Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cały Wyszków czyta dzieciom

Aneta Kowalewska
Po ogłoszeniu ogólnopolskiej akcji głośniego czytania, do wyszkowskich bibliotek zaczęło przychodzić więcej ludzi.

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna włączyła się w ogólnopolską akcję "Cała Polska czyta dzieciom". W ramach tej akcji odbywają się w bibliotece "Godziny pięknego czytania".
Ogólnopolska akcja "Cała Polska czyta dzieciom"; dowodzi, że dzieci lubią, gdy dorośli czytają im książki na głos, a w progach bibliotek pojawia się coraz więcej rodziców szukających książek dla swych dzieci. Za sprawą medialnie nagłośnionej akcji modnie jest teraz poczytać dziecku bajkę przed snem.
- Od czasu rozpoczęcia akcji odnotowujemy dużo więcej odwiedzin w bibliotece - mówią pracownice czytelni i wypożyczalni dla dzieci w Wyszkowie - mniejsze dzieci przychodzą z rodzicami, starsze same. Pojawia się także wielu rodziców zainteresowanych zajęciami dla dzieci w bibliotece. - To bardzo budujące widzieć, jak ludzie zaczynają doceniać wagę obcowania z książką. Dzieci trzeba wychowywać w przyjaźni z książką już od najmłodszych lat - mówią bibliotekarze. W ogólnopolskiej akcji "Cała Polska czyta dzieciom" w wyszkowskiej bibliotece odbywają się "Godziny pięknego czytania" W każdy wtorek o 14.00, a w tygodniu od 1 do 8 czerwca codziennie dzieci spotykały się, by z zapałem śledzić losy bohaterów ulubionych książek czytanych im przez... babcię jednego z dzieci. - Najpierw to my czytałyśmy dzieciom - tłumaczą pracownice biblioteki - ale pewnego dnia zgłosiła się do nas babcia jednego z dzieci, emerytowana nauczycielka, która powiedziała, że uwielbia głośno czytać dzieciom i czy mogłaby to robić u nas w bibliotece. Oczywiście zgodziłyśmy się. Teraz coraz więcej babć chce tak czytać. Cieszy nas ogromnie, że rodzicom i dziadkom w nawyk wchodzi czytanie dzieciom i wnukom. Dzieci są zachwycone takim sposobem spędzania wolnego czasu zwłaszcza, że po głośnym czytaniu, w którym niekiedy biorą czynny udział, sięgają po farby i kredki, by samodzielnie ilustrować usłyszane bajki i wierszyki. W każdy czwartek w bibliotece odbywają się zajęcia malarskie - teraz współgrające z godzinami pięknego czytania. Dzieci otrzymują też zadania do domu - zadbać, by rodzice poczytali im choćby przez małą chwilkę. Malarskie dzieła małych przyjaciół biblioteki można oglądać na specjalnie organizowanych wystawach, na które dzieci przyprowadzają całe rodziny. To jeszcze bardziej zachęca i inspiruje je do czytania. - To wspaniała inicjatywa - ocenia ogólnopolską akcję dyrektor biblioteki Ewa Ciunkiewicz. - Dzieciom należy wpajać miłość do książek już od najmłodszych lat. One naprawdę uwielbiają, gdy się im czyta, potem lubią same czytać, wzbogacając swój zasób słownictwa, pracując nad ortografią, zdobywając szeroką wiedzę. Nareszcie doceniony zostaje niezwykły potencjał, jaki tkwi w książkach. Z przyjemnością i satysfakcją obserwujemy pozytywne skutki akcji "Cała Polska czyta dzieciom". Oby Polska czytała dzieciom nie tylko w ramach akcji, ale już zawsze.

Kto czyta, gdzie czyta

W Wyszkowie i gminie działa dziewięć bibliotek, w tym biblioteka główna i osiem filii - trzy miejskie (w Rybienku Leśnym, na osiedlu Polonez i na osiedlu Matejki oraz pięć wiejskich - w Kamieńczyku, Leszczydole-Nowinach, Leszczydole Starym, Lucynowie i Rybnie. W 2001 roku ogółem zarejestrowanych było prawie 8,6 tys. czytelników, to prawie 22,8 procenta wszystkich mieszkańców miasta i gminy. Najwięcej czytelników to dzieci do piętnastu lat, drugą co do wielkości grupę czytelników stanowi młodzież od szesnastego do dziewiętnastego roku życia. W ostatnich latach biblioteka odnotowuje znaczny wzrost liczby studentów korzystających ze zbiorów - są to nie tylko studenci wyszkowskiej filii Wyższej Szkoły im. Pawła Włodkowica, ale także wyższych uczelni z Pułtuska, Warszawy i Białegostoku. Wyszkowska biblioteka pod względem czytelnictwa znajduje się w czołówce wojewódzkiej i krajowej - wynika z oceny Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Warszawie. W 2001 roku wyszkowscy czytelnicy wypożyczyli ogółem 112.966 książek. Liczba odwiedzin w bibliotekach (korzystanie z wypożyczalni, czytelni prasy, uczestnictwo w imprezach bibliotecznych) wyniosło 95.533 odwiedzin - w tym w mieście 80.789 odwiedzin i na wsi - 14.744 odwiedzin.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki