Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chore dzieci... a przepisy jeszcze bardziej

Iza Wysocka
Kolejka na echo serca, od lewej: Sylwia Ciak z synkiem Aleksandrem, Jolanta Samsel z córkami Jesicą i Oliwką, Ewa Kubeł z 3-miesięczną Julią (tylko jej z tej grupy zrobiono badanie)
Kolejka na echo serca, od lewej: Sylwia Ciak z synkiem Aleksandrem, Jolanta Samsel z córkami Jesicą i Oliwką, Ewa Kubeł z 3-miesięczną Julią (tylko jej z tej grupy zrobiono badanie) I. Wysocka
Bezduszni urzędnicy Narodowego Funduszu Zdrowia pozbawili setki chorych dzieci z naszego regionu możliwości leczenia się w czterech poradniach specjalistycznych! Poradnie: kardiologiczna, endokrynologiczna, diabetologiczna i gastroenterologiczna w środę, 20 maja, zostały zamknięte

Powód? NFZ zaostrzył kryteria dla lekarzy prowadzących poradnie. Dotychczas mogli je prowadzić medycy bez specjalizacji, pod warunkiem, że byli w trakcie jej robienia lub mieli wieloletni staż pracy.
W Ostrołęce najmłodszych pacjentów w specjalistycznych poradniach przyjmowali pediatrzy, którzy byli przeszkoleni z odpowiedniej specjalności. Ale od tego roku fundusz podniósł poprzeczkę.
Lekarze, żeby przyjmować w tych poradniach, muszą mieć zrobione odpowiednie specjalizacje z dziecięcej: kardiologii, diabetologii, itd.

Nieludzkie przepisy
Wymagania NFZ są trudne do spełnienia, bo i droga do specjalizacji jest długa i wyboista. Jej zrobienie może trwać nawet dziesięć lat!
- Liczyliśmy się z tym, że poradnie mogą zostać zamknięte - mówi Włodzimierz Kucharski, zastępca ds. medycznych dyrektora ostrołęckiego szpitala. - Wiedzieliśmy, że od tego roku wprowadzono takie obostrzeżenia dla lekarzy. W związku z tym od lutego prowadziliśmy z Narodowym Funduszem Zdrowia korespondencję. Pytaliśmy, czy i ewentualnie kiedy fundusz zamierza zawiesić działalność naszych poradni. Na te pytania odpowiedzi nie otrzymaliśmy. Dostaliśmy tylko suche informacje o zmianie obowiązujących kryteriów dla lekarzy.
Dlatego też pismo, które dotarło do dyrekcji szpitala w Ostrołęce we wtorek, 19 maja, było takim zaskoczeniem.
- Napisano w nim, że działalność czterech poradni dla dzieci została zawieszona... 1 maja - mówi Kucharski.

Pocałowali klamkę
We wtorek poradnie mimo wszystko jeszcze funkcjonowały. W kolejnych dniach recepcjonistki musiały już wyjaśniać sprawę zdenerwowanym rodzicom, którzy przyjechali z pociechami na umówioną wizytę. Wszyscy odeszli z przysłowiowym kwitkiem.
- Przyjechałam zapisać do poradni 6-letnią córkę. Lekarz podejrzewa u niej wadę serca - powiedziała spotkana przez nas w szpitalu Anna Rozicka, z miejscowości Zawady-Huta w powiecie makowskim. - Niestety, pocałowałam klamkę. Szwagierka miała więcej szczęścia. Przyjechała z synkiem do poradni nefrologicznej. A ja nie wiem, gdzie mam teraz córkę zapisać...

Poradnia kardiologiczna była, obok endokrynologicznej, najbardziej obleganą. W każdej z nich lekarze przyjmowali około 100 pacjentów miesięcznie. Zamknięcie poradni kardiologicznej dotknie wszystkich, ale najbardziej rodziców niemowląt, które z poradni były kierowanie na badanie echo serca.

Więcej w najbliższym papierowym wydaniu Tygodnika Ostrołęckiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki