Carniacy z nagrodą marszałka (zdjęcia)

mm
Kurpiowski Zespół Folklorystyczny nagrodzony na uroczystej gali

Podczas gali w Teatrze Dramatycznym w Płocku, w poniedziałek 6 listopada, zostały wręczone dziesięciorgu laureatom XVIII edycji konkursu Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego. W tym gronie znalazł się też Kurpiowski Zespół Folklorystyczny Carniacy z Czarni. To jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień przyznawane jest osobom, które swoją działalnością rozsławiają województwo w kraju i na świecie.

– Już po raz 18. przyznaliśmy Nagrodę Marszałka Województwa Mazowieckiego. Cieszy się ona niesłabnącą popularnością. To zaszczyt móc wręczyć tak prestiżowe wyróżnienie osobom pełnym pasji i talentów. Wśród laureatów są m.in. społecznicy, zespoły folklorystyczne oraz organizacje pozarządowe. Nagroda Marszałka to podziękowanie za ich trud i zaangażowanie w rozwój kultury na Mazowszu – mówił podczas gali wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Kandydatów do nagrody mogli zgłaszać komisje Sejmiku Województwa Mazowieckiego, samorządy gmin, miast i powiatów województwa mazowieckiego, stowarzyszenia oraz fundacje społeczno-kulturalne i naukowe, lokalne organizacje społeczno-kulturalne i naukowe działające na terenie województwa.
Podczas uroczystej gali w Teatrze im. Jerzego Szaniawskiego zostało uhonorowanych dziesięciu laureatów spośród stu kandydatów zgłoszonych do tego wyróżnienia. Laureaci otrzymali statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. zł każda. Galę poprowadził Tomasz Kammel, wystąpiła na niej Alicja Węgorzewska oraz zespół Tre Voci.

Tegoroczni laureaci to: Grażyna Barszczewska z Warszawy, aktorka filmowa i teatralna; Maria Siwiec z Gałek Rusinowskich (pow. przysuski), utalentowana śpiewaczka oraz tancerka ludowa; Ewa Gęga-Osowska z Radomia, nauczycielka w Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej im. Mikołaja z Radomia, prezes Fundacji Ars Antiqua Radomiensis; Lucyna Wasilewska z Michałowic (pow. pruszkowski),
społeczniczka, inicjatorka i miłośniczka literatury, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Aktywizuje seniorów organizując dla nich wyjazdy turystyczne, wykłady i spotkania kulturalne. Laureatami są też: Piotr Dróżdż z Cegłowa (pow. miński), nauczyciel i społecznik. Od 1992 r. proboszcz parafii Kościoła Starokatolickiego w Cegłowie; Stowarzyszenie Miłośników Tradycji i Kultury Ludowej „Wawrzynioki” z Glinianki (pow. otwocki);
Zespół Śpiewaczy „Sadowianki” z Sadownego (pow. węgrowski);
Towarzystwo Przyjaciół Płocka – Sekcja Żeglugi
Organizacja pozarządowa promująca Wisłę na terenie całego Mazowsza;
Bank Żywności w Ciechanowie, który swoją działalnością wpisują się w ideę społeczeństwa obywatelskiego. Angażują się na rzecz rozwoju edukacji ekologicznej i ochrony środowiska naturalnego Północnego Mazowsza; a także Kurpiowski Zespół Folklorystyczny „Carniacy” z Czarni (pow. ostrołęcki).

To jeden z najstarszych zespołów folklorystycznych na Mazowszu. Istnieje od 1935 r. i działa przy Zespole Szkół w Czarni. W swoim dorobku ma osiem płyt oraz piętnaście filmów dla TVP, w których promuje kulturę regionalną i walory województwa mazowieckiego. Zespół realizuje również projekty unijne. Carniacy otrzymali wiele nagród m.in. pięciokrotnie zwyciężyli na Ogólnopolskim Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie. Zespół został również uhonorowany medalem Pro Mazovia za zasługi dla województwa mazowieckiego.

– Mamy tutaj sprzyjającą atmosferę, bo każdy rozumie, że to jest coś ponadczasowego, co warto ocalić od zapomnienia. Jeżeli w Czarni mamy tylko sto domów, to już nie ma takiego, z którego ktoś nie byłby w zespole. Mamy autentyczny przekaz pokoleniowy – w zespole są i dziadkowie, i dzieci, i wnuki – podkreśla Witold Kuczyński, kierownik zespołu „Carniacy”. – To już 32 lata jak prowadzę ten zespół. Trzeba mieć wiedzę na temat strojów, trzeba umieć nauczyć tańczyć i śpiewać. Kobiety mają szykowniejsze stroje. Po szamerunku, wystroju można rozpoznać z jakiej parafii pochodzą, a po fałdach z tyłu na spódnicy można rozpoznać z jakiej gminy.

Tego wieczoru uhonorowano także osoby pracujące dla społeczności lokalnej, zgłoszone do konkursu Mazowieckie Barwy Wolontariatu.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie