Chłodnictwo przemysłowe - co musisz o nim wiedzieć?

Materiał partnera zewnętrznego
Chłodnictwo przemysłowe to nie tylko chłodziarki, lodówki czy zamrażarki służące do przechowywania żywności. To także, agregaty wody lodowej, które użytkowane są w pomieszczeniach klimatyzowanych. Chłodnictwo przemysłowe stosowane jest w celu zapewnienia warunków bezpieczeństwa zdrowotnego. Gdzie najczęściej sprawdza się chłodnictwo przemysłowe?

Podczas wyboru odpowiedniego sprzętu chłodniczego, warto zwrócić uwagę na kilka czynników które mogą zadecydować o jakości ich działania oraz korzyści, jaki potencjalnie mogą za sobą nieść. Każde urządzenie tego typu powinno posiadać funkcję automatycznej rejestracji temperatury. Poza tym powinno być energooszczędne oraz w pełni zautomatyzowane. Co więcej warto również upewnić się, że sprzęt chłodniczy przeszedł pomyślnie testy i może zapewnić najwyższą jakość oraz wydajną pracę produktu.

Do maszyn służących do chłodzenia należą wieże chłodnicze. To sprawdzona a zarazem bardzo ekonomiczna metoda chłodzenia obiegów wody kondensacyjnej oraz procesów przemysłowych. Oferowane są:

· Wieże chłodnicze wyparne z otwartym obiegiem chłodniczym

· Wieże chłodnicze wyparne z zamkniętym obiegiem chłodniczym

· Skraplacze wyparne stacjonarne

· Wieże chłodnicze wyparne hybrydowe

Absorpcja - czym jest? Przemiany absorpcyjne

Absorpcja to termin odnoszący się do wielu dziedzin, jednak najczęściej oznacza pochłanianie lub wchłanianie. Agregaty absorpcyjne to urządzenia, które wykorzystują tę metodę i dzięki swoim zdolnościom, absorbują jeden płyn przez drugi. W tej technice stosuje się płyny o najróżniejszych temperaturach wrzenia. Płyn, który wykazuje niższą temperaturę wrzenia pełni jedynie funkcję czynnika chłodniczego, zaś płyn o większej temperaturze wrzenia jest absorbentem. W wyniku tego dochodzi do procesu sprężania mechanicznego. Można go zastąpić trzema przemianami. Pierwszy z nich dotyczy absorpcji pary czynnika z wydzielaniem ciepła w absorberze. Drugi wiąże się z podniesieniem ciśnienia przez pompę. Ostatni zaś dotyczy procesu desorpcji pary czynnika w desorberze - proces polega na odbieraniu ciepła.

Wszystkie te trzy procesy wiążą się z tzw. sprężeniem termicznym, który stał się prawdziwym motorem do działania urządzeń absorpcyjnych. Dzięki swoim właściwościom zyskały one na popularności i coraz mocniej są wdrażane w środowisko związane z ukierunkowaniem gospodarki na ekologię.

Trigeneracja - chłód użytkowy

Jedna z nowszych metod, która jest niejako następcą kogeneracji. Mowa o trigeneracji, która może produkować energię elektryczną, cieplną oraz chłód. Jej proces polega na tym, że silniki napędzane gazem ziemnym produkują energię elektryczną. W związku z tym wytwarzane jest ciepło, które może służyć do podgrzewania wody, a następnie do zasilania np. sieci centralnego ogrzewania lub być wykorzystane do użytkowania ciepłej wody.

Proces trigeneracji służy także do wytwarzania chłodu użytkowego. Zjawisko to pomaga zmniejszyć nie tylko ilości, ale również koszty energii pierwotnej. Produkowany chłód wykorzystywany jest nie tylko do pomieszczeń klimatyzowanych. Jest również użytkowany w przypadku procesów technologicznych oraz chłodzenia maszyn produkcyjnych. Trigeneracja wraz z zastosowaniem agregatów może być przeprowadzana przy wsparciu projektowym czy technicznym.

Dodaj ogłoszenie