjęli również uchwały dotyczące udzielenia pomocy finansowej powiatowi ostrołęckiemu na wykonanie dokumentacji technicznej projektowanych dróg powiatowych na terenie gminy (150 tys. zł), zmian w budżecie gminy i wieloletniej prognozie finansowej.

Radni jednomyślnie głosowali za przyjęciem regulaminu utrzymania czystości i porządku w gminie, zmian wysokości podatku środków transportowych (nieznacznie wzrosły), terminu, częstotliwości i trybu opłat za gospodarowanie odpadami (płatność „z dołu” na koniec każdego miesiąca na wyodrębniony rachunek bankowy). Płatności za wywóz odpadów wzrosną nieznacznie (dotyczą one głównie gospodarstw, które nie segregują odpadów). Do tej pory przy określaniu należności za tę usługę obowiązywał cennik uwzględniający gospodarstwa jednoosobowe i większe. Od 1 stycznia 2020 roku opłaty według innych zasad- gospodarstwo 1-2-osobowe oraz 3-osobowe i większe.

Jeszcze przed zamknięciem obrad wójt Piórkowski podziękował wszystkim radnym, pracownikom Urzędu Gminy i sołtysom za całoroczną współpracę (został zaprzysiężony dokładnie rok wcześniej). Od przewodniczącego Rady Gminy Krzysztofa Kurzyńskiego i wiceprzewodniczącej Doroty Kaczmarczyk otrzymał bukiet kwiatów oraz drobny upominek. Wyrazili oni nadzieję, że w kolejnych latach kadencji współpraca z wójtem układać się tak jak do tej pory.

Zobacz inne materiały

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Rolnicy dostają milionowe dotacje, nie płacą podatków, a i tak prostestują, bo im źle

Dodaj ogłoszenie