MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Chcemy, żeby materiał siewny był wysoce zimotrwały i wysokoplonujący

Oprac. AGW
Co roku można dostać dopłatę do nasion - kwalifikowanego materiału siewnego. Nie wszyscy rolnicy jednak na taki się decydują. Dlaczego jednak wysiewający kwalifikaty kupują takie nasiona? 78,9% tych rolników liczy na wyższy plon, 72,4% oczekuje ziarna lepszej jakości.

- Na wybór odmiany patrzymy bardzo pragmatycznie, a to oznacza, że wysianie kwalifikowanego materiału pszenicy ozimej ma dać nam korzyść - mówi Marcin Chrobot, prezes Martin & Jacob. - Oczekiwanie jednak, aby odmiana była wysoce zimotrwała i jednocześnie wysoko plonująca jest wykluczającym się zestawieniem oczekiwanych cech - dodaje.

- Dla większości gospodarzy korzyść musi być policzalna, a ta najczęściej związana będzie z wysokością plonu. Żyjemy trochę nadzieją, a wybór odmiany pszenicy ozimej przypomina zakup polisy ubezpieczeniowej. Ale chcielibyśmy zabezpieczyć się przed wszystkim, a to nie jest możliwe - tłumaczy Marcin Chrobot.

Chcemy, żeby materiał siewny był wysoce zimotrwały i wysokoplonujący

Martin & Jacob (firma monitorująca rynek rolniczy) na zlecenie marki Golden Seeds, przeprowadził badania, z którego wynika, że polscy gospodarze inwestują w kwalifikowany materiał siewny głównie w oczekiwaniu na przyszły zysk. Bieżące oszczędności mają dla nich mniejsze znaczenie.

Decyzja o wyborze i kupnie kwalifikatu względnie rzadko ma związek z optymalizacją produkcji rolnej: zmniejszaniem kosztów i stabilizacją produkcji. Badani sporadycznie wiążą ją z ograniczaniem nawożenia (17,5%) lub zużycia pestycydów (20,6%). Nieco częściej biorą pod uwagę czynniki takie jak pewność uzyskania odpowiedniej obsady (42,1%), czy mniejszą ilość wysiewu (62,3%). To jednak odłożony w czasie zysk (wysokość i jakość plonu) najbardziej motywuje ich do wysiania nasion kwalifikowanych.

Chcemy, żeby materiał siewny był wysoce zimotrwały i wysokoplonujący

Idealna odmiana pszenicy ozimej według rolników

Polski gospodarz stawia przede wszystkim na wysoką zimotrwałość (81,1%), a w dalszej kolejności na:

  • wysoki poziom plonowania (78,9% wskazań),
  • zdrowotność (76,7%) oraz
  • odporność odmiany na wyleganie (73,2%).

Większość badanych (63,2%) wśród pożądanych cech pszenicy ozimej wymienia także jej tolerancję na niedobory wody.

Dr inż. Piotr Hulanicki, właściciel marki Golden Seeds wyjaśnia, że nie są to oczekiwania w pełni realne. - Wielokrotnie spotykam się z postawieniem warunku, że odmiana ma być bardzo dobrze i wysoko plonująca, a jednocześnie mieć bardzo wysoką zimotrwałość. Takie oczekiwanie jest na dziś nie do spełnienia genetycznie. Być może za jakiś czas nastąpi przełom i uda się taki postęp biologiczny uzyskać. Na dziś jedynie marketingowo daje się połączyć te cechy.

Chcemy, żeby materiał siewny był wysoce zimotrwały i wysokoplonujący

___________________________________
Ogólnopolski internetowy sondaż rynkowy zrealizowany został przez Martin & Jacob na zlecenie marki Golden Seeds. Badanie przeprowadzono w drugiej połowie sierpnia, czyli w okresie tegorocznych żniw (2019), poprzedzającym czas decyzji nt. wyboru odmiany pszenicy ozimej. Próba wynosiła 1100 respondentów, a do analiz wzięto pod uwagę 228, którzy wysiewają systematycznie kwalifikowany materiał siewny.

Źródło: materiały prasowe Martin&Jacob

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Chcemy, żeby materiał siewny był wysoce zimotrwały i wysokoplonujący - Gazeta Pomorska

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki