Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cmentarz w Dąbrówce (gmina Lelis) przed Dniem Wszystkich Świętych 2021. Zdjęcia nekropolii

Piotr Ossowski
Piotr Ossowski
Przed dniem Wszystkich Świętych odwiedziliśmy lokalne nekropolie. Zobaczcie zdjęcia z cmentarza parafialnego w Dąbrówce w gminie Lelis.

Cmentarz w Dąbrówce znajduje się tuż obok niedaleko tutejszego kościoła. Jednego z najpiękniejszych i szczycących się ciekawą historią. Kościół pw. św. Anny to jednocześnie sanktuarium, w którym wierni do dziś wspominają objawienia Matki Boskiej Dąbrowskiej. Objawienia nie są oczywiście uznawane przez Kościół. Matka Boska miała się w miejscu dzisiejszego kościoła objawiać na starej sośnie.

Jak głosi legenda (cytowana na stronie parafii) zanim doszło do objawień, Matka Boska objawiła tu swoją moc karząc pewnego mieszkańca.

W miejscu, gdzie stoi dziś kapliczka, niegdyś stała barć, 400 lat licząca, z krzyżem wyciętym na korze i otwartym dziankiem u góry. Nad krzyżem w pęknięciu obsadził ktoś mały obrazek na blasze Matki Boskiej "tutejszej" roboty. Obrazek wraz z krzyżem, strzec miał drzewa przed zachłanną ręką szkodników. Zdarzyło się, że zły człowiek z tejże wsi zamyślił barć tę zrąbać, liczył że dużo zarobi na bezpańskim drzewie. Co zamierza! to postanowił zrobić. W widną noc wiosenną zabrał dwóch synów z siekierami i piłą i poszli do barci. Ale zaledwie chciwy gospodarz parę razy uderzył w pień siekierą, siły go opadły i zaniemógł tak, że ledwie go do domu zaprowadzono. A z drzewa nadrąbanego nie żywica, lecz żywa krew ciekła przed długi czas. Ludzie patrzący na to potruchleli z przerażenia, a chłopa, co chciał barć zrąbać przed długie lata choroby trapiły wraz z dziećmi i dobytkiem.

Potem Matka Boska objawiła się na sośnie dwóm młodym kurpiankom. Początek XIX wieku to już ugruntowany na Kurpiach kult cudownej sosny. Na tyle ugruntowany (i dla Kościoła niewygodny), że w 1832 roku do władz o ścięcie drzewa wystąpił przedstawiciel biskupa, argumentując, że lud "z większym jest względem dla sosny, niż dla tajemnicy ołtarza w przyległej kaplicy odbywanej". (za ks. Witold Jemielity, Parafie puszczy kurpiowskiej, Łomża 2004).

Tak czy inaczej, do pięknego drewnianego kościoła w Dąbrówce do dziś przybywają pątnicy. My zapraszamy na krótki spacer po cmentarzu w Dąbrówce. To wyjątkowa nekropolia. W odróżnieniu od większości nie ma tu utwardzonych alejek, sam cmentarz wydaje się dość nieuporządkowany, groby wydają się być ulokowane bez wyraźnego planu. To stanowi o niepowtarzalnym klimacie nekropolii w Dąbrówce.

Odwiedzając ją warto zwrócić uwagę na imponującą rozmiarem i pokrojem sosnę rosnącą samotnie tuż przy cmentarnym parkingu. Kto wie, może wyrosła z nasion owej sosny, w której cudowną moc wierzyli Kurpie dwa wieki temu… ;)

O tym, jak się przygotować do Wszystkich Świętych piszemy tutaj:

Prognoza pogody na 1 listopada:

Zobacz także inne cmentarze w regionie:

w Kamiance:

Cmentarz w Kamiance w gminie Rzekuń tuż przed Dniem Wszystki...

w Płoniawach-Bramurze:

Cmentarz w Płoniawach-Bramurze. Tak wygląda dwa tygodnie prz...

w Czerwonce:

Cmentarz w Czerwonce w pażdzierniku 2021, tuż przed dniem Ws...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki