Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Centrum na zapleczu

(mb)
Miejskie Centrum Informacji w Ostrowi Mazowieckiej niemal w komplecie
Miejskie Centrum Informacji w Ostrowi Mazowieckiej niemal w komplecie Fot. M. Bubrzycki
Miejskie Centrum Informacji w Ostrowi Mazowieckiej jest jedną z pięciuset placówek tego typu rozsianych po całym kraju.

Na początku był projekt przygotowany w ub. roku w ostrowskim Urzędzie Miasta, który zyskał akceptację i otrzymano na jego realizację 63 tys. zł z funduszy unijnych.
Centrum działa od 2 stycznia br., ale uroczyście otwarto je 24 lutego. Pod koniec lutego Centrum miało mieć już swoją stronę internetową: www.ostrowmaz.pl.
- Informacja jest dzisiaj towarem bezcennym - mówi burmistrz Mieczysław Szymalski. - Trzeba korzystać z najszybszych źródeł informacji. Nasze Centrum będzie cennym uzupełnieniem na tym rynku. Liczę na to, że ostrowianie znajdą tu szybką i pewną informację na temat możliwości pozyskania środków z funduszy unijnych.
W pierwszych tygodniach do Miejskiego Centrum Informacji zgłaszało się po kilka osób dziennie. Najczęściej pytali o oferty pracy.
- Takie Centrum w sposób mniej sformalizowany może przekazać oferty poszukującym pracy - zapewnia Michał Konrad, kierownik Powiatowego Urzędu Pracy - Jest cennym uzupełnieniem urzędu pracy.
- W jednym przypadku, dzięki informacji otrzymanej od nas, pewien młody człowiek znalazł pracę i to niedaleko stąd - mówi Dariusz Chmielewski z Urzędu Miasta, zajmujący się problematyką europejską, którego młodzi pracownicy Centrum nazywają kierownikiem.
W Miejskim Centrum Informacji znalazło pracę sześcioro młodych ludzi. Pracować będą co najmniej do końca tego roku. Zarówno burmistrz Szymalski, jak i starosta Tadeusz Legacki, zapewniali podczas uroczystego otwarcia Centrum, że zależy im, aby to Centrum działało także w latach następnych i aby wciąż rozszerzało swoją ofertę informacyjną.
Miejskie Centrum Informacji pracuje znacznie dłużej niż wszystkie inne urzędy. Można tu zajść każdego dnia - także w soboty, niedziele i święta - w godzinach od 7.00 do 21.00. Wejście od tyłu ratusza.

***
Zadaniem Centrum jest zapewnienie dostępu do najnowszych technik uzyskiwania informacji. Centrum ma przybliżać społeczności lokalnej szeroki wachlarz usług teleinformatycznych oraz ich praktyczne wykorzystanie w codziennym życiu. W tym miejscu można także znaleźć wszelkie informacje dotyczące miasta i powiatu.
Jak twierdzą twórcy takich centrów, mogą one:
- pomóc bezrobotnym w znalezieniu pracy;
- pomóc w edukacji dzieci i młodzieży;
- zdobyć nowe rynki zbytu dla lokalnych przedsiębiorców;
- promować miejscowe firmy;
- pomagać ludziom w podnoszeniu kwalifikacji.
W Centrum znaleźć można informacje na temat ofert pracy, ofert szkół i uczelni, kursów specjalistycznych. Przedsiębiorcy znajdą tu informacje na temat towarów, wyrobów i usług, mogą też znaleźć sobie kontrahentów i kooperantów. Są tu także pożyteczne informacje bankowe i urzędowe, np. oferty kredytowe, adresy urzędów i zakres ich działania.
Pracownicy Centrum pomogą też napisać bezrobotnemu: ofertę pracy, CV, podanie o pracę. Rozpoczynający działalność gospodarczą mogą liczyć na pomoc w wypełnieniu wniosku o rejestrację.
Wszystkie usługi są bezpłatne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki