Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciekawa wystawa w muzeum. "Kurpie i Kurpiowszczyzna w ikonografii. Pocztówka". Wernisaż w środę

Redakcja
W środę, 4 lipca, o godz. 14.00, wernisaż najnowszej wystawy w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Zobaczymy na niej ponad 200 kart pocztowych z XX wieku.

Muzeum na wystawę wybrało pocztówki prezentujące kulturę Kurpiów - stroje ludowe, obrzędowość, zwyczaje, wyroby rękodzieła. Na wystawę składają się pocztówki ze zbiorów muzeum oraz kolekcjonerów: Niny i Bernarda Kielaków, Waldemara Krzyżewskiego i innych.

Poniżej przedstawiamy, przygotowaną przez MKK, zapowiedź wystawy:

Jest ich tysiące i wciąż ukazują się nowe: okolicznościowe, pamiątkowe, przypisane konkretnym miejscowościom lub ludziom, często zaskakujące w pomysłach. Pocztówki, bo o nich tu mowa, pojawiły się w drugiej połowie XIX wieku w Austrii. Szybko rozprzestrzeniły się na inne kraje europejskie, osiągając szczytowy rozwój na początku XX wieku. Dziś są nie tylko pamiątką minionych czasów, ale stanowią historyczne źródło warte szczególnej uwagi. Między innymi ze względu na ikonografię i tekst adresata są pomocne w badaniu przeszłości regionów, miast, wsi, ich architektury, życia codziennego i obyczajów. W projektowaniu i produkcji kart pocztowych prześcigali się księgarze i drukarze, redakcje czasopism, organizacje społeczne, właściciele restauracji, sklepów itp.
Do wykonywania ilustracji nań prezentowanych, angażowano fotografów, malarzy oraz grafików, nierzadko reprodukowano gotowe ich dzieła. Wśród bogatej tematyki pocztówek znajdowały się treści regionalne. Jednym z najbardziej popularnych regionów Mazowsza, który został uwieczniony na kartach pocztowych są Kurpie. Obiekty znajdujące się w posiadaniu współczesnych kolekcjonerów i w muzeach mazowieckich wskazują na przewagę ilustrowania terenów Puszczy Zielonej obejmującej tereny rozciągające się na północ od Narwi. Znacznie rzadszymi egzemplarzami, a zatem i bardzo cennymi, są karty pocztowe poświęcone Puszczy Białej położonej w widłach rzek: Bugu i Narwi.
Wystawa "Kurpie i Kurpiowszczyzna w ikonografii. Pocztówka" prezentuje zbiór kart z XX w. poruszających tematykę kurpiowską ze szczególnym naciskiem na strój, architekturę, obyczajowość i plastykę obrzędową. Najstarszy wśród zaprezentowanych obiektów pochodzi z 1900 r., został wydany w Wiedniu. Przedstawia grupę Kurpiów w odświętnych strojach. Jej autorem jest August Schwidernoch. W 1903 r. serię pocztówek wydał Stanisław Winiarski z Warszawy, eksponując na nich kobiety zamężne w strojach codziennych, wieśniaczki z okolic Ostrołęki, grupę dziewcząt w strojach odświętnych z Myszyńca, dziewczynę z Myszyńca, wieśniaka z okolicy Ostrołęki czy całą rodzinę kurpiowską. Kurpiankę i Kurpia z powiatu łomżyńskiego uwiecznili na pocztówkach Bracia Rzepkowicz z Warszawy. Udane próby wydawania kart pocztowych podejmowali również ostrołęczanie, czego przykładem jest karta ukazująca grupę Kurpianek, wydana przed 1914 r. przez księgarza Władysława Chojnowskiego, czy widokówki wydane w okresie międzywojennym przez fotografa Franciszka Waltza.
Postacie Kurpiów były wdzięcznym tematem dla malarzy. Przed 1906 r. ukazały się kartki z rysunkiem Kurpia i Kurpianki autorstwa Nowickiej. W okresie międzywojennym były malowane także przez Piotra Stachiewicza i Wacława Boratyńskiego. Na uwagę zasługują również prace Zofii Stryjeńskiej, której wizerunki Kurpiów powielano na pocztówkach. W latach 50. i 60. XX w. w trzech wydaniach pocztówek ukazały się również portrety wykonane przez Marię Wąsowicz-Sopoćko. W okresie tym, w podobny sposób utrwalono prace Marii Orłowskiej, Janusza Juriewicza oraz Jana Marcina Szancera. Godną uwagi jest karta wydana w Gnieźnie nakładem J. Chociszewskiego. Zaprezentowano na niej grupę Kurpiów. Wyraźne analogie do niej wykazuje wydana w Warszawie pocztówka Franciszka Karpowicza. Nieco mniej popularnym co strój tematem ikonograficznym było budownictwo kurpiowskie. Z lat 50. XX w. pochodzą widokówki obrazujące Kurpianki przy pracy oraz seria pocztówek prezentujących wyroby rękodzieła ludowego wydana przez Polskie Towarzystwo Krajoznawcze. W latach 80. ubiegłego wieku w powszechnym obiegu ukazały się pocztówki odnoszące się do kurpiowskiej obyczajowości. Możemy na nich zobaczyć fotograficzne ujęcia tańców kurpiowskich, sceny z inscenizacji obrzędu weselnego oraz procesji organizowanej we wsi Łyse podczas Niedzieli Palmowej. W latach 90. XX w. ukazała się seria widokówek pokazujących zabudowania zgromadzone w Skansenie w Nowogrodzie: wiatrak, młyn wodny, zagrody.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki