Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciepło z wysypiska

Jarosław Sender
Z władzami miasta skontaktowali się przedstawiciele kanadyjskiej firmy. Chcą pobudować zakład zamieniający śmieci na ciepło lub prąd.

Niedługo na miejskim wysypisku śmieci w Lubiejewie zacznie działać stacja segregacji odpadów. Na wysypisko trafi wtedy zaledwie 20 proc. odpadów, reszta zostanie posegregowana i przetworzona.

Jest jednak szansa, że także te 20 proc. odpadów (tzw. balast) nie będzie zanieczyszczać środowiska. Do Ostrowi dotarli przedstawiciele kanadyjskiej firmy, która w wielu krajach świata pobudowała zakłady, które produkują energię właśnie z takich odpadów. Robi się to poprzez ich zgazowanie. We Francji takie zakłady działają już w 80 miastach. Nie są uciążliwe dla otoczenia i nie zanieczyszczają środowiska. Kana¬dyjczycy, którzy uruchomili właśnie polskie przedstawicielstwo firmy, nawiązali kontakt z czterema miastami: Włoc¬ławkiem, Słupskiem, Kosza¬linem i Ostrowią.

Jak nam powiedziano w Zakładzie Gospodarki Komunalnej i Miesz¬kaniowej, warunkiem rozpoczęcia budowy zakładu jest zapewnienie ze strony miasta, że przez 20 lat zapewni odpowiednią ilość śmieci. Chodzi o 80-100 ton dziennie. Obecnie na wysypisko w Lubiejewa trafia ok. 25 ton śmieci dziennie.

- Nie ma jednak problemu z dostarczeniem większej ilości odpadów - twierdzi Witold Zadroga, prezes ZGKiM. - Można byłoby je przywozić z sąsiednich miast.

Pod koniec czerwca, po spotkaniu z przedstawicielami spółki Ester Eko-Energia Polska, reprezentującej interesy Kanadyjczyków, burmistrz miasta wystosował list intencyjny do prezesa zarządu tej spółki, w którym potwierdził zainteresowanie inwestycją i chęć prowadzenia dalszych rozmów w tej sprawie.

Miasto zobowiązuje się do pomocy w doprowadzeniu do: zawarcia umowy na dostawę odpadów do zgazowania przez ZGKiM przez co najmniej 20 lat, wskazania lokalizacji zakładu i pomocy w zawarciu umów na kupno i sprzedaż energii elektrycznej i cieplnej produkowanej w zakładzie.

Dalsze rozmowy z firmą ma prowadzić prezes ZGKiM. Burmistrz zastrzega jednak, że - gdy już będzie gotowa ostateczna koncepcja - ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie Rada Miasta

Gdyby rozmowy z firmą z Kanady zakończyły się pomyślnie, zakład stanąłby prawdopodobnie przy ul. Białej, na działce należącej do Zakładu Energetyki Cieplnej. Jak się szacuje, energii, którą by wytwarzał, starczyłoby na ogrzanie ciepłej wody dla wszystkich mieszkańców miasta. n

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki