Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chorzy... z przejedzenia. Uwaga na wątrobę i trzustkę! Jak przeżyć zdrowo święta

Marek Hartleb
Pixabay
Świąteczno-sylwestrowy maraton jedzenia i picia szkodzi naszej trzustce oraz wątrobie. A przecież przed nami karnawał. Jak sobie pomóc? Przypominamy rozmowę ze specjalistą. Odpowiada prof. Marek Hartleb, ordynator Oddziału Gastroenterologii i Hepatologii w Centralnym Szpitalu Klinicznym w Katowicach - Ligocie.

Po sytych świątecznych i sylwestrowych posiłkach mamy niekiedy wrażenie, że pękniemy z przejedzenia.
Oczywiście to niemożliwie, ale skutki przejedzenia dla naszego żołądka mogą być bardzo nieprzyjemne. Warto uświadomić sobie, że żołądek to nic innego jak elastyczny worek mięśniowy, który powiększa się im więcej trafi do niego pokarmu. Gdy jesteśmy na czczo jego pojemność wynosi zaledwie 100 mililitrów.

Gdy zjemy zwykły posiłek jego pojemność zwiększa się do około 1,5 litra. Jednak, gdy się przejemy może powiększyć swoją objętość nawet do 3 litrów i wtedy robi się bardzo nieprzyjemnie - w nadbrzuszu odczuwamy dyskomfort, możemy mieć nudności, a nawet w odruchu obronnym wymiotować. Nie należy dopuszczać do takich sytuacji. Lepiej spożywać małe porcje, lecz częściej, a między nimi odchodzić od stołu. Wielogodzinne biesiadowanie, choć przyjemne, nie jest wskazane.

CZYTAJ KONIECZNIE:
CHARAKTERYSTYCZNE OBJAWY CHOREJ WĄTROBY

Jak nie przytyć w święta? Jest kilka sposobów WIDEO

Jakie problemy mogą się pojawić, gdy zjemy zbyt dużo, zbyt tłusto?
Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że błędy dietetyczne, którym sprzyjają rodzinne spotkania w czasie świąt, czy Sylwestra, mogą doprowadzić do ujawnienia różnych schorzeń, z istnienia których dotychczas słabo zdawaliśmy sobie sprawę. Dotyczy to zwłaszcza dość powszechnej przypadłości jaką jest choroba refluksowa przełyku. Choroba ta polega na zarzucaniu kwaśnej treści żołądkowej do przełyku, czemu towarzyszy przykre uczucie palenia lub bólu zamostkowego, mylone czasem z chorobą niedokrwienną serca.

Proszę powiedzieć na czym polega mechanizm choroby refluksowej?
Choroba refluksowa przełyku jest wypadkową upośledzenia mechanizmów antyrefluksowych, zwiększonej produkcji kwasu solnego przez żołądek i spowolnienia pracy żołądka. Niekorzystny wpływ na wszystkie wymienione czynniki ma spożycie bardzo obfitego i bogatego w tłuszcze oraz węglowodany posiłku.

Które pokarmy znajdują się na liście zakazanych?
Nie należy zatem przesadzać z jedzeniem tłustych wędlin, ciast itd. Trzeba te uważać na nadmierne obciążenie żołądka kawą, alkoholem oraz ostrymi przyprawami. One też “mobilizują” organizm do zwiększonej produkcji kwasu solnego. Cierpiącym na chorobę refluksową przełyku pomagają powszechnie dostępne leki zmniejszające wydzielanie kwasu solnego.

Jedną z najczęściej występujących chorób jest kamica pęcherzyka żółciowego. Czy błędy dietetyczne mogą ją nagle ujawnić.
Tak, po zjedzeniu obfitego, tłustego posiłku nasz pęcherzyk bardzo mocno się kurczy i wówczas może dojść do zablokowania przez kamień odpływu żółci z pęcherzyka. W takich okolicznościach pojawia się silny ból w prawym nadbrzuszu zwany kolką żółciową. Ból może promieniować do pleców i do prawej łopatki. Duże nasilenie bólu często powoduje wymioty i zmusza pacjentów do wezwania karetki pogotowia. Zdarza się, że pacjenci dotychczas nie wiedzieli o istnieniu złogów żółciowych, gdyż bez popełnienia istotnych błędów dietetycznych mogą one być bezobjawowe.

Czy można mówić o jakiś typowych poświątecznych dolegliwościach?
Cóż, po świętach trafia do nas więcej pacjentów z różnymi poważnymi chorobami takimi jak ostre zapalenie trzustki, zapalenie dróg żółciowych, krwotoki z żylaków przełyku lub niedrożność przewodu pokarmowego.
W poradniach pojawia się więcej chorych skarżących się na „gniecenie” lub ból pod prawym łukiem żebrowym spowodowany stłuszczeniem wątroby lub kamicą pęcherzyka żółciowego.

Kieliszek wina, czy szampana nie zaszkodzi jednak?
Niewielkie ilości alkoholu nie są szkodliwe, ale tak naprawdę nie wiemy jaka ilość może komuś zaszkodzić. Nie robiłbym jednak problemu z wypicia kilku lampek wina. Dla “pocieszenia” dodam, że wątroba ma potężną rezerwę czynnościową i groźniejsze jest dla niej picie systematyczne nawet niewielkich ilości alkoholu niż jednorazowe spożycie większej jego ilości.

Można sobie pomóc jakimiś suplementami reklamowanymi jako leki na wątrobę?
Wszelkie szeroko reklamowane suplementy dietetyczne mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc wątrobie, bowiem ich skład jest niejasny i mogą zawierać składniki szkodliwe dla tego narządu.

Rozmawiała: Agata Pustułka

Nie przegapcie

***
Aż 69 proc. Polaków (badania CBOS) przyznaje się do objadania się w czasie świąt. Spożywaniu nadmiernej ilości pokarmów sprzyjają spotkania towarzyskiego, co potwierdza ponad połowa respondentów/ Tyle samo osób ma w Polsce nadwagę, a 17 proc. cierpi na otyłość. Jesteśmy właśnie po świąteczno-sylwestrowym maratonie, gdy wielu z nas (zaryzykuję , że większość) jadła i piła bez zwykłej kontroli. Przed nami zaś karnawał, a zatem okazja do kolejnych spotkań i biesiadowania.

Pamiętajmy jednak, że objadanie się może źle się skończyć nie tylko dla naszej wagi, ale przede wszystkim dla funkcjonowania takich narządów jak wątroba, czy trzustka.

Tymczasem Polacy z roku na rok coraz więcej wydają na jedzenie. To już grubo powyżej 150 mld zł. rocznie. Chociaż najwięcej jemy zup (ponad 70 litrów na głowę) to wciąż lubimy chleb i słodycze. I ok. 52 mld zł. wydajemy na alkohol oraz używki, które dewastują nasz organizm. (AGA)

Zobaczcie koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera