MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co może Kowalski

(as)
Pierwsza od prawej Dorota Skowrońska liderka Stowarzyszenia "Razem"
Pierwsza od prawej Dorota Skowrońska liderka Stowarzyszenia "Razem" A. Suchcicka
Wykładem Laury Koby z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka 4 października rozpoczęło działanie przasnyskie Centrum Edukacji dla Demokracji. Pod tą nazwą kryją się warsztaty dziennikarskie, prawne, samorządowe, biznesowe i psychologiczne. Może w nich nieodpłatnie wziąć udział każdy chętny.

Pomysłodawcy Centrum - przasnyskie Stowarzyszenie "Razem", mają nadzieję, że uczestnicy szkoleń wkrótce staną się przasnyskimi "korzeniami traw". Takim terminem określa się stowarzyszenia i organizacje pozarządowe, czyli małe grupy powoływane do załatwiania spraw przysłowiowego Kowalskiego.
- W Polsce jest od 30 do 55 tys. takich organizacji, ale jaka jest rzeczywista liczba nikt nie wie, bo powstają one czasem tylko do realizacji jednorazowej akcji. Ale to właśnie tego typu grupy są podstawą społeczeństwa obywatelskiego. Nikt tak dobrze nie załatwi swoich interesów, jak sam zainteresowany - twierdzi Laura Koba.
W pierwszych wykładach na temat praw człowieka, wzięło udział 118 osób - gimnazjalistów, uczniów szkół ponadgimnazjalnych i dorosłych. Po każdym cyklu spotkań uczestnikom zostaną rozdane ankiety - z ich pomocą będzie można ocenić poszczególne zajęcia i wskazać tematy wymagające poszerzenia. Będzie to wykorzystane przy organizacji przyszłorocznych warszatów.
W tegorocznym programie Centrum znalazły się m.in. prawa człowieka, tolerancja, prawa kobiet, prawa dzieci, obowiązki mieszkańców i obowiązki władz wobec mieszkańców, warsztaty z zakresu autoprezentacji i poczucia własnej wartości, nauka negocjacji, zażegnywania sporów i rozwiązywania konfliktów. Zajęcia będą prowadzone do czerwca w formie warsztatów prawnych, psychologicznych i samorządowych. W programie nauki są także zajęcia biznesowe przygotowane przez Kross. Dzięki wykładom specjalistów zaproszonych przez Kross uczestnicy Centrum dowiedzą się, jak prowadzić działalność gospodarczą, jakie są formy podatkowe i jak inwestować pieniądze. Warsztaty dziennikarskie poprowadzą dziennikarze "Tygodnika Ostrołęckiego".

Prawa i obowiązki demokracji

W inauguracyjnym wykładzie Laura Koba mówiła o prawach i wolnościach człowieka.
Zebrani w auli przasnyskiego Liceum Ogólnokształcącego dowiedzieli się, że obywatele mają wobec państwa tylko pięć obowiązków: muszą być swojej ojczyźnie wierni, muszą płacić podatki, mają obowiązek przestrzegania prawa (ale jeśli prawo jest złe to należy stosować tzw. nieposłuszeństwo obywatelskie), obowiązek ochrony środowiska i obowiązek oporu - jeśli władza jest zła to trzeba ją wymienić (ostatni obowiązek nie jest wpisany do polskiej konstytucji - przyp. red.). Powinności obywatelskie nie mają nic wspólnego z prawami człowieka.
- Prawa i wolności to obowiązki władzy w stosunku do jednostki - wyjaśniała Koba. - Jeśli mam prawo do nauki to państwo ma obowiązek postawić szkoły, wyedukować nauczycieli, wyprodukować podręczniki itp. Jeśli mam prawo do sądu to obowiązkiem państwa jest postawienie gmachu sądu w niedalekiej odległości od obywatela, wyszkolenie sędziów, stworzenie przepisów i procedur prawnych. Natomiast wolność to coś bardzo osobistego, do czego nie wolno nikomu, a zwłaszcza państwu się wtrącać. Jeśli mam wolność sumienia, myśli i wyznania, to znaczy, że moja wiara lub niewiara jest tylko moją sprawą.
Laura Koba ubarwiła swój wykład szeregiem dygresji, anegdot i ciekawostek. Nam najbardziej utkwiła informacja, że kobiety otrzymały duszę w 1620 roku, a jako istoty zaczęły być traktowane w 1918 roku wraz z otrzymaniem praw politycznych. Wcześniej prawa i wolności człowieka dotyczyły głównie mężczyzn.
Projekt jest sponsorowany i finansowany przez Program Małych Grantów Ambasady USA, firmę Kross, LO im. KEN w Przasnyszu, Starostwo Powiatowe w Przasnyszu. Patronat medialny objął "Tygodnik Ostrołęcki".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki