Ćwiczenia na kręgosłup: odcinek szyjny, piersiowy i lędźwiowy. Zadbaj o zdrowy kręgosłup, dzięki ćwiczeniom. Jakie ćwiczenia na kręgosłup?

Norbert Kowalski
Norbert Kowalski
Ćwiczenia na kręgosłup: co zrobić żeby zadbać o kręgosłup szyjny, piersiowy i lędźwiowy? Sprawdź, jakie ćwiczenia wykonywać >>>
Ćwiczenia na kręgosłup: co zrobić żeby zadbać o kręgosłup szyjny, piersiowy i lędźwiowy? Sprawdź, jakie ćwiczenia wykonywać >>>Pixabay
Udostępnij:
Ćwiczenia na kręgosłup, czyli jak zadbać o zdrowie? Wiele osób skarży się na bóle kręgosłupy i dolegliwości, które są z tym związane. W takich przypadkach zawsze najlepiej skonsultować się z lekarzem. Ale warto także samemu zadbać o zdrowie wykonując odpowiednie ćwiczenia na kręgosłup. Codzienne ćwiczenia na kręgosłup pomogą zadbać o każdy z odcinków: szyjny, piersiowy i lędźwiowy. Wystarczy poświęcić trochę czasu każdego dnia. Sprawdź najlepsze ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy, środkowy i szyjny i poczuj się lepiej.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważną rolę w naszym organizmie odgrywa kręgosłup. To na nim opiera się nasze ciało, a jednocześnie pełni on funkcję stabilizatora i amortyzatora naszego organizmu. Dlatego też jest on narażony na wiele urazów. Warto dbać o zdrowe plecy wykonując odpowiednie ćwiczenia na kręgosłup. Dzięki temu unikniemy szybszego niszczenia kręgosłupa, a co za tym idzie bólu.

kręgosłup
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważną rolę w naszym organizmie odgrywa kręgosłup. To na nim opiera się nasze ciało, a jednocześnie pełni on funkcję stabilizatora i amortyzatora naszego organizmu. Pixabay

Warto poświęcić codziennie kilkanaście minut na ćwiczenia kręgosłupa. Odpowiednie ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy, piersiowy czy szyjny są bardzo proste i każdy z nas może wykonać je sam w domu. Wystarczą jedynie chęci i trochę wolnego miejsca.

Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy

Wielu z nas skarży się na ból kręgosłupa w krzyżu. Często jest to pochodna m.in. zmęczonych lub nierozciągniętych mięśni.
Poniżej przedstawiamy kilka ćwiczeń, które warto wykonywać, by rozciągnąć i wzmocnić nasz kręgosłup:

 • Leżymy na plecach, ręce ułożone wzdłuż tułowia, a nogi zgięte w kolanach. Na przemian prostujemy prawą i lewą nogę unosząc je do góry. Stopa powinna być zgięta pod kątem 90 stopni. Wytrzymujemy kilka sekund i to samo robimy z drugą nogą.
 • Leżymy na plecach, ręce splecione pod głową, a nogi zgięte w kolanach. Na przemian podciągamy lewy łokieć do prawego kolana (które również się unosi) oraz prawy łokieć do lewego kolana.
 • Leżymy na plecach, ręce ułożone wzdłuż tułowia, a nogi zgięte w kolanach. Na przemian staramy się wyciągnąć jak najdalej od naszego ciała lewą nogę oraz prawą rękę (ręka powinna być wyciągnięta jak najbardziej za głową). Następnie wyciągamy prawą nogę i lewą rękę. Za każdym razem wytrzymujemy kilka sekund.
 • Leżymy na plecach, ręce ułożone wzdłuż tułowia, a nogi zgięte w kolanach. Unosimy do góry nasze biodra, wytrzymujemy kilka sekund i wracamy do pozycji leżącej.
 • Pozycja klęku podpartego (opieramy się na wyprostowanych rękach oraz na kolanach). Na przemian wyciągamy prawą rękę do przodu i lewą nogę do tyłu oraz lewą rękę i prawą nogę. Za każdym razem powinniśmy wytrzymać kilka sekund.
 • Klęk podparty. Na przemian podciągamy prawe kolano do lewej ręki oraz lewe kolano do prawej ręki.
 • Klęk podparty. Robimy przeciwieństwo kociego grzbiety, czyli staramy się, by jak kręgosłup był jak najbardziej wklęsły. Powinniśmy powtórzyć to ćwiczenie kilka razy, za każdym razem wytrzymując kilka sekund, gdy kręgosłup jest wklęsły.
 • Leżymy na brzuchu, nogi wyprostowane. Układamy dłonie na wysokości barków i prostujemy ręce. Staramy się jak najbardziej unieść tułów nad ziemię, a jednocześnie nie odrywamy nóg i bioder od podłogi.
Popularne"bóle w krzyżu" to nic innego jak bóle kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Często jest to pochodna m.in. zmęczonych lub nierozciągniętych
Popularne"bóle w krzyżu" to nic innego jak bóle kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Często jest to pochodna m.in. zmęczonych lub nierozciągniętych mięśni. Pixabay

Bóle krzyża, co musisz wiedzieć?

Jeśli masz problemy z bólami krzyża powinieneś pamiętać o następujących sprawach:

 • Kiedy się przebudzisz wstawiaj z łóżka obracając się najpierw na bok, następnie spuszczając nogi na podłogę i w końcu wstając.
 • Nie schylaj się po przedmioty na wyprostowanych kolanach. Kucnij, zachowując prostą pozycję kręgosłupa a następnie podnieś przedmiot prostując ugięte kolana.
 • Siedząc na krześle dbaj o to, by Twój kręgosłup był wyprostowany. Nie garb się.
 • Przy noszeniu ciężarów (np. zakupów) obciążaj równomiernie obie ręce. Unikaj sytuacji, w której w jednej ręce niesiesz np. ciężkie zakupy, a w drugiej nic nie trzymasz.

Ćwiczenia na kręgosłup piersiowy

Niektóre ćwiczenia na kręgosłup piersiowy są podobne do ćwiczeń na kręgosłup lędźwiowy. Warto także zadbać o środkowy odcinek naszego kręgosłupa wykonując poniższe ćwiczenia:

 • Siadamy na piętach, plecy mamy wyprostowane. Łączymy nasze dłonie za plecami, a następnie prostujemy ręce i próbujemy unieść splecione dłonie jak najwyżej.
 • Stajemy przy ścianie dotykają plecami ściany. Nogi mamy zgięte pod kątem ok. 45 stopni. Ręce są opuszczone wzdłuż tułowia i powoli unosimy je "sunąc" po ścianie do góry.
 • Siadamy na krześle, dbając o to by kręgosłup był wyprostowany. Ręce krzyżujemy na klatce piersiowej dotykając dłońmi naszych barków. Następnie wykonujemy skręty tułowia na przemian w lewo i prawo.
 • Zaczynamy od pozycji klęku podpartego. Jednak kiedy jedna ręka jest wyprostowana i opieramy się na niej, druga jest zgięta i dłonią dotykamy tyłu naszej głowy. Następnie wykonujemy ruch zgiętą ręką w kierunku ręki, na której się podpieramy i z powrotem wracamy do pozycji wyjściowej. Druga wersja tego ćwiczenia zakłada, że ręka ze zgiętym łokciem wędruje nie do wewnątrz, lecz na zewnątrz, tzn. unosimy ją do góry, nadal trzymając się za tył naszej głowy.
 • Leżymy na brzuchu, nogi wyprostowane, ręce wzdłuż tułowia. Następnie unosimy barki i wytrzymujemy w tej pozycji kilka sekund.
 • Stoimy i trzymamy kij obiema rękami, który opiera się o nasz kark. Następnie wykonujemy maksymalne skręty tułowia w obie strony.
 • Klęk podparty, lecz tym razem opieramy się nie na wyprostowanych rękach, lecz na łokciach. Następnie robimy przeciwieństwo kociego grzbiety, czyli staramy się, by jak kręgosłup był jak najbardziej wklęsły. Powinniśmy powtórzyć to ćwiczenie kilka razy, za każdym razem wytrzymując kilka sekund, gdy kręgosłup jest wklęsły. Jeśli chcemy ćwiczyć odcinek lędźwiowy kręgosłupa, wykonujemy to ćwiczenie opierając się na wyprostowanych dłoniach.

Ćwiczenia na kręgosłup szyjny

Wykonując ćwiczenia nie zapominajmy również o odcinku szyjnym kręgosłupa. W tym przypadku, podobnie jak na odcinku lędźwiowym, często mamy do czynienia z bólami wynikającymi z napiętych i nierozciągniętych mięśni. Dlatego też polecamy poniższe ćwiczenia na kręgosłup szyjny:

 • Skłon głowy do przodu i do tyłu
 • Skłon głowy do boku (do prawego i do lewego barku)
 • Krążenie głową w prawą i lewą stronę
 • Siedzimy na krześle, przykładamy do czoła naszą dłoń i staramy się dociskać dłonią do czoła. W tej samej chwili stawiamy opór naszą głową. Za każdym razem chwilę wytrzymujemy w takiej pozycji.
 • Siedzimy na krześle, przykładamy do głowy, na wysokości ucha, naszą dłoń i staramy się dociskać dłonią naszą głowę. W tej samej chwili stawiamy opór naszą głową. Za każdym razem chwilę wytrzymujemy w takiej pozycji.
 • Siedzimy na krześle, splatając nasze dłonie za głową. Następnie splecionymi dłońmi staramy się naciskać na głowę i stawiamy opór głową.
 • Połóż się na brzuchu na materacu lub innym miękkim podłożu. Głową dotykamy dociskami w podłoże.
 • Siadamy po turecku z wyprostowanymi plecami. Następnie próbujemy naciskać barkami w dół, a jednocześnie wyciągnąć naszą głowę jak najwyżej.

Pamiętajmy, że każde z ćwiczeń powinniśmy wykonywać powoli i dokładnie. Nie chodzi o to, by jak najszybciej wykonać każde z ćwiczeń. Zdecydowanie lepiej jest wykonać mniej ćwiczeń na kręgosłup, lecz zrobić je dokładniej niż wszystkie, lecz niedokładnie i za szybko.

pływanie, basen, kraul
Najlepszym ćwiczeniem na kręgosłup pozostanie pływanie. Pływając jednocześnie rozluźniamy, rozciągamy i wzmacniamy nasze mięśnie. Najlepszym stylem jest tzw. kraul. Osoby z problemami kręgosłupa powinny za to unikać żabki. Pixabay

Pływanie to najlepsze ćwiczenia na kręgosłup

Niezależnie od tego jak często ćwiczylibyśmy w domu, najlepszym ćwiczeniem na kręgosłup pozostanie pływanie. Pływając jednocześnie rozluźniamy, rozciągamy i wzmacniamy nasze mięśnie. Dlatego też do ćwiczeń w domu warto dodać regularne wizyty na basenie, np. dwa razy w tygodniu. Są one niezwykle pomocne dla osób, które mają problemy z jakimkolwiek odcinkiem kręgosłupa. Najlepszym stylem jest tzw. kraul. Osoby z problemami kręgosłupa powinny za to unikać żabki.

Ćwiczenia na kręgosłup youtube

W internecie znajdziesz mnóstwo ciekawych propozycji ćwiczeń na różne odcinki kręgosłupa. W poszukiwaniach zwróć uwagę na to, czy ćwiczenia prowadzone są przez profesjonalistów (trenerów, fizjoterapeutów, lekarzy, trenerów). Kręgosłup łatwo jest przeciążyć, trudniej za to wyleczyć, dlatego istotne jest, żeby technika wykonywania ćwiczeń na kręgosłup była prawidłowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

miejsce #3

Synoptis Pharma

APTEO Calcium + kwercetyna tabl. 20 szt.

7,69 zł4,49 zł-42%
miejsce #4

Sandoz

Linex Forte 28 kaps

33,75 zł20,63 zł-39%
miejsce #5

DuoLife

DuoLife Aloes 750ml

117,41 zł84,80 zł-28%
miejsce #6

Pfizer

CENTRUM SILVER 50+ 2 x 30 tabl. + Opaska Krokomierz

56,12 zł42,90 zł-24%
Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ćwiczenia na kręgosłup: odcinek szyjny, piersiowy i lędźwiowy. Zadbaj o zdrowy kręgosłup, dzięki ćwiczeniom. Jakie ćwiczenia na kręgosłup? - Głos Wielkopolski

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

S
Seweryn Paczyński

Wierzę, że ćwiczenia to ważny element życia i dbania o zdrowie, ale jak już problem wystąpi to żadna rozpiska nie pomoże. Mogę polecić zespół specjalistów z Kręg Clinic z Poznania dla tych, którzy mają już dość bólu :)

J
Joanka

Na pewno skorzystam z tych ćwiczeń. Mi najbardziej pomogła tzw "deska", która dobrze działa na mięśnie głębokie brzucha, przynajmniej tak jest napisane w artykule na portalu Zdrowy Kręgosłup https://www.zdrowykregoslup.pl/jak-wzmocnic-kregoslup-cwiczenia-stabilizujace/. Podobno to ćwiczenie, powtarzane systematycznie, skutecznie wzmacnia mięśnie calego kręgoslupa.

A
AbelardM
Rehabilitajca i ćwiczenia tylko pod okiem specjalistów, bo można sobie zrobić krzywdę. Na moje problemy z kręgosłupem pomogli specjaliści z Kręg Clinic w Poznaniu. Polecam skorzystać!
G
Gras
fajny obszerny artykuł od siebie moge dodac ze z moimi chorym kregosłupem radzi sobie rehabilitacja i wiekszosc z tych cwiczen z artykułu ratuje mi zycie , polecam tasmy na plecy i masci rozgrzewajace przed trenigniem bo pomagaja sporo masci firmy dip w dobrej cenie
Więcej informacji na stronie głównej Tygodnik Ostrołęcki
Dodaj ogłoszenie