Co wspólnego mają zbiórki charytatywne i podatki? Czy pomoc dla Ukrainy można odliczyć? Kto i jak może to zrobić?

Justyna Madan
Justyna Madan
Zbiórki na pomoc Ukrainie a podatki. Co wspólnego mają ze sobą te tematy?
Zbiórki na pomoc Ukrainie a podatki. Co wspólnego mają ze sobą te tematy? 123rf
Udostępnij:
Polacy zaangażowali się w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Nie chodzi tutaj tylko o transport na terenie kraju, zapewnienie dachu nad głową i jedzenia ale także o zbiórki, których w internecie pojawia się bardzo dużo. Wpłacane pieniądze, warto przy okazji weryfikować informacje i przekazywać wpłaty zaufanym stronom, zostaną również przekazane na pomoc Ukraińcom. Warto sprawdzić jak to wygląda od strony podatkowej.

Polacy otworzyli na Ukraińców nie tylko swoje serca i domy ale również portfele. Portale społecznościowe, finansowanie typu „crowdfunding”, organizacje pożytku publicznego czy osoby prywatne aktywnie włączyły się w pomoc uchodźcom z Ukrainy organizując wiele zbiórek finansowych. Wszystkie zebrane środki są i będą przekazywane na niezbędną pomoc.

„Zgodnie z art. 26 ust 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych istnieje możliwość odliczenia od dochodu uzyskanego w roku podatkowym darowizn przekazanych na cele działalności pożytku publicznego, czyli działalność społecznie użyteczną, prowadzoną przez organizacje pozarządowe w sferze zadań publicznych określonych w ustawie” – mówi dr Karolina Tetłak z Wydziału Prawa i Administracji UW.

Cele na jakie możemy przekazać darowiznę i później odliczyć ją od dochodu:

  • pomocy społecznej, wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej,
  • udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej,
  • działalności na rzecz integracji i reintegracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym,
  • działalności charytatywnej,
  • podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej,
  • działalności na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego, działalności na rzecz integracji cudzoziemców,
  • ochrony i promocji zdrowia, w tym działalności leczniczej, działalności na rzecz osób niepełnosprawnych,
  • promocji zatrudnienia i aktywizacji zawodowej osób pozostających bez pracy i zagrożonych zwolnieniem z pracy,
  • działalności na rzecz równych praw kobiet i mężczyzn, działalności na rzecz osób w wieku emerytalnym,
  • działalności wspomagającej rozwój gospodarczy, w tym rozwój przedsiębiorczości, wspomagającej rozwój techniki, wynalazczości i innowacyjności, wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych,
  • nauki, szkolnictwa wyższego, edukacji, oświaty i wychowania,
  • działalności na rzecz dzieci i młodzieży, w tym wypoczynku dzieci i młodzieży,
  • kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego,
  • wspierania i upowszechniania kultury fizycznej,
  • ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego,
  • turystyki i krajoznawstwa,
  • porządku i bezpieczeństwa publicznego,
  • obronności państwa i działalności Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej,
  • upowszechniania i ochrony wolności i praw człowieka oraz swobód obywatelskich, a także działań wspomagających rozwój demokracji,
  • udzielania nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego,
  • ratownictwa i ochrony ludności, pomocy ofiarom katastrof, klęsk żywiołowych, konfliktów zbrojnych i wojen w kraju i za granicą,
  • upowszechniania i ochrony praw konsumentów,
  • działalności na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i współpracy między społeczeństwami,
  • promocji i organizacji wolontariatu,
  • pomocy Polonii i Polakom za granicą,
  • działalności na rzecz kombatantów i osób represjonowanych, działalności na rzecz weteranów i weteranów poszkodowanych,
  • promocji Rzeczypospolitej Polskiej za granicą,
  • działalności na rzecz rodziny, macierzyństwa, rodzicielstwa, upowszechniania i ochrony praw dziecka,
  • przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym,
  • rewitalizacji.

Pomoc dla Ukrainy a podatki

„W przypadku darowizn na rzecz Ukrainy i jej obywateli można uznać, że obejmuje to darowizny na zbiórki pieniężne, które mają wesprzeć Ukraińców, zbiórki humanitarne czy na żywność oraz na doposażenie ukraińskiego wojska. Darowizną są również dary rzeczowe” – tłumaczy Karolina Tetłak.

Darowizna może być odliczona od rocznego dochodu w PIT. Dopuszczalne jest odliczenie kwoty przekazanej darowizny, maksymalnie w wysokości 6% kwoty dochodu.

Podatnik ma także możliwość dokonać odliczenia od dochodu darowizny przekazanej na rzecz kościelnej działalności charytatywno-opiekuńczej. Te mogą być odliczane w pełnej wysokości, nawet do 100% osiągniętego dochodu.

„Pieniądze muszą zostać przekazane organizacjom zarejestrowanym w Polsce (np na rzecz PAH, PCK czy innych organizacji) lub na terenie UE albo EOG, aby móc odliczyć darowiznę od dochodu. Zasilenie zbiórki dla sił zbrojnych Ukrainy prowadzonej przez Narodowy Bank Ukrainy nie będzie mogło być odliczone od podatku” – dodaje ekspertka z Wydziału Prawa i Administracji UW.

W przypadku odliczenia od podatku darowizny rzeczowej za kwotę darowizny uważa się wartość towaru wraz z podatkiem od towarów i usług. Podatnik VAT pomniejsza wartość brutto o tę część podatku naliczonego, którą ma prawo odliczyć zgodnie z przepisami. Wartość darowizny nie może być wyższa, niż wartość rynkowa towarów.

Darowiznę, która ma być odliczona od podatku, należy udokumentować. W przypadku darowizny pieniężnej wystarczy dowód wpłaty na rachunek płatniczy. W przypadku darowizny innej niż pieniężna przydatne będą dane identyfikujące darczyńcę, wartość przekazanej darowizny oraz oświadczenie obdarowanego o jej przyjęciu.

Należy zadbać o:

  • posiadanie dowodu wpłaty na rachunek płatniczy obdarowanego w przypadku przekazania środków pieniężnych,
  • dysponowanie pokwitowaniem odbioru darowizny wystawionym przez obdarowanego,
  • posiadanie dowodu poniesienia wydatków na zakup przedmiotu darowizny,
  • dysponowanie w przypadku krwiodawców zaświadczeniem jednostki organizacyjnej realizującej zadania w zakresie pobierania krwi,
  • otrzymanie sprawozdania o przeznaczeniu darowizny na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą, które obdarowany musi przekazać darczyńcy w okresie dwóch lat od otrzymania darowizny.

Prawo do odliczenia darowizn. Który PIT?

Podatnik ma prawo do odliczenia darowizn przekazanych na cele pożytku publicznego przy okazji składania zeznania rocznego. Odliczenia przekazanych darowizn należy dokonać w zeznaniach PIT-37 i PIT-36 dodając załącznik PIT-O służący ujęciu wszystkich odliczeń i ulg przysługujących podatnikowi.

Przedsiębiorca rozliczający się na zasadach podatku liniowego (PIT-36L) oraz karty podatkowej (PIT-16A) nie ma możliwości odliczyć darowizny. Natomiast podatnicy korzystający z opodatkowania swoich dochodów podatkiem liniowym mogą odliczyć w 100% od dochodu darowizny przekazane na cele charytatywno-opiekuńcze. Pozostali przedsiębiorcy mogą dokonywać darowizn i odliczać je od dochodu. W przypadku ryczałtowców (PIT-28) odliczyć darowiznę można od przychodu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Co wspólnego mają zbiórki charytatywne i podatki? Czy pomoc dla Ukrainy można odliczyć? Kto i jak może to zrobić? - Strefa Biznesu

Więcej informacji na stronie głównej Tygodnik Ostrołęcki
Dodaj ogłoszenie