Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chrapanie może być groźne! Wyleczą cię z niego w naszym szpitalu

M.Uścińska
Dr Wojciech Krzyżanowski wytłumaczył, jak działa aparat do badania zaburzeń snu
Dr Wojciech Krzyżanowski wytłumaczył, jak działa aparat do badania zaburzeń snu MU
W ostrowskim szpitalu diagnozowane są zaburzenia oddychania w czasie snu

W ostrowskim szpitalu od ponad roku prowadzone są badania w celu zdiagnozowania i wykluczenia zaburzeń oddychania w czasie snu. Pacjenci, którzy korzystają z badań to osoby, u których występuje bezdech senny lub chrapanie. Badania prowadzi dr Wojciech Krzyżanowski - ordynator oddziału kardiologicznego.

- Bezdech senny to patologia związana z układem oddechowym - tłumaczy dr Krzyżanowski. - Najczęściej dotyczy osób otyłych, a polega na tym, że w czasie snu dochodzi do przerw w oddychaniu. Jest to bardzo niebezpieczne, gdyż powoduje między innymi spadek poziomu tlenu we krwi, a z tym wiąże się szereg niekorzystnych zjawisk, z ryzykiem zgonu włącznie.

Bezdech sprawia, że chorzy są nie tylko obciążeni chorobami wynikającymi z otyłości, takimi jak nadciśnienie, czy cukrzyca, ale dodatkowo są narażeni na cięższy ich przebieg. Dlatego dr Krzyżanowski przekonuje, że warto się badać, aby stwierdzić, czy pacjent ma bezdech i jak jest on silny. W zależności od stopnia nasilenia, lekarze mogą podjąć odpowiednie kroki medyczne. U pacjentów, u których występuje silny bezdech, można zastosować leczenie "wspomaganym oddechem". Pacjent śpi w specjalnej masce, jest podłączony do aparatu, który kontroluje oddech oraz niweluje bezdechy.

- U niektórych chorych problemem jest podniebienie i wtedy bezdech można wyeliminować operacyjnie - mówi Wojciech Krzyżanowski. - Plastyka podniebienia pozwala zmniejszyć lub całkowicie pozbyć się bezdechu. Ale u części osób problem wynika z otyłości i u tych chorych jedyną metodą jest schudnięcie, co oczywiście nie jest takie proste. Najważniejsze jest jednak to, że wiemy co się dzieje, czy jest to problem, czy się nasila i jakie kroki należy podjąć, aby się go pozbyć.

Jak informuje dr Krzyżanowski, u większości chorych wystarczą zalecenia tj. spanie na boku i unikanie spania na plecach, nie picie alkoholu przed snem (to bardzo nasila bezdech) lub też schudnięcie. Chorzy, którzy mają bardzo ciężką postać bezdechu, są kierowani na konsultację z doktorem Wiktorem Sułkowskim, który zamawia dla nich CPAP - aparat wspomagający oddech. Osoby które mają poważny problem z bezdechem są także kierowane na konsultacje z pulmonologiem i laryngologiem.

- Takie badania są od dosyć dawna prowadzone na świecie, w Polsce od kilkunastu lat, a w naszym szpitalu od ponad roku, czyli od momentu, kiedy zakupiliśmy aparat do badań - mówi dr Krzyżanowski. - Przebadaliśmy już ponad 130 osób i chętnych przybywa.

Każdy lekarz, który podejrzewa bezdech senny, może skierować pacjenta na badania. Nie są one płatne dla chorego (koszt badania refunduje NFZ), a termin badań jest uzgadniany z chorym. W dniu badania, pacjent przychodzi wieczorem do szpitala i kładzie się spać z niewielkim urządzeniem, które wykonuje pomiary podczas jego snu. Aparat ten ma czujniki, które umieszcza się na klatce piersiowej oraz brzuchu, aby rejestrować ruchy oddechowe. Mierzy też saturację krwi i jest podłączony do nosa, aby mierzył przepływ powietrza. Wykonywane jest też EKG. Rano pacjent wraca do domu.

Więcej przeczytasz w dzisiejszym wydaniu Tygodnika w Ostrowi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki