Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czarnia. Grajmy w szkole - podsumowanie projektu [ZDJĘCIA]

Kazimierz Żyra
Podsumowanie projektu "Grajmy w szkole", grudzień 2019
Podsumowanie projektu "Grajmy w szkole", grudzień 2019 Archiwum
Projekt „Grajmy w szkole” to wspólne przedsięwzięcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej. W pilotażowej edycji projektu wzięło udział 12 pracowni muzycznych w szkołach w całej Polsce. Jedna z takich pracowni działa w Publicznej Szkole Podstawowej w Czarni. Ma ona charakter folklorystyczny. Dzieci i młodzież uczą się gry na różnych instrumentach, tańców i śpiewu kurpiowskiego.

20 uczniów uczęszczało na lekcje gry na gitarze prowadzone przez Krzysztofa Szydlika. Gry na instrumentach dętych uczyło się 18 osób (instruktor Jan Szydlik). Zajęcia ze śpiewu i tańca kurpiowskiego prowadził Witold Kuczyński (18 uczniów). Odbywały się także lekcje gry na harmonii pedałowej i akordeonie (8 uczniów pod kierunkiem Jana Kowalczyka) oraz na skrzypcach (7 uczniów kształconych przez Pawła Dąbkowskiego). Wszyscy uczniowie wzięli udział w uroczystym podsumowaniu projektu, które odbyło się 14 grudnia na Zamku Ujazdowskim w Warszawie. Od rana trwały tam sympozja, dyskusje i briefingi prasowe. Od południa trwały już prezentacje uczniów z poszczególnych pracowni. Każda z nich przedstawiła 20-minutowy program z udziałem uczniów, którzy uczyli się grać od września. Przed każdym koncertem był wyświetlony film promocyjny o każdej szkole na wielkim telebimie. Szkoły biorące udział w projekcie oraz instruktorzy otrzymali stosowne dyplomy i podziękowania.

To nie koniec!

–Zakończenie projektu pilotażowego nie oznacza jeszcze końca całego przedsięwzięcia. Jest obietnica, że będzie on realizowany także w przyszłym roku. Docelowo MEN i MKiDN planują, że za 10 lat w Polsce będzie 1000 pracowni muzycznych w polskich szkołach. Widać wyraźnie efekty prowadzonych działań. Uczniowie z naszej pracowni 7-8 grudnia wystąpili na II Jarmarku Bożonarodzeniowym w Czarni zagrali wszyscy uczniowie. Podobnie było na podsumowaniu projektu w Warszawie. To wielka promocja naszego środowiska lokalnego, naszego regionu, powiatu i PSP w Czarni. Ponadto uczestnicy zwiedzili Muzeum Sztuki Współczesnej mieszczące się w Zamku Ujazdowskim.

Mamy nadzieję, że w przyszłości będzie jeszcze więcej chętnych do muzykowania i śpiewania o co prosimy, namawiamy i zachęcamy.

Dziękuję rodzicom za poparcie i angażowanie się w program. Efektem programu w Czarni jest powiększenie miejscowej orkiestry dętej, nowa dziecięca ludowa Kapela Młodych w pełnym składzie, nowi skrzypkowie, harmoniści i gitarzyści oraz 14 nowych śpiewaczek ludowych, którzy umieją grać i śpiewać utwory kurpiowskie. W przyszłym roku Kurpiowski Zespół Folklorystyczny "Carniacy" będzie obchodził jubileusz 85-lecia, wtedy zagrają wszyscy uczniowie. Będzie to Wielka Orkiestra Kurpiowska (85 osób na 85-lecie działalności) - mówi Witold Kuczyński.

Zobacz inne materiały z gminy Czarnia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki