Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cel na 2012 rok: zdobyć inwestorów i nowych mieszkańców

Elwira Kosweska
Burmistrz Grzegorz Nowosielski
Burmistrz Grzegorz Nowosielski
Władze miejskie zaprezentowały strategię działania na najbliższy rok. - Musimy zrobić wszystko, żeby mieć ich jak najwięcej, bo to wymierne korzyści dla samorządu - uważa burmistrz Grzegorz Nowosielski. Dlatego gmina stawia na porządkowanie gospodarki przestrzennej, rozwój budownictwa jedno- i wielorodzinnego, podnoszenie bezpieczeństwa.

- Będziemy działać w warunkach kryzysu gospodarczego, ograniczonej dostępności do środków unijnych, a także problemów związanych z nakładaniem na samorządy nowych wyzwań, jak chociażby obniżająca się demografia, zmiana polityki śmieciowej. Te wyzwania i trudności wywierają zasadniczy wpływ na kształtowanie rozwoju gmin, na gminne budżety, prowadzoną przez wójtów i burmistrzów politykę - mówił Grzegorz Nowosielski. Gmina Wyszków już w 2011 roku rozpoczęła politykę cięć wydatków. Będzie ją kontynuować w tym roku.

Nowe mieszkania na Łącznej

- Założeniem jest rozwój w centrum miasta budownictwa wielorodzinnego, a poza centrum - wielo- i jednorodzinnego. Planujemy rewitalizację terenów uznawanych za mniej atrakcyjne np. ul. Łączna - mówi G. Nowosielski.

WTBS i ZADM razem

To tam Wyszkowskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego planuje budowę nowego bloku. Inwestycję będzie już realizować w nowych warunkach, gdyż burmistrz zamierza połączyć WTBS z Zakładem Administracji Domów Mieszkalnych.

Monitoring na "Polonezie"

W tym roku planowane jest objęcie systemem monitoringu osiedla Polonez. Pojawią się tam trzy kamery (na skrzyżowaniu ul. Pułtuskiej i Piłsudskiego, w pobliżu TESCO, oraz na skrzyżowaniu z ul. Geodetów).

Tańsza energia

We współpracy z innymi samorządami gmina upatruje szans na realizację ważnych inwestycji, szczególnie drogowych. Ale nie tylko. W planach jest także ponadgminne przedsięwzięcie stworzenia wspólnej grupy zakupowej energii elektrycznej. Pozwoli to zaoszczędzić około 20 proc. kosztów zakupu energii (100-200 tys. zł rocznie).

ZOPO przejmuje księgowość

Dalsze zmiany czekają gminną oświatę. Niestety, zmiany te będą się wiązały z koniecznością zwolnień pracowników administracji i obsługi szkół. Całą obsługę finansowo-kadrową wyszkowskich szkół przejmie Zespół Obsługi Placówek Oświatowych. Rozpatrywana jest także możliwość obsługi przez ZOPO wyszkowskich przedszkoli. To oznacza zwolnienie kadrowych i księgowych zatrudnionych obecnie w szkołach. Łącznie to prawie siedem etatów.

Szkoły bez kuchni

Gmina zamierza też zrezygnować z prowadzenia kuchni przez szkoły (obecnie funkcjonują one w ZS w Wyszkowie i Gimnazjum nr 2). Kuchnie zostaną wydzierżawione podmiotom zewnętrznym, wyspecjalizowanym w działalności gastronomicznej.

- Z posiłków w szkołach korzysta 1373 dzieci, z tego 663 to posiłki wydawane bezpłatnie i one zostaną utrzymane. Wydatki na same zakupy artykułów spożywczych to około pół miliona złotych rocznie. Wpłaty rodziców za obiady nie pokrywają wszystkich wydatków - mówił wiceburmistrz Adam Warpas.
W związku z tymi planami pracę straci jedenaście osób zatrudnionych obecnie przy obsłudze szkolnych kuchni.

Więcej w papierowym wydaniu "Głosu Wyszkowa"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki