Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcesz pomóc Ukrainie? Uważaj na fałszywe zbiórki i oszustwa w sieci. Ostrzega przed nimi KNF. Sprawdź, jak mądrze pomagać

OPRAC.:
Tomasz Kazanecki
Tomasz Kazanecki
Chcesz pomóc Ukrainie? Pomagaj mądrze. Wybierz organizacje mające w tym doświadczenie
Chcesz pomóc Ukrainie? Pomagaj mądrze. Wybierz organizacje mające w tym doświadczenie Olga Balynska/GettyImages
Pomoc dla Ukrainy napływa z całego świata. Niestety wśród aktów dobrej woli pojawiają się również fałszywe zbiórki pieniędzy i próby oszustwa. Aby uniknąć przekazania pieniędzy w niewłaściwe ręce warto weryfikować, komu je wpłacamy. Często oszuści podszywają się pod instytucje niosące pomoc - tym samym wyłudzając dane i pieniądze. Przed fałszywymi stronami ostrzega KNF i pokazuje konkretne przykłady. Sprawdź listę wiarygodnych zbiórek i pomagaj mądrze.

KNF ostrzega przed fałszywymi zbiórkami na rzecz Ukrainy

KNF zwraca uwagę, że w sieci rośnie liczba fałszywych stron, które imitują serwisy niosące pomoc dla Ukrainy. W trosce o własne bezpieczeństwo i pieniądze zalecana jest rozwaga i weryfikacja zbiórek. Wśród fałszywych stron KNF wymienia takie adresy, jak:

  • pomagam-pl[.]site
  • pomagam-pl[.]online.

Pomoc dla Ukrainy. Uwaga na oszustwa i fałszywe zbiórki

Wojna na Ukrainie staje się pretekstem do wyłudzenia pieniędzy i wrażliwych danych. Oszuści m.in. rejestrują domeny, które podszywają się pod instytucje niosące pomoc, takie jak np. pomagam.pl. Przed takimi praktykami ostrzega m.in. CERT Polska.

Chętnych do udzielenia pomocy finansowej poszkodowanym na wojnie w Ukrainie ostrzegamy przed fałszywymi zbiórkami i próbami wyłudzenia waszych pieniędzy. - alarmują specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa.

Przed fałszywymi wiadomościami e-mail ostrzega z kolei zespół cyberbezpieczeństwa CRISRT działający przy KNF.

Zachowajmy rozwagę i dokładnie weryfikujmy organizacje, które umożliwiają przekazywanie środków finansowych. - apeluje CRISRT.

Oszuści podszywają się pod instytucje i podmioty niosące pomoc Ukrainie. Jak nie dać się oszukać?

Co zrobić, by nie dać się oszukać? Należy zachować czujność i weryfikować podmioty, które niosą pomoc. Szczególną czujność należy zachować wobec:

  • linków znajdujące się w pasku adresu i języka, jakim opisane są dane zbiórki,
  • wiarygodności zbiórki i jej organizatora.

Rekomendujemy, aby wspierać przede wszystkim znane i zaufane fundacje lub organizacje pomocowe, które mają doświadczenie oraz są transparentne w działaniu, ale także w rozliczaniu zgromadzonych środków – powiedział niedawno dla "Strefy Biznesu" Tomasz Chołast, członek zarządu zrzutka.pl.

Chcesz pomóc Ukrainie? Pomagaj mądrze

Zweryfikowane zbiórki, zrzutki i działania, które mają na celu pomoc uchodźcom znajdziesz na stronie internetowej pomagamukrainie.gov.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki