Co wygra? Nowoczesność i nowe miejsca pracy czy strach

Jarosław Sender
W 2013 roku składowisko azbestu w Oględzie ma już działać pełną parą. Przewidywane rozpoczęcie inwestycji, dzięki której pracę ma znaleźć 25 osób, to rok 2010.

Azbest pod Przasnysz ma przywędrować za sprawą zarejestrowanego 24 czerwca 2009 roku Między¬gminnego Związku Regionu Ciecha¬nowskiego. Inauguracyjne posiedzenie Zgromadzenia Związku odbyło się 10 września, Wybrano na nim władze (zastępcą przewodniczącego zos¬tał Marek Brzeziński - wójt Czernic Borowych, wśród członków znalazł się m.in. burmistrz Przasnysza Wal¬demar Trochimiuk, a w komisji rewizyjnej zasiadła m.in. wójt gminy Przasnysz Grażyna Wróblewska) i wytyczono cele. Głównym celem związku jest "Budowa zintegrowanego systemu gospodarki odpadami komunalnymi dla gmin regionu ciechanowskiego". Oznacza to system składający się z zakładu gospodarki odpadami komunalnymi w Woli Pawłowskiej (linia sortownicza, linia do produkcji paliwa alternatywnego z odpadów i kompostownia), zakładu demontażu i segregacji odpadów wielkogabarytowych, sprzętu elektrycznego i elektronicznego w Pło¬cochowie (gm. Pułtusk), zakładu przeróbki odpadów budowlanych i przemysłowych w Makowie Mazowieckim oraz kwatery odpadów niebezpieczny
ch (azbestu) w Oględzie (gm. Przasnysz).

Inwestycja za 5 mln zł

Tym samym na terenie obecnego składowiska w Oględzie ma powstać stacja przeładunkowa (obiekty czasowego gromadzenia komunalnych odpadów zmieszanych oraz selektywnie zbieranych, a także sprzęt do przygotowania załadunku odpadów), stacja demontażu pojazdów (utwardzony plac manewrowy, hala o powierzchni ok. 600 mkw., wiata o pow. 500 mkw., sprzęt technologiczny), składowisko odpadów azbestowych (kwatera, infrastruktura oraz sprzęt) oraz magazyn czasowego gromadzenia odpadów problemowych (baterie, farby, rozpuszczalniki, lekarstwa, świetlówki). Nowinki te mają kosztować ok. 5 mln zł. Zadanie, które znajduje się na liście projektów kluczowych dla województwa mazowieckiego, będzie realizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazo¬wieckiego i współfinansowane z funduszy unijnych.

Eternit zniknie z dachów

Podprzasnyska kwatera do gromadzenia odpadów niebezpiecznych ma służyć wszystkim gminom zrzeszonym w Międzygminnym Związku Regionu Ciechanowskiego (a należy doń około 30 miast oraz gmin i przystępować mogą kolejne). Składowisko azbestu ludzi nieco przeraża. Burmistrz Przasnysza Waldemar Trochimiuk nie widzi jednak w nim zagrożenia.

- Takie składowisko w pobliżu Przasnysza może przynieść mieszkańcom korzyści. Zmniejszyłoby koszty transportu ponoszone przez mieszkańców w związku ze zmianą pokryć dachowych. A na terenie Przasnysza jest ok. 50.000 mkw. eternitu - podkreśla burmistrz. I dodaje, że składowanie azbestu nie stwarza zagrożenia, gdyż przywożone odpady muszą być, zgodnie z przepisami, szczelnie zapakowane w folię polietylenową, a drobne frakcje także poddane stabilizacji cementem.

- Ponadto powierzchnia składowiska odpadów będzie zabezpieczana przed emisją pyłów poprzez przykrycie folią lub warstwą gruntu każdorazowo po złożeniu odpadów - mówi burmistrz. - Składowa¬nie odpadów zawierających azbest zakończone będzie dwa metry poniżej poziomu terenu otoczenia, a następnie wypełnione ziemią. Takie zabezpieczenie eliminuje emisję włókien szkodliwych dla zdrowia ludzi. Przy prawidłowym postępowaniu w zakresie zarówno usuwania, jak i składowania azbestu zagrożenie zostanie wyeliminowane.

Miejskich radnych wizja azbestowego składowiska jednak nie cieszy.

- Dowiedzieliśmy się o tym przypadkiem, na którejś z ostatnich komisji. Gdybyśmy wiedzieli o tym wcześniej, na pewno byśmy protestowali - mówi radny Jarosław Włodarczyk.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie