MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Coraz większy rozmach

(am)
"Tak będzie wyglądało przyszłe Centrum Kulturalno-Rekreacyjne" - wizję architektów na papierze pokazuje burmistrz Szymalski
"Tak będzie wyglądało przyszłe Centrum Kulturalno-Rekreacyjne" - wizję architektów na papierze pokazuje burmistrz Szymalski Fot. A. Mierzwiński
Na pierwszej po wakacjach konferencji prasowej burmistrz Ostrowi najwięcej mówił o inwestycjach.

"Tak będzie wyglądało przyszłe Centrum Kulturalno-Rekreacyjne" - wizję architektów na papierze pokazuje burmistrz Szymalski
(fot. Fot. A. Mierzwiński)

W tym roku wartość miejskich inwestycji wyniesie ok. 12 mln złotych, z czego niemal połowa to remonty i budowa dróg (pisaliśmy o tym w TO nr 37 - przyp. AM). Ważną pozycją były też remonty i termomodernizacja szkół i przedszkoli (patrz również str. 3 - przyp. AM), a także remont ratusza, finansowane w dużej mierze ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Adaptacja strychu w Urzędzie Miasta powinna zakończyć się do końca września. Jeszcze w tym roku w ratuszu wymienione zostaną wszystkie okna, zainstalowana winda dla osób niepełnosprawnych oraz odnowiona sala konferencyjna. Na przyszły rok pozostanie już tylko remont elewacji.
Centrum nad stawem. Największym przedsięwzięciem inwestycyjnym, do którego przymierzają się władze miasta w najbliższej przyszłości, będzie Centrum Kulturalno-Rekreacyjne za stawem miejskim. Podpisano już umowę na wykonanie projektu. W skład kompleksu wejdą między innymi: dom kultury z salą widowiskowo-kinową, biblioteka, kryty basen z sauną i zjeżdżalniami, pełnowymiarowa hala sportowa, korty (pełniące zimą rolę lodowiska), amfiteatr z zapleczem gastronomicznym oraz wyższa uczelnia z miasteczkiem akademickim. Przy okazji wymieniony zostanie eternitowy dach na Szkole Podstawowej nr 1 i zostanie ona połączona z halą sportową. Całe zamierzenie, którego koszt wyniesie ok. 60 mln złotych, będzie finansowane głównie z funduszy unijnych wspartych przez Totalizator Sportowy, Urząd Kultury Fizycznej i Sportu, środki prywatne (część gastronomiczna) oraz wyższą uczelnię.
- Jest to duże wyzwanie i ryzyko - przyznał burmistrz Mieczysław Szymalski - gdyż środki unijne są przyznawane dopiero po zakończeniu inwestycji. Gdyby one zawiodły, realizacja tej inwestycji będzie trudna, a w każdym razie znacznie się przedłuży. Jeśli natomiast wszystko się powiedzie, powinna zostać zakończona w ciągu 3-4 lat poczynając od przyszłego roku.
Rewitalizacja nasycalni. Wdrożenie programu rewitalizacji terenów zdegradowanych przez przemysł byłoby, jak powiedział burmistrz, "dobrym interesem dla miasta". Za ok. 3 mln złotych pochodzących również z funduszy unijnych można będzie przeprowadzić renowację i rekultywację terenu po dawnej nasycalni podkładów kolejowych. Miasto odzyskałoby wówczas 24 hektary do zagospodarowania przez inwestorów. Programem rewitalizacji objęty byłby również miejski staw.
Za stosunkowo niewielkie pieniądze poprawiony zostanie w Ostrowi stan bezpieczeństwa. Z inicjatywy policji będzie wprowadzony monitoring miejskich ulic, placów i parków. Miasto zainstaluje odpowiednią ilość kamer (koszt ok. 30 tys. złotych), podglądem zajmie się Komenda Powiatowa Policji.
Podsumowanie akcji lato i rok szkolny. Sekretarz miasta Tomasz Skibicki omówił zakończoną niedawno akcję letnią. Na dofinansowanie letniego wypoczynku dzieci i młodzieży ze wszystkich miejskich szkół i przedszkoli wydano 27 tys. złotych przyznanych przez Radę Miasta oraz przez Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Sekretarz poinformował również o przekazaniu przez wojewodę ok. 4 tys. złotych z rządowego programu "Wyprawka szkolna" na zakup podręczników, oraz o przeznaczeniu przez miasto kwoty 30 tys. złotych na jednorazowe zasiłki dla uczniów z rodzin ubogich. W ramach projektu "Pracownie komputerowe w roku 2004" trzy szkoły (GP nr 1, ZSP nr 1 i ZSP nr 2) otrzymały pracownie komputerowe.
Kontynuowana jest wymiana młodzieży z włoskim miastem Brembate di Sopra. Już 1 października do Włoch wyjedzie na tydzień 16 gimnazjalistów. W dwa tygodnie po ich powrocie do kraju, do Ostrowi przyjadą Włosi. Wspólnie z naszą młodzieżą wezmą oni udział w Ostrowskich Sportowych Spotkaniach Młodych Mieszkańców Europy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki