MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czarnia. Koncert „Gramy dla Ukrainy”. Był koncert, pyszne jedzenie i zbiórka pieniędzy dla uchodźców z Ukrainy. Zdjęcia

Kazimierz Żyra
Od kilku tygodnia Ukraina zmaga się z najazdem rosyjskim. Do naszego kraju przybywają obywatele tego kraju, którzy uciekają przed koszmarem wojny. Polacy śpieszą z pomocą Ukraińcom, którzy musieli opuścić swoją ojczyznę. W niedzielę 20 marca w Czarni zorganizowano wielkie przedsięwzięcie charytatywne - akcję „Gramy dla Ukrainy”.

Akcję „Gramy dla Ukrainy” zorganizowały wspólnie Gminna Biblioteka Publiczna oraz Centrum Usług Społecznych w Czarni. W miejscowej remizie OSP od wczesnych godzin przedpołudniowych trwały występy artystyczne i koncerty. Przed budynkiem ustawiono stanowiska gastronomiczne. Ciasta, bigos, grochówka, ciepłe i zimne napoje były darmowe. Wszyscy jednak do przygotowanych puszek wrzucali pieniądze, by pomóc ofiarom wojny w Ukrainie. W budynku remizy i przed kościołem parafialnym wolontariusze także zbierali datki na ten cel.

Uroczystego otwarcia imprezy dokonał wójt Marek Piórkowski, w towarzystwie dyrektor GBP w Czarni, Doroty Młynarskiej. Zebrani wspólnie odśpiewali 4 zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. Obywatelki z Ukrainy, które przybyły do Polski ze swoimi dzieci zaśpiewały hymn ukraiński „Szcze ne wmerła Ukraina”. Potem już sceną zawładnęli mali i duzi artyści.

Na początek wystąpili uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Czarni. Przedstawili oni program słowno-muzyczny ukazujący polsko-ukraińską solidarność. Specjalną prelekcję o „żołnierzach wyklętych” na Kurpiowszczyźnie wygłosił Mieczysław Olender. Przed jej wygłoszeniem zaapelował do mieszkańców gminy Czarnia o pomoc dla uciekinierów. Podkreślił, że Ukraińcy walczą nie tylko o swoją wolność, lecz także powstrzymują rosyjską agresję na inne kraje Europy Środkowej.

Po prelekcji na scenie pojawili się uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Surowem. Wystąpili z programem poświęconym „żołnierzom wyklętym”. Witold Kuczyński grał, śpiewał i recytował utwory o wojnie oraz dramacie ludności Ukrainy. Członkowie Klubów Seniora z Czarni i z Długiego zaprezentowali klika pieśni patriotycznych. Na koniec wystąpił zespół Antykwariat z Chorzel. Artyści wystąpili za darmo. Większość ich repertuaru to przeboje polskiego rocka z lat 80-tych i 90-tych. Występ zespołu Antykwariat spotkał się z owacyjnym przyjęciem publiczności.

Po koncercie głos ponownie zabrał wójt Marek Piórkowski. Nie zabrakło podziękowań dla instytucji, wolontariuszy i wszystkich ludzi dobrej woli zaangażowanych w przygotowanie imprezy. Poinformował również zebranych, że wyniki zbiórek pieniężnych podane zostaną prawdopodobnie w poniedziałek. Wówczas to nastąpi komisyjne otwarcie puszek i przeliczenie zebranych pieniędzy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki