Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co z wyjazdami na majówkę? "Branża jest gotowa i z wielką radością przyjmie gości w swoich hotelach"

Maciej Badowski
Maciej Badowski
- My jesteśmy przygotowani pod względem operacyjnym i sanitarnym do tego, żeby przyjąć gości na majówkę i bardzo byśmy tego chcieli- mówi ekspert.
- My jesteśmy przygotowani pod względem operacyjnym i sanitarnym do tego, żeby przyjąć gości na majówkę i bardzo byśmy tego chcieli- mówi ekspert. Karolina Misztal/ Polska Press
Majówka coraz bliżej, jednak dalej nie wiadomo jak planować wyjazd. - My jesteśmy przygotowani pod względem operacyjnym i sanitarnym do tego, żeby przyjąć gości na majówkę i bardzo byśmy tego chcieli- tłumaczy w rozmowie z nami ekspert Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego.

W środę minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji poinformował o przedłużeniu obowiązujących obostrzeń do 18 kwietnia. Dopytywany jak będzie wyglądał tegoroczny długi weekend majowy, szef resortu zdrowia poinformował, że rząd "w pierwszej kolejności myśli o przywracaniu edukacji".

- Branża z rozczarowaniem przyjęła wiadomość o przedłużeniu lockdownu o kolejny tydzień, szczególnie, że żadna pomoc od czasu ogłoszenia trzeciego zamknięcia do hotelarzy nie dotarła. Przypominam, że premier Mateusz Morawiecki już blisko 3 tygodnie temu mówił o dodatkowej pomocy dla sektorów zamkniętych, m.in. dla hotelarstwa. Do tej pory nie zobaczyliśmy nawet złotówki z tej pomocy.- tłumaczy w rozmowie z Agencją informacyjną Polska Press Marcin Mączyński, Sekretarz generalny i wiceprezes Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego.

- My jesteśmy przygotowani pod względem operacyjnym i sanitarnym do tego, żeby przyjąć gości na majówkę i bardzo byśmy tego chcieli- mówi ekspert.

Co z wyjazdami na majówkę? "Branża jest gotowa i z wielką ra...

Jak źle jest? Bardzo! Mączyński wyjaśnia, że w całym kraju sytuacja jest bardzo zła, szczególnie słabo jest w hotelach miejskich i hotelach konferencyjnych, w nich praktycznie od 13 miesięcy w ogóle nie ma gości. - W krakowskich hotelach średnie obłożenie jest na poziomie 4- 5 proc. W tym samym czasie w 2019 roku, średnie obłożenie było na poziomie 80 proc. To pokazuje tę przepaść- mówi.

Branża jest przygotowana do tego, żeby działać

Mączyński zapewnia, że branża jest przygotowana do tego, żeby działać w reżimie sanitarnym, powołując się na przeprowadzone kontrole po wprowadzeniu drugiego lockdownu. - Ostatnie prawie 17 tysięcy przeprowadzonych wskazała na to, że egzamin zdaliśmy dobrze. Pojawiło się tylko parę pouczeń. Zresztą na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski mówił o tym, że branża zdała egzamin na piątkę- dodaje.

- My jesteśmy przygotowani pod względem operacyjnym i sanitarnym do tego, żeby przyjąć gości na majówkę i bardzo byśmy tego chcieli. W ostatnim czasie udzielałem dużej ilości wywiadów i apelowałem, żeby rządzący wcześniej poinformowali nas o tym, czy będziemy mogli przyjąć gości na majówkę, czy nie- wylicza.

Ekspert IGHP przypomina, że "hotelu nie włącza się, jednym przyciskiem", to jest skomplikowany proces. - Są to zakupy produktów spożywczych, to jest ściągnięcie pracowników. Większość z nich obecnie znajduje się na postojowym, czasami trzeba dotrudnić nowych pracowników. Musimy ogrzać budynki i wodę w basenach do odpowiedniej temperatury. Nie możemy doprowadzić do sytuacji jaka była na Warmii i Mazurach- mówi. Chodzi o otwarcie hoteli i ich ponowne zamknięcie po pięciu dniach.

- Dlatego apelujemy o to, żeby informacja była jak najwcześniej czy będzie majówka, czy nie, ponieważ oprócz tego, że my musimy się przygotować, to Polacy też muszą wiedzieć, czy mogą wyjechać na upragnione wyjazdy do hoteli, czy nie. Część gości z dużym wyprzedzeniem założyła rezerwacje na weekend majowy w hotelach. Mamy sporo telefonów z zapytaniami czy będziemy przyjmowali gości w weekend majowy. Sądzę że jak pojawi się impuls ze strony rządu, że w majówkę możemy przyjmować gości, to mam nadzieje że telefony rozgrzeją się do czerwoności i w wielu regionach Polski będziemy mieli niezłe obłożenie- tłumaczy. - Branża jest gotowa i z wielką radością przyjmie gości w swoich hotelach- dodaje.

Z powodu pandemii tracą hotele, jednak, jak wynika z doniesień medialnych, znaleźć miejsce na weekend majowy w pensjonacie lub wynająć pokój w miejscowościach turystycznych praktycznie graniczy z cudem. Mączyński tłumaczy, że "teoretycznie wszyscy powinni działać razem i zgodnie z przepisami". - Również kwatery prywatne oraz pensjonaty powinny przyjmować tylko i wyłącznie gości z katalogu, który jest opublikowana w rozporządzeniu- zaznacza.

"Ludzie wstrzymają się z decyzjami o wyjeździe"

- Nie zaobserwowaliśmy zwiększonego zainteresowania gości rezerwacjami na weekend majowy. Podobnie jest w przypadku innych krakowskich hoteli, z przedstawicielami których jesteśmy w kontakcie. Chociaż goście mają możliwość bezpłatnego odwołania rezerwacji lub przełożenia pobytu na inny termin, to sytuacja epidemiologiczna oraz ostatnie obostrzenia sprawiają, że ludzie wstrzymają się z decyzjami o wyjeździe- tłumaczy w rozmowie z AIP - mówi Joanna Ostrowska, zarządzająca rodzinną siecią Osti-hotele w Krakowie.

Jednak ekspertka nie ukrywa, że branża czeka na gości. - Obecnie odnotowujemy pojedyncze rezerwacje osób, które zgodnie z rozporządzeniem mogą nocować w hotelach. Minimalnie większe obłożenie można zaobserwować w hotelach, które mają zarezerwowane pobyty kontraktowe, na przykład dla członków personelu pokładowego linii lotniczych- wylicza i potwierdza słowa Mączyńskiego, że hotele miejskie, m.in. z powodu braku turystów z zagranicy, od początku pandemii są w trudniejsze sytuacji niż hotele resortowe. Jak tłumaczy, jeszcze przed wprowadzonymi ostatnio ograniczeniami duża niestabilność związana z sytuacją pandemiczną bezpośrednio przekładała się na decyzję o rezerwacji.

- Pokoje rezerwowane były na krótko przed przyjazdem, a na ostateczny nocleg wpływały aktualne warunki pogodowe oraz sytuacja epidemiczna. Swoją decyzję o wyborze obiektu goście w mniejszym stopniu uzależniali od ceny, bo te były bardzo atrakcyjne - tak na przykład było pomiędzy obiektami cztero i pięciogwiazdkowymi - i bardzo się wyrównały. Większe znaczenie miała dla nich lokalizacja, a także oferta obiektu związana z dodatkowymi atrakcjami, jak sauna czy strefa SPA, które w przeciwieństwie do siłowni w hotelach mogły być otwarte. W związku z tym, że gastronomia jest zamknięta, goście chcieli mieć alternatywę podczas spędzania wolnego czasu - mówi ekspertka.

Okazje

Zobacz, które puzzle tym razem ułożysz

Materiały promocyjne partnera

Zobacz książki w promocyjnych cenach

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Co z wyjazdami na majówkę? "Branża jest gotowa i z wielką radością przyjmie gości w swoich hotelach" - Portal i.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki