Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co powinien wiedzieć rezerwista

(jp)

Przeczytaj zanim Cię powołają

Wielu mężczyznom wydaje się, że po otrzymaniu wpisu w książeczce wojskowej "przeniesiony do rezerwy" ma spokój z wojskiem na całe życie. Tymczasem wcale tak być nie musi. Można zostać w każdej chwili powołanym na ćwiczenia rezerwistów. Wojsko obserwuje, że dla wielu mężczyzn takie ćwiczenia są kompletnym zaskoczeniem, dlatego Wojskowa Komenda Uzupełnień w Ostrołęce przypomina za naszym pośrednictwem o obowiązkach ciążących na rezerwistach.
Obowiązek służby wojskowej ciąży na mężczyznach od 18. do 50. roku życia, a na chorążych i oficerach - do 60. roku życia. Do odbycia ćwiczeń wojskowych mogą być powoływani rezerwiści z wyjątkiem rezerwistów prowadzących własną kampanię wyborczą, będących posłami, senatorami lub pełniących mandat w samorządzie terytorialnym. Wojskowy komendant uzupełnień powiadamia rezerwistów o powołaniu na ćwiczenia. W czasie pokoju powinien to zrobić najpóźniej na trzy miesiące przed dniem rozpoczęcia ćwiczeń. Kartę powołania doręcza się pocztą lub przez upoważnionych gońców najpóźniej na dwa tygodnie przed terminem stawiennictwa. Karta powołania jest decyzją administracyjną, a zatem można się od niej odwołać do szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego przez wojewódzkiego komendanta uzupełnień. Złożenie odwołania nie zwalnia jednak rezerwisty z obowiązku stawienia się na ćwiczenia. Żołnierz rezerwy za niedopełnienie ciążących na nim obowiązków grozi kara grzywny, kara aresztu do 30 dni lub kara pozbawienia wolności do trzech lat.
Rezerwista powołany na ćwiczenia ma również swoje prawa. Rezerwiście, który odbył ćwiczenia dłuższe niż doba przysługuje świadczenie pieniężne. Za każdy dzień spędzony na ćwiczeniach otrzymuje 1/30 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Świadczenie to wypłaca wójt, burmistrz lub prezydent miasta na wniosek odbywającego ćwiczenia. Wniosek należy złożyć w ciągu trzech miesięcy po zakończeniu ćwiczeń. Świadczenie od państwa nie przysługuje rezerwistom, którzy dostali za czas ćwiczeń wynagrodzenie od swojego pracodawcy i za ćwiczenia odbywające się w dniach wolnych od pracy.
Rezerwistom przysługuje również zwrot kosztów podróży z miejsca zamieszkania do miejsca stawiennictwa. Podstawą są bilety komunikacji publicznej lub ryczałt za przejazd w przypadku korzystania z prywatnych pojazdów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki