Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co robić, aby być bezpiecznym nad wodą? Odpowiada ratownik WOPR

MU
MU
Odpowiada Piotr Kania, ratownik Tarnowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i ratownik Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ostrowi

Co zrobić, aby być bezpiecznym nad wodą?
- Po pierwsze należy kąpać się w miejscu bezpiecznym, czyli tam, gdzie jest ratownik i służby do sprawowania nadzoru nad kapiącymi się. Oprócz ostrowskiego basenu, ratownika można spotkać nad kąpieliskiem w Broku. Za granicami naszego powiatem, ale całkiem niedaleko, można się też kąpać na odkrytej pływalni w Sadownem. Po drugie: to, czy jesteśmy bezpieczni, zależy w dużej mierze od nas samych. Należy pamiętać, że nie skaczemy do wody w miejscach, których dobrze nie znamy, nie pływamy pod wpływem alkoholu. Nie przeceniajmy swoich sił. Jeśli słabo pływamy, nie ściągajmy się z najlepszymi. Ze swojego doświadczenia jako ratownik wiem, że najwięcej nieszczęśliwych wypadków dotyczy osób, które bardzo dobrze pływają, ale przeceniają swoje siły. Gdy dochodzi do skurczy, wstrząsów termicznych dużo osób nie wie jak się zachować. A w takiej sytuacji musimy zachować spokój. Odwracamy się na plecy, tak aby utrzymać się na powierzchni wody i staramy się dopłynąć do brzegu.

Jak ratować tonącego?
- Najpierw trzeba rozpoznać, że ktoś się topi, a to nie jest łatwe. Dlatego trzeba pilnować, aby dzieci nie bawiły się i nie udawały że toną. Nie sprawdzajmy w ten sposób, czy ktoś nas pilnuje, nie oszukujemy ratowników. Po pierwsze, ważne jest nasze bezpieczeństwo, czyli osoby ratującej. Jeśli nie umiemy pływać, nie wchodzimy do wody i nie próbujemy pomóc. Stosujemy podręczny sprzęt: tyczki, gałęzie, które znajdują się w pobliżu, jakieś koła lub inne elementy pływające. Jeśli w pobliżu jest więcej osób, możemy stworzyć wąż bezpieczeństwa: łapiemy się za ręce i takim wężem wchodzimy do wody. Jeśli uratujemy osobę, która tonęła i jest ona nieprzytomna, po wydostaniu jej z wody, stosujemy prostą zasadę: wykonujemy 5 wdechów, a następnie 30 uciśnięć, 2 wdechy i tak na zmianę. Zawsze wzywamy pogotowie, a będąc na Mazurach i innych akwenach wodnych dzwonimy pod numer ogólnopolski dla WOPR - 601 100 100.

Kiedy najlepiej rozpocząć naukę pływania?
- Każdy wiek jest dobry, nie ma ograniczeń, ale wiadomo, że im młodszy organizm tym lepiej, łatwiej i sprawniej się rusza. Bardzo małe dzieci łatwiej oswajają się z wodą, bo przez poród środowisko wodne jest dla nich czymś naturalnym i dziecko bardzo dobrze czuje się w wodzie. Lepiej niż dorosły. Ale na basenie spotykamy się z nauką pływania zarówno wśród dzieci jak i dorosłych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki