Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcieli zarobić na mistrzostwach piłkarskich, sprzedając podróbki

Edyta Hanszke
Koszulki z logiem Euro 2012 ujawnione przez celników podczas kontroli granicznej.
Koszulki z logiem Euro 2012 ujawnione przez celników podczas kontroli granicznej. Izba Celna
Im bliżej piłkarskich mistrzostw w Polsce i na Ukrainie, tym więcej podrabianych towarów wychwytują polscy celnicy na granicach.

Z każdym dniem zbliżania się do daty rozpoczęcia rozgrywek UEFA Euro 2012 wzrasta ilość dokonanych zatrzymań towarów podrabianych, opatrzonych znakami towarowymi, należącymi do UEFA - informuje Agnieszka Skowron, rzecznik prasowy Izby Celnej w Opolu.

Ponad 10,5 tys. par butów sportowych ze znakiem „Euro 2012” zatrzymali w marcu pomorscy celnicy. Kancelaria prawna reprezentująca UEFA, potwierdziła, że towar narusza prawa własności intelektualnej Unii Europejskiej Federacji Piłkarskich. Obuwie w wyniku ugody właściciela praw i właściciela towaru zniszczono.

Ponad 31 tys. par butów ze znakiem towarowym „EU 2012” wykryli celnicy w Gdańsku podczas kontroli kontenera z Chin. 1000 sztuk medali okolicznościowych z zastrzeżonym znakiem EURO 2012. Przesyłka została nadana w Chinach, a odbiorcą była firma z Polski, która zleciła wyprodukowanie medali w celu ich dalszej odsprzedaży.

Do Polski trafiają też koszulki, zegraki i inne towary z logo organizatora piłkarskich igrzysk. Na Opolszczyźnie celnicy nie ujawnili takich podróbek.

Najczęściej są one produkowane w krajach dalekiego wschodu, tj. Chinach, Indonezji, Tajlandii czy Turcji. Często na produktach pochodzących z tych rejonów widnieje zastrzeżony znak towarowy, pomimo że nie pochodzą z autoryzowanego źródła. To rodzi podejrzenia celników, że towary naruszają prawa właściciela markowego znaku towarowego.

- Walka z "podróbkami" przed EURO 2012 jest obok obsługi wzmożonego ruchu transgranicznego jednym z priorytetów polskiej Służby Celnej w ramach przygotowań do mistrzostw Europy w piłce nożnej - podkreśla Agnieszka Skowron z Izby Celnej w Opolu, - Funkcjonariousze celni z coraz większą uwagą śledzą informacje na temat ochrony praw własności intelektualnej, które zostały zarejestrowane specjalnie dla potrzeb turnieju.

Co celnicy robią z podróbkami? Jeśli mają podejrzenia, że towary naruszają prawo własności intelektualnej, mogą zatrzymać je na okres 3 dni roboczych. Następnie informują posiadacza prawa (w tym przypadki UEFA) o pierwotnym pochodzeniu towaru, danych dotyczących odbiorcy czy nadawcy towarów. Posiadacz prawa do znaku towarowego ma możliwość złożenia wniosku o podjęcie działań przez organy celne. Jeśli to zrobi, celnicy mogą zniszczyć takie towary bez ustalania czy prawo własności intelektualnej zostało naruszone z mocy prawa. Odbywa się to na koszt i odpowiedzialność właściciela prawa.

W minionym roku Służba Celna w całym kraju zatrzymała prawie 6,4 mln szt. podrabianych towarów o łącznej wartości ok. 33 mln EUR, z czego 28 tys. szt. stanowiły zegarki, biżuteria, galanteria.

- Zatrzymując podrabiane towary Służba Celna nie tylko zapobiega oszukiwaniu konsumentów ale również dba o ich bezpieczeństwo - zapewnia Agnieszka Skowron, rzeczniczka opolskiej Izby Celnej. - Podszywanie się pod cudzą markę to działania, które w oczywisty sposób podważają zaufanie do znaków towarowych, ich zdolności do odróżniania towarów istniejących na rynku.

W praktyce sprowadza się do tego, że zazwyczaj w sklepach, na targowiskach oferowane są towary oznaczone bezprawnie cudzymi zarejestrowanymi znakami towarowymi lub takimi znakami podrobionymi. W ten sposób następuje sprzedaż towarów najczęściej jakościowo gorszych od oryginalnych.

Zobacz: Uniwersytet Opolski współpracuje z Izbą Celną

Znak towarowy widniejący na produkcie wyróżnia ten produkt, indywidualizuje go. Ma służyć też stworzeniu wyobrażenia stałej, wysokiej jakokości towarów nimi oznaczonych, co tym samym przyciąga klientów. W warunkach gospodarki wolnorynkowej znak towarowy stanowi ważny instrument w walce o potencjalnego klienta. Często decyduje o atrakcyjności towaru – jest zatem ważnym narzędziem walki konkurencyjnej.

Znak towarowy często decyduje o atrakcyjności produktu. Znakiem towarowym oznaczone są produkty pochodzące od przedsiębiorcy, do którego odbiorca – klient ma zaufanie. Wraz ze wzrostem znaczenia znaków towarowych wzmocniona została ich ochrona poprzez wykorzystanie instrumentów prawno – karnych.

Zobacz: Akcyza na węgiel i koks od 2012 roku

Zgodnie z art. 305  „Prawo własności przemysłowej” za wprowadzenie do obrotu towarów z podrobionymi znakami towarowymi grozi kara grzywny, ograniczenia wolności luib pozbawienia wolności do lat 2. Jeżeli sprawca uczynił sobie z przestępstwa stałe źródło dochodu  albo towar jerst znacznej wartości, podlega karze pozbawienia wolności do lat 5.

O tym, że dany produkt, towar jest podróbką markowych wyrobów może świadczyć to, że różni się od oryginalnego estetyką wykonania, w tym zwłaszcza samych logotypów.

   

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Chcieli zarobić na mistrzostwach piłkarskich, sprzedając podróbki - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki