Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz goręcej na linii USA-Rosja o INF. W tym konflikcie o rakiety Polska jest na pierwszej linii. Mamy się czego bać?

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
AP/EAST NEWS
Rosja zawiesiła swój udział w traktacie INF. To odpowiedź na decyzję USA podjętą kilkadziesiąt godzin wcześniej. Prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział, że Rosja zacznie opracowywać nowe pociski. W tle zagrożenie dla Polski.

Amerykanie zawiesili funkcjonowanie traktatu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu w piątek, 1 lutego Waszyngton oskarżał od dawna Kreml o łamanie zapisów umowy z 1988 r.

Podpisany w 1987 roku przez USA i ZSRR traktat INF zakazał stosowania pocisków krótkiego i średniego zasięgu przez oba kraje.

Kreml zawiesza, w odwecie

- Nasi amerykańscy partnerzy ogłosili, że zawieszają swój udział w traktacie, a my również go zawieszamy - powiedział w sobotę Putin cytowany przez BBC News. - Wszystkie nasze propozycje w tej dziedzinie, tak jak poprzednio, pozostają na stole, drzwi do rozmów są otwarte - dodał gospodarz Kremla.

Po decyzji USA w sprawie zawieszenia funkcjonowania traktatu INF w NATO odbyły się konsultacje z krajami i członkowskimi. W sobotę, przed ogłoszeniem decyzji przez Putina, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział BBC, że wszyscy europejscy sojusznicy zgadzają się ze Stanami Zjednoczonymi, ponieważ Rosja od kilku lat łamie traktat i rozmieszcza nowe rakiety nuklearne na terenie Europy.

Stoltenberg dodał, że zawieszenie potrwa sześć miesięcy w czasie których USA dają Rosji czas na “powrót do pełnej zgodności z zawartym przed laty porozumieniem”.

Tymczasem Rosja zaprzeczyła, że narusza umowę INF. Amerykanie twierdzą, że mają dowody na to, że zasięg nowego rosyjskiego pocisku mieści się w zasięgu od 500 km do 5500 km zakazanym przez traktat INF.

SSC-8 już są blisko Polski?

Jak podaje BBC News niektórzy urzędnicy amerykańscy poinformowali, że kilka pocisków 9M729 - znanych NATO jako SSC-8 - zostało już przez Rosjan rozmieszczonych. Dowody zostały przekazane sojusznikom Waszyngtonu z NATO i wszyscy poparli USA.

Poza zaprzeczaniem łamania traktatu INF, Moskwa twierdzi, że amerykańskie pociski przeciwrakietowe rozmieszczone w Europie Wschodniej mogłyby potencjalnie naruszyć warunki umowy.

Podczas sobotniego spotkania z ministrami spraw zagranicznych i obrony prezydent Władimir Putin zapowiedział, że rozpoczną się prace nad stworzeniem nowej broni. Z drugiej strony dodał, że Moskwa nie zostanie wciągnięta w kosztowny wyścig zbrojeń i nie użyje rakiet krótkiego i średniego zasięgu jako pierwsza, chyba że w odpowiedzi na rozmieszczenie w Europie broni amerykańskiej.
Jak konkluduje BBC News, taki wyścig zbrojeń byłby poważnym problemem dla krajów europejskich.

Oświadczenie prezydenta USA w sprawie układu INF

Rosja już nazbyt długo bezkarnie narusza układ INF, potajemnie rozbudowując i rozmieszczając zakazany system rakietowy, który stanowi bezpośrednie zagrożenie dla naszych sojuszników i wojsk amerykańskich za granicą. Z dniem jutrzejszym Stany Zjednoczone zawieszają swoje zobowiązania w ramach układu INF i rozpoczynają 6-miesięczny proces wychodzenia z układu, o ile Rosja nie zacznie go przestrzegać i nie zniszczy naruszających ten układ rakiet, wyrzutni i towarzyszącego im sprzętu. Nasi sojusznicy w NATO w pełni nas popierają, rozumieją bowiem, jakim zagrożeniem jest nieprzestrzeganie układu ze strony Rosji oraz jakie ryzyko dla kontroli zbrojeń niesie ignorowanie przypadków naruszania traktatu.

Stany Zjednoczone przez ponad 30 lat w pełni przestrzegały zapisów traktatu, nie możemy jednak nadal ograniczać się jego postanowieniami, podczas gdy postępowanie Rosji jest zaprzeczeniem traktatu. Nie możemy być jedynym krajem na świecie, który jest jednostronnie związany takim czy innym traktatem. Będziemy kontynuować pracę nad opcjami naszej militarnej odpowiedzi i będziemy współpracować z NATO oraz innymi naszymi sojusznikami i partnerami w celu niedopuszczenia, by Rosja w wyniku łamiącego prawo postępowania zyskała militarną przewagę.

Administracja, którą kieruję, jest nadal zdecydowana przestrzegać skutecznych mechanizmów kontroli zbrojeń, które umacniają bezpieczeństwo Stanów Zjednoczonych, sojuszników i krajów partnerskich, które jest zarazem weryfikowalne i wykonalne oraz obejmuje partnerów wypełniających swoje zobowiązania. Aby kontrola zbrojeń mogła się skutecznie przyczyniać do poprawy bezpieczeństwa narodowego, wszystkie strony muszą sumiennie wypełniać swe zobowiązania. Jesteśmy gotowi podjąć z Rosją negocjacje w sprawie kontroli zbrojeń, które spełniają te kryteria, a z chwilą pomyślnego zakończenia negocjacji pracować nad doskonaleniem relacji w obszarach gospodarczych, handlowych, politycznych i wojskowych. Byłaby to doskonała wiadomość dla Rosji i Stanów Zjednoczonych oraz dla całego świata.

- Te nowe rosyjskie pociski są mobilne, trudne do wykrycia, zdolne do przenoszenia głowic jądrowych, mogą docierać do europejskich miast i nie mają prawie żadnego czasu ostrzegawczego, więc obniżają próg potencjalnego użycia broni jądrowej w konflikcie - ocenił w sobotę szef NATO.

Jesienią 2016 r. Rosja prawdopodobnie rozmieściła w Obwodzie Kaliningradzkim rakiety Iskander, dysponujące zasięgiem powyżej 500 km. Znaczy to, że Iskandery są tuż przy granicy z Polską.

Co to jest traktat INF:

Traktat INF - Układ o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu. Umowa międzynarodowa zawarta 8 grudnia 1987 r. w Waszyngtonie pomiędzy USA i Związkiem Radzieckim o całkowitej likwidacji arsenałów rakietowych pocisków balistycznych pośredniego oraz średniego zasięgu obu układających się stron, a także o zakazie jej produkcji, przechowywania i używania. Został podpisany przez Ronalda Reagana i Michaiła Gorbaczowa. Wszedł w życie 1 czerwca 1988 r. W ramach wykonywania jego postanowień do 1 czerwca 1991 zniszczono w sumie 2692 sztuki tej broni, 846 po stronie amerykańskiej i 1846 po stronie radzieckiej. Traktat zakładał też wzajemne inspekcje kontrolne stron i jest też pierwszym i jedynym do dziś porozumieniem prowadzącym do całkowitej likwidacji całego rodzaju broni.

Czego minister Czaputowicz nie powiedział?

Tymczasem "Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP zdecydowanie zaprzecza, jakoby w wywiadzie udzielonym redakcji "Der Spiegel" minister Jacek Czaputowicz domagał się rozmieszczenia amerykańskich rakiet atomowych w Europie. Tytuł artykułu, który ukazał się w dniu dzisiejszym na stronie internetowej tygodnika, nie oddaje treści rozmowy" - czytamy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Coraz goręcej na linii USA-Rosja o INF. W tym konflikcie o rakiety Polska jest na pierwszej linii. Mamy się czego bać? - Portal i.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki