Co trzecia złotówka na inwestycje! Ostrów Mazowiecka ma nowy budżet

Mieczysław Bubrzycki
Mieczysław Bubrzycki
Budżet na przyszły rok był najważniejszym punktem obrad sesji Rady Miasta, która zebrała się w ostrowskim ratuszu

20 grudnia w Ostrowi Mazowieckiej zebrała się Rada Miasta. Obradowała bardzo długo.

Zanim burmistrz przedstawił główne założenia projektu budżetu na 2018 rok, radni odrzucili uchwałę dotyczącą zmian w budżecie tegorocznym (zabrakło jednego głosu).

Na początku prezentacji nowego budżetu, burmistrz Jerzy Bauer poinformował, że samorząd woj. mazowieckiego wyróżnił właśnie miasto Ostrów Mazowiecką za zajęcie pierwszych miejsc w kategoriach: „Najaktywniejsi w subregionie ostrołęckim” oraz „Najskuteczniejsi”.

Przyszły budżet będzie rekordowy, jeśli chodzi o dochody (110 mln zł) oraz wydatki (127 mln zł). To efekt pozyskania 23 mln zł z funduszy zewnętrznych (przede wszystkim unijnych), które wykorzystane zostaną przede wszystkim na budowę bogatej sieci ścieżek rowerowych oraz ciągów pieszo-jezdnych (największy projekt na Mazowszu).

W sumie – według projektu budżetu - na inwestycje wydanych zostanie prawie 43 mln zł (34 proc. budżetu), z czego 28,5 mln zł na budowę dróg.

Lista inwestycji drogowych liczy 17 pozycji, najważniejszą z nich jest trwająca już budowa ulicy Podstoczysko (kosztować będzie 2,7 mln zł, ale miasto pozyskało 1,3 mln zł dofinansowania ze środków rządowych). W planie jest także wykonanie dokumentacji technicznych dla kolejnych 14 ulic.

Dyskusja nad projektem budżetem trwała kilka godzin, nie brakowało emocjonujących wypowiedzi, czuć było, że to budżet roku wyborczego.

Komisja finansowa obradująca przed sesją nie zaakceptowała projektu budżetu (3 radnych, 4 przeciw) i przedstawiła listę poprawek zgłoszonych przez radnych opozycyjnych. Na sesji radny Jacek Wilczyński, szef opozycyjnego klubu „Wspólnie dla samorządu”, zgłosił jeszcze jedną poprawkę do uchwały budżetowej, która uniemożliwiałaby burmistrzowi dokonywanie zmian w planie zadań inwestycyjnych w ramach działu. Chodzi o drobne przesunięcia w budżecie, które wynikają np. z nieco innych niż zaplanowano rozstrzygnięć przetargów.

Burmistrz przeanalizował poprawki i w końcu zaakceptował wszystkie, za wyjątkiem tej dotyczącej ograniczenia jego uprawnień. Większość radnych jednak (10 za, 8 przeciw) opowiedziała się także za nią i wszystkie poprawki znalazły się w budżecie.
Dotyczą one: większego niż zaplanowano dofinansowania spektakli teatru Scena Kotłownia, przeniesienie zaplanowanej na wykup gruntów pod nową szkołę i przedszkole (tzw. mała jedynka) kwoty 2,2 mln zł do rezerwy budżetowej oraz przeznaczenie dodatkowych 1,2 mln zł na budowę lub remont 6 dodatkowych ulic (autorzy poprawki wskazali, skąd wziąć na to pieniądze).

Nad budżetem z takimi poprawkami zagłosowało 19 radnych, 1 wstrzymał się. To oznacza, że rekordowa kwota wydatków na inwestycje będzie jeszcze wyższa, a na liście inwestycji drogowych są już 23 ulice (!).

- To dobra wiadomość dla samorządu – powiedział burmistrz Jerzy Bauer. - Niektóre z zapisanych w budżecie poprawek są dla mnie dyskusyjne, ale szanując podjętą decyzję traktuję je teraz jako własne.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie