Ciąg dalszy afery gruntowej w Kamieńczyku

Elwira Czechowska
Udostępnij:
Wspólnota Gruntowa w Kamieńczyku wykluczyła ze swojego grona Marka Curuła, który bez wiedzy i zgody zarządu pobrał unijne dopłaty na wspólnotowe grunty. Wbrew deklaracjom, do dzisiaj nie zwrócił pieniędzy. Ale na nadzwyczajnym walnym zebraniu to jego ojciec, Jerzy Curuł, oskarżył zarząd Wspólnoty o narażenie jej na straty poprzez nie podjęcie starań o dopłaty. Mieszkańcy przypomnieli mu, że taka była ich wola.

Zebranie miało od początku bardzo burzliwy przebieg. Tym razem pojawił się na nim główny zainteresowany, Marek Curuł. Od początku kwestionował wszystkie decyzje zarządu, począwszy oczywiście od tej, która dotyczyła jego wykluczenia.

- Na jakiej podstawie wprowadzono do zebrania punkt o moim wykluczeniu? - pytał.

Odpowiedzi starał się udzielić pełnomocnik - radca prawny wynajęty przez zarząd WG. Tę decyzję także zresztą zakwestionował pan Curuł, ale tym razem Jerzy, ojciec sołtysa.

- Zarząd nie ma prawa podejmować decyzji o wynajęciu pełnomocnika bez zgody walnego - mówił.

Mecenas Andrzej Makuszewski wyjaśnił, że zarząd jest organem wykonawczym Wspólnoty i miał takie prawo. Zatem Marek Curuł zakwestionował prawo dziennikarza "Głosu Wyszkowa" do udziału w walnym zebraniu. Zaproponował, by mieszkańcy głosowali w tej sprawie.

- To byłoby niezgodne z Konstytucją i prawem prasowym. Dziennikarz ma prawo uczestniczyć w zebraniach a następnie pisać - wyjaśnił prawnik.

- Dostęp prasy do informacji jest nieograniczony. Pan jako doświadczony samorządowiec nie powinien tego kwestionować - zwrócił M. Curułowi uwagę przewodniczący zebrania Jerzy Sadkowski.

Mecenas Makuszewski przybliżył mieszkańcom działania, jakie podjęto w celu odzyskania dopłat od Marka Curuła, który - jak twierdzi - nie przelał ich, gdyż nie zna numeru konta bankowego Wspólnoty. 16 maja kancelaria prawna zwróciła się do sołtysa z ostatecznym wezwaniem do zwrotu kwoty 30 tys. zł wraz z ustawowymi odsetkami. zgodnie z wola zarządu WG, pieniądze Marek Curuł miał przelać na konto kancelarii. Wezwanie nie zostało spełnione. Marek Curuł odpisał, że dopłaty może zwrócić jedynie na konto Wspólnoty. Do dzisiaj tego nie zrobił. Na zebraniu potwierdził jedynie to, co powiedział wcześniej naszej redakcji. Dopłaty z ARiMR wziął na trzy działki, ale - jak twierdzi - nie ukrywał tego.

- Błędem moim było to, że nie poinformowałem walnego zebrania o wzięciu dopłat, ale trudno mi uwierzyć, że pewne osoby tego nie wiedziały - powiedział.

Marek Curuł prosił mieszkańców, by nie wykluczali go ze Wspólnoty.

- Wykluczenie to dla mnie poważne konsekwencje. Zdaję sobie sprawę, że źle zrobiłem nie informując państwa. Ale nie ukrywałem tego - mówił Curuł, prosząc, by mieszkańcy do czasu rozstrzygnięcia sprawy jedynie zawiesili go w prawach członkowskich. W głosowaniu tajnym mieszkańcy zdecydowali jednak inaczej. 51 osób było za wykluczeniem, a 29 - przeciwko.
Elwira Kosewska

Więcej w jutrzejszym papierowym wydaniu "Głosu Wyszkowa"

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

z
zdziwiona
Taki społecznik tyle zrobił dla ludzi.
Znudziła go ta praca i postanowił zrobić coś dla siebie.
Społeczność kamieńczykowska - apeluję "nie popuście a f e r z y ś c i e " niech zapłąci za to co zrobił - po programie interwencja cała Polska na was patrzy i popiera!!!!!
G
Gość
Dziwić, się nie ma co ! Każdemu by wąs opad po takich "wybrykach" swojego sołtysa.
G
Gość
Mieszkańcy Kamieńczyka nie chcą już słuchać Curuła. Najlepiej to widać po minie tego wąsatego pana.
G
Gość
Wtem wspólnota się zmądrzyła i Curuła wyrzuciła teraz też im się marzy by wy.....!!!!!!!!!!!! go ze straży a gdyby było tego mało to i poślą wiązkę CAŁĄĄĄĄĄĄĄĄĄ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Dodaj ogłoszenie