Oparzenie słoneczne jest konsekwencją nadmiaru działającego na skórę promieniowania ultrafioletowego, a dokładniej - jego składowej UVB. Rozwój poparzeń wiąże się ze zbyt długą ekspozycją na promienie Słońca, czemu sprzyja zwłaszcza jego wysoka aktywność w godzinach okołopołudniowych, bliskość wody czy rozrzedzone powietrze w górach – przy jednoczesnym braku zabezpieczenie skóry za pomocą kosmetyku z filtrem SPF.
Do poparzenia skóry może dojść już w ciągu godziny ekspozycji słonecznej, a maksymalny czas, jaki może wytrzymać, to zwykle 4 godziny. Reakcje skórne są skutkiem przekroczenia jej możliwości ochronnych, gdy nadmiar wolnych rodników wywołuje stres oksydacyjny, przyczynia się do niszczenia tkanek i rozwoju stanu zapalnego.
Objawy oparzenia słonecznego według stopnia nasilenia:
- zaczerwienienie skóry,
- miejscowe podniesienie temperatury ciała,
- obrzęk skóry,
- nadwrażliwość na dotyk,
- uczucie szczypania, pieczenia, palenia, bólu,
- pękanie drobnych naczyń krwionośnych i powstawanie wybroczyn,
- powstawanie pęcherzy (bąbli) z płynem surowiczym i jego wysięk,
- gorączka, nudności, omdlenia,
- utrata czucia w skórze, powstawanie ognisk martwicy i zakażeń.
Poparzeniu najczęściej ulegają najbardziej eksponowane partie ciała, takie jak twarz, dekolt, kark i ramiona. Podane na nie są też części, które rzadko odsłaniamy, np. dolna część brzucha, piersi, wewnętrzna powierzchnia ud.
Najczęstsze oparzenie I stopnia powoduje rumień, pieczenie, ból, obrzęk i nadwrażliwość. Reakcja dotyczy jedynie powierzchniowych warstw skóry i może być z powodzeniem leczone za pomocą metod domowych.
Sprawdź, które ze sposobów i środków są szczególnie pomocne przy oparzeniach słonecznych!
Pojawienie się bąbli i nudności świadczy o poparzeniu II stopnia, które dotknęło nie tylko naskórka, ale też skóry właściwej. W takiej sytuacji może już być konieczna konsultacja lekarska. Powstałych na skórze pęcherzy nie wolno przekłuwać. Najlepiej poczekać, aż wchłoną się lub pękną same, ew. posmarować delikatnie maścią cynkową, która ma działanie osuszające, antybakteryjne i wspierające procesy gojenia się skóry.
O pomoc medyczną należy bezwzględnie postarać się w przypadku dolegliwości wymienionych pod koniec powyższej listy. Na skutek poparzenia słonecznego może dojść do szoku i zgonu. Co więcej, na uszkodzonej skórze łatwo też namnażają się bakterie, co może skutkować groźną infekcją. Nadmiar promieni UV, działających nawet bez oparzenia skóry, to ponadto znany czynnik rozwoju raka skóry, w tym złośliwego czerniaka.
ZOBACZ: Czy ozdrowieńcy i zaszczepieni nie powinni się opalać? Ekspert: dr Paweł Grzesiowski, immunolog, ekspert profilaktyki zakażeń
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?