MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co zrobić po utracie prawa jazdy za granicą?

Regina Skibińska
Archiwum
Odzyskanie prawa jazdy po zatrzymaniu lub utracie za granicą zależy od okoliczności, w jakich je utraciliśmy oraz od tego, gdzie zamieszkujemy.

Każdy może mieć tylko jedno prawo jazdy, wydane przez prawo kraju, w którym mieszka. Z tego względu Polak, który mieszka w Wielkiej Brytanii czy Niemczech po zgubieniu czy kradzieży prawa jazdy będzie musiał nowy dokument wyrobić w miejscu swojego zamieszkania.

Jeżeli mieszkamy w Polsce i podczas zagranicznej podróży ktoś ukradnie nam prawo jazdy albo je zgubimy, powinniśmy zgłosić sprawę miejscowej policji oraz skontaktować się z ambasadą lub konsulatem polskim, gdzie otrzymamy informacje, co dalej robić. Możliwe jest otrzymanie tymczasowego prawa jazdy albo zaświadczenia, które umożliwi nam powrót samochodem do kraju. Następnie w Polsce w odpowiednim urzędzie komunikacji składamy wniosek o wydanie wtórnika, dołączając zdjęcie, dowód opłaty i oświadczenie o utracie dokumentu, a do wglądu – dowód osobisty.

Gorzej jest, jeśli prawo jazdy zatrzyma nam policja zagraniczna za wykroczenie albo przestępstwo w ruchu drogowym. Często przyczyną tego jest prowadzenie auta po spożyciu alkoholu, a w wielu krajach także przekroczenie prędkości. Zdarzenia skutkujące zatrzymaniem bądź odebraniem prawa jazdy określa prawo każdego kraju. Zatrzymane prawo jazdy odsyłane jest przez ambasadę polską do właściwego powiatowego wydziału komunikacji.

Jeżeli przy okazji otrzymamy zakaz prowadzenia pojazdu w danym kraju, to władze tego państwa do odsyłanego prawa jazdy dołączą specjalną naklejkę, na której będzie napisane, na jak długo ten zakaz otrzymaliśmy. Załącznikiem będzie też wyrok sądu.

Nie ma możliwości ubiegania się o wydanie nowego prawa jazdy, gdyż w tym przypadku wymagane jest złożenie oświadczenia o zgubieniu lub kradzieży dokumenty. Złożenie fałszywego oświadczenia grozi odpowiedzialnością karną. Jeżeli przy okazji zatrzymania pojazdu zagraniczny sąd orzeknie zakaz prowadzenia samochodu na terenie danego kraju, to także zdanie kolejnego egzaminu nie będzie pomocne, gdyż prawo jazdy nie może być wydane osobie, w stosunku do której został orzeczony prawomocnym wyrokiem sądu zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych – w okresie i zakresie obowiązywania tego zakazu.

Jeżeli w sprawie był wydany wyrok sądu, to kierowca musi liczyć się z postępowaniem przed polskim wymiarem sprawiedliwości. W innych przypadkach odbierzemy prawo zatrzymane prawo jazdy w normalnym trybie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Co zrobić po utracie prawa jazdy za granicą? - Portal i.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki