Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Caffe mama" dla dotkniętych nieszczęściem

Aldona Rusinek
W Różanie powstaje stowarzyszenie rodzin dzieci niepełnosprawnych

Łukasz Gołębiewski z Perzanowa ma sześć lat. I bardzo poważną wadę kręgosłupa: brak kręgów, uszczerbki w rdzeniu, przykurcze w nogach. Jest przykuty do wózka, ale umysł ma wolny . Na pytanie, co lubisz robić Łukaszku, mówi poważnie "muszę się skupić", zanim odpowie":

- Lubię malować, robić zdjęcia, grać w komputerze. Zdjęcia robi telefonem komórkowym, który niestety, właśnie się zepsuł i powędrował do naprawy, jak z żalem oznajmia Łukasz. Książeczek jeszcze nie czyta. Dopiero w przedszkolu będzie się uczył .Od września idzie do przedszkola.

- Dziś jest speszony, pierwszy raz znalazł się w takim dużym, nieznanym mu gronie - mówi mama Łukasza. - Ale mamy nadzieję, że na tych spotkaniach będzie mógł obcować z dziećmi. Będzie się bawił, uczył, rozwijał.

7 marca, podczas oficjalnego otwarcia projektu "Caffe mama" było dwa razy więcej dzieci niż na pierwszym, organizacyjnym spotkaniu w styczniu. Teraz spotkało się jedenaście rodzin dzieci niepełnosprawnych. Były z nimi głównie mamy (choć zdarzyło się też trzech tatusiów) - bo to do nich przede wszystkim adresowany jest projekt, którego inicjatorami są Emilia i Grzegorz Ziółkowscy z Paulinowa w gminie Różan.

Projekt, którego efektem ma być powołanie stowarzyszenia nastawiony jest na dzieci potrzebujących nie tylko rodzicielskiej miłości, ale społecznego zrozumienia i wsparcia. Uczestnicy "Caffe mama" chcą o tym mówić, krzyczeć, upominać się o swoje. Z determinacją i wspólnie. Bo tak łatwiej, bo tak skuteczniej przede wszystkim.

- Ten projekt wyrósł po czesci z naszych trudnych osobistych doświadczeń - mówi Emilia Ziółkowska, mama dwóch chorych chłopców. - Ale także z obserwacji tego, z czym borykają się rodziny dzieci niepełnosprawnych. Uważam, że wspólnie łatwiej jest dźwigać nieszczęście i łatwiej szukać pomocy. Dlatego z akceptacją i pomocą wszystkich tu obecnych złożyliśmy do rejestracji w sadzie statut stowarzyszenia, które chcemy powołać.

Zanim sąd zarejestruje, piękną intencję na dobra drogę wyświęcił ks. Janusz z kościoła pw. św. Anny w Różanie, a życzliwość zapowiedział burmistrz Jerzy Parciński i Jan Szufleński, kierownik GOPS.

Stowarzyszenie otwarte jest dla rodzin wszystkich dzieci niepełnosprawnych, nie tylko z gminy Różan. Informacje na temat nowej inicjatywy można uzyskać (tymczasowo) pod numerem telefonu: 0 -506 33 88 51

Więcej w papierowym wydaniu TO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki