Cyfrowa Transformacja. Jak digitalizacja wpływa na polski biznes?

Materiał informacyjny Polski Fundusz Rozwoju S.A.
Udostępnij:
Paweł Borys: Cały czas jesteśmy krajem atrakcyjnym dla biznesu, ale musimy inwestować w nowe technologie

Cyfrowa transformacja. Jaki ma wpływ na przyspieszanie procesów cyfryzacji na biznes, rynek pracy i nasze codzienne życie? Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego na panelu „Digitalizacja i cyfrowa transformacja”, prelegenci omawiali modele i możliwości biznesowe w zakresie cyfryzacji. - Polska względem innych krajów staje się coraz bardziej konkurencyjna. Cały czas jesteśmy krajem atrakcyjnym dla biznesu - mówi Paweł Borys, prezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju.

Jak podkreśla Paweł Borys, instalowanie i korzystanie z oprogramowania jako usługi w chmurze obliczeniowej, przyspiesza rozwój przedsiębiorstw, dlatego, jeśli chcą one zachować konkurencyjność w najbliższych latach, powinny jak najszybciej przechodzić na usługi chmur obliczeniowych.

- Chmura obliczeniowa jest wymiarem konkurencyjności, bezpieczeństwa i ciągłości działania - twierdzi Paweł Borys. - Dzięki chmurze małe i średnie firmy, które chcą rozwijać się i wychodzić na zagraniczne rynki, mogą łatwo zapewnić sobie skalowalne zasoby przy zachowaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa i niskim koszcie.

Cyberbezpieczeństwo pod silną presją - nowe zagrożenia czasu wojny

Ważny jest szczególnie drugi wymiar chmury obliczeniowej - wymiar bezpieczeństwa. - Średniej wielkości firmy nie stać na to, żeby zatrudniać ludzi od bezpieczeństwa na wystarczającym poziomie. Jest to wręcz niewykonalne, a jak widać zagrożenia rosną bardzo szybko. Chmura obliczeniowa zapewnia naszym danym bezpieczeństwo. Jest to tańsze rozwiązanie, które zapewnia wysoki poziom odporności - wyjaśnia. - To jest kwestia bezpieczeństwa bez której za kilka lat firmy nie będą w stanie sprostać firmom z innych krajów europejskich, bardziej zaawansowanych w tym temacie.

Chmura obliczeniowa zapewnia także ciągłość działania, co stało się szczególnie istotne, biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia w Ukrainie. - Ciągłość działania nabrała ostatnio innego wymiaru. Nagle widzimy kilkaset kilometrów stąd zniszczoną infrastrukturę. Firmy muszą odtworzyć plany ciągłości działania. Co by się stało, gdyby nasza serwerownia została zniszczona? Nasze dane giną - mówi Paweł Borys. Jak twierdzi, dzięki chmurze obliczeniowej w przypadku nagłych warunków ekstremalnych, takich jak na przykład wojna, dane firmy są bezpieczne. - Ukraińskie firmy starają się jak najwięcej danych przenosić do chmury obliczeniowej,żeby zachować ciągłość działania - dodaje.

Metaverse, czyli sieć wirtualnych światów 3D jest zagrożeniem?

Podczas panelu dyskusyjnego poruszono także temat Materverse, czyli spektrum technologii takich, jak na przykład rozszerzona rzeczywistość czy przetwarzanie brzegowe, które daje m.in. możliwości budowania ścieżki dotarcia do odbiorców. - Nie wiem, czy wyjdzie nam to na zdrowie - przyznaje Paweł Borys. - To jest branża, która tworzy pewne technologie, ale z drugiej strony chciałbym przed nimi uchronić moje dzieci. W Rosji Facebook jest już organizacją terrorystyczną. Chiny wprowadziły regulacje dotyczące gier. Bardzo dbają o to, żeby te koszty społeczne nie były zbyt wysokie - wyjaśnia.

Aby budować konkurencyjną gospodarkę, trzeba rozwijać obszar nowych technologii

Paweł Borys mimo że widzi wiele zagrożeń w przypadku rozwijania Mataverse uważa jednak, że sam rozwój nowych technologii jest niezwykle istoty do budowania konkurencyjnej gospodarki. - Jeśli mowa o budowie konkurencyjnej gospodarki, warto, aby te inwestycje rozwijały się mocno w obszarze nowych technologii. Wzrośnie wtedy wydajność, poradzimy sobie z brakiem rąk do pracy. Myślę, że firmy to czują - wyjaśnia. - Teraz tych pracowników zdecydowanie brakuje.

Aby polskie firmy zwiększyły wydajność, były w stanie płacić wyższe wynagrodzenia i jednocześnie zachowały konkurencyjność, muszą zwiększyć poziom nowych technologii w swoich przedsiębiorstwach. - Polskie firmy bez większych nakładów inwestycyjnych w ostatnich latach, cały czas były w stanie poprawić swoją konkurencyjność, głównie zmieniając sposób działania, produkty czy usługi - wyjaśnia Paweł Borys. - Tymczasem na przykład poziom robotyzacji czy automatyzacji cały czas pozostaje poniżej innych krajów w regionie. Wydaje mi się, że dochodzimy do bariery, w której można wykorzystać te proste rezerwy. Potrzebne są teraz większe inwestycje w nowe technologie i automatyzacje właśnie po to, żeby polskie firmy zwiększały wydajność, były w stanie płacić wyższe wynagrodzenia i jednocześnie zachowały konkurencyjność.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Cyfrowa Transformacja. Jak digitalizacja wpływa na polski biznes? - Dziennik Bałtycki

Więcej informacji na stronie głównej Tygodnik Ostrołęcki
Dodaj ogłoszenie